Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Faust

Mefistofeles - charakterystyka bohatera

Autor: Dorota Blednicka

Mefistofeles jest drugą główną postacią dzieła Goethego. To diabeł, który określa siebie jako „ducha, który mówi nie”. W dramacie pojawia się pod różnymi postaciami, z łatwością zmieniając swój wygląd zależnie od okoliczności. Początkowo przybiera postać psa – czarnego pudla, później wędrownego nauczyciela. Po raz drugi w pracowni Fausta zjawia się przebrany za wytwornego pana w jedwabnym płaszczu, czapce z kogucimi piórami i szpadą u boku. To on zakłada się z Bogiem o duszę doktora, którego chce poddać próbie.

Mefistofeles jest diabłem inteligentnym i wykształconym, dowcipnym i ironicznym. Wiele razy zaskakuje swoimi filozoficznymi odpowiedziami, człowieka postrzega jako „małego boga świata” i nie rozumie jego dziwacznej natury. Obdarzony nadnaturalnymi mocami – z łatwością przenosi Fausta w różne miejsca na świecie, spełnia jego najbardziej wymyślne pragnienia, czas i przestrzeń nie mają dla niego żadnych ograniczeń. Jest wyrachowany i za swoje usługi każe drogo płacić – doktor stawia na szali swoją duszę. Przewrotny i fałszywy sprowadza na mężczyznę same nieszczęścia, nieustannie ingerując w każde intencje Fausta. Sprawia, że wszelkie działania mężczyzny kończą się tragicznie, niosą ze sobą ludzką krzywdę i cierpienie. Z czasem traci władzę nad mędrcem, nie może już mu niczego sugerować, proponować i zgodnie z umową musi wypełniać wszystkie jego rozkazy. W rzeczywistości jest znawcą ludzkiego życia i ludzkiej natury. Przez wieki obserwuje ludzi, odczuwa w stosunku do nich pogardę i litość, świadomy, że na ziemi dzieje się źle, nie chce pastwić się nad jej mieszkańcami. Jego działania, sprzeczne z pragnieniami Fausta, przyspieszają wewnętrzny rozwój mężczyzny, a więc diabeł osiąga coś zupełnie przeciwnego niż zamierzał.

W dramacie symbolizuje przede wszystkim zło, niskie żądze, zniszczenie. Jest postacią złożoną, która jest „częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro”. Posiada ogromne doświadczenie, co czyni z niego niebezpiecznego przeciwnika. Pomimo swej przebiegłości ostatecznie przegrywa walkę o duszę Fausta, choć ma do niej prawo.


Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Faust” – streszczenie szczegółowe
Johann Wolfgang Goethe – biografia
Geneza „Fausta”
Problematyka i uniwersalizm dzieła Goethego
Czas i miejsce akcji „Fausta”
Faust jako bohater romantyczny
„Faust” jako dramat romantyczny. Kompozycja
Główne wątki w „Fauście”
Plan wydarzeń „Fausta”
Johann Wolfgang Goethe – kalendarium życia i twórczości
Symbole w „Fauście”
Sztuka i zadania artysty – trzy koncepcje poezji w „Fauście”
„Faust” – najważniejsze cytaty
Bibliografia
Bohaterowie
Faust – charakterystyka bohatera
Mefistofeles - charakterystyka bohatera
Małgorzata - charakterystyka bohaterkiPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies