Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Faust

Faust – charakterystyka bohatera

Autor: Dorota Blednicka

Faust ostatecznie osiągnął szczęście, zaakceptował życie i odnalazł poczucie spełnienia. Jego wędrówka w czasie i przestrzeni sprawiła, że stał się silnym człowiekiem, który nauczył się walczyć z przeciwnościami i iluzjami, lecz nigdy nie zrezygnował z własnych pragnień i dążeń. To uchroniło go przez wiecznym potępieniem, ponieważ według prawa boskiego „Kto wiecznie dążąc się trudzi, tego możemy wybawić”.

Trudno jednoznacznie ocenić postać głównego bohatera dzieła Goethego. Wiele cech Fausta sprawia, że może być postrzegany jako postać pozytywna, wzbudzająca sympatię. Jest niewątpliwie wielką indywidualnością, posiadającą własne marzenia i pragnienia, do których zrealizowania potrafił niestrudzenie dążyć. Faust to człowiek samotny, wielokrotnie popełniający błędy, które prowadziły do tragedii. Jego miłość do Małgorzaty sprawiła, że skrzywdził dziewczynę i przyczynił się do jej nieszczęścia. Gwałtowny, często podejmował zbyt pochopne decyzje, których później żałował. Był jednak człowiekiem wrażliwym, a w ostatnich chwilach swego życia zapragnął poświęcić się dla dobra ludzkości i szczęściem dla niego stała się myśl, że jego działania mogą przyczynić się do szczęścia innych. Należy oceniać go w kategoriach nieprzeciętnej jednostki – wytrwałej, grzesznej i aktywnej, nacechowanej prawdziwie ludzkimi wadami i zaletami.

Pierwowzorem postaci Fausta była autentyczna postać. Johann Faust żył w latach 1480 – 1540 i był doktorem filozofii z Wittenbergi. Z czasem jego osoba stała się źródłem wielu legend, a on sam stał się bohaterem dzieł literackich. Zasłynął z tego, że był znanym w całej Europie alchemikiem, magiem, astrologiem, uważanym za czarnoksiężnika. Studiował medycynę, astrologię i alchemię na najsłynniejszych w tamtych czasach uniwersytetach (prawdopodobnie również w Krakowie). Uważano go za heretyka i oszusta. Johann Faust był autorem dzieła o czarnej magii Zmuszenie piekła.
strona:    1    2  

Szybki test:

Faust przed podpisaniem paktu z diabłem nigdy jednak nie zaznał:
a) głębokiego rozczarowania
b) prawdziwej radości
c) poczucia porażki
d) niechęci do życia
Rozwiązanie

W miasteczku, w którym mieszkał, Faust był osobą:
a) znienawidzoną
b) niepożądaną
c) szanowaną
d) uwielbianą
Rozwiązanie

Autentyczny Johann Faust był doktorem:
a) filozofii
b) medycyny
c) teologii
d) nauk stosowanych
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Faust” – streszczenie szczegółowe
Johann Wolfgang Goethe – biografia
Geneza „Fausta”
Problematyka i uniwersalizm dzieła Goethego
Czas i miejsce akcji „Fausta”
Faust jako bohater romantyczny
„Faust” jako dramat romantyczny. Kompozycja
Główne wątki w „Fauście”
Plan wydarzeń „Fausta”
Johann Wolfgang Goethe – kalendarium życia i twórczości
Symbole w „Fauście”
Sztuka i zadania artysty – trzy koncepcje poezji w „Fauście”
„Faust” – najważniejsze cytaty
Bibliografia
Bohaterowie
Faust – charakterystyka bohatera
Mefistofeles - charakterystyka bohatera
Małgorzata - charakterystyka bohaterkiPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies