Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Faust

Johann Wolfgang Goethe – biografia

Autor: Dorota Blednicka

Johann Wolfgang Goethe – biografia
Johann Wolfgang Goethe przyszedł na świat we Frankfurcie nad Menem 28 sierpnia 1749 roku. Jego dziadek ze strony ojca był krawcem i przez wiele lat pracował w Paryżu. Następnie przeniósł się do Frankfurtu. Po śmierci pierwszej żony, ożenił się powtórnie z właścicielką gospody „Pod wierzbami”. Z tego związku narodził się Johann Caspar, ojciec pisarza, który otrzymał staranne wykształcenie, ukończył studia prawnicze i po rocznej podróży do Rzymu, osiadł w rodzinnym Frankfurcie. W 1742 roku kupił tytuł cesarskiego radcy. 20 sierpnia 1748 roku, mając trzydzieści osiem lat, poślubił córkę wójta, siedemnastoletnią Katarzynę Elżbietę Textor. Dziadek pisarza ze strony matki, Johann Wolfgang, pochodził z rodziny prawniczej. Odegrał bardzo ważną rolę w życiu pisarza. Dzięki pozycji Textora Goethe czuł się uprzywilejowany i uzyskał wgląd w organizację republiki miejskiej i jej funkcjonowanie.

Goethe urodził się w rok po ślubie Johanna Caspara z Katarzyną Elżbietą. Był ich pierwszym dzieckiem. W następnych latach na świat przyszło jeszcze pięcioro dzieci państwa Goethe, lecz wiek dojrzały osiągnęła jedynie o rok młodsza od poety siostra Kornelia. Ojciec pisarza, będący pod urokiem idei oświecenia, nigdy nie podjął pracy zawodowej, żyjąc z fortuny, którą zgromadzili jego przodkowie. Jako podstawowy cel życia postawił sobie wszechstronne wykształcenie dzieci. Od trzeciego roku życia mały Johann Wolfgang chodził do „przedszkola” pani Hoff. Po śmierci babki przez kilka miesięcy uczęszczał do szkoły publicznej, lecz w rzeczywistości swoje wykształcenie zawdzięczał ojcu, który bardzo wcześnie przystąpił do nauczania jedynaka. Od szóstego roku życia nad nauką chłopca czuwali również prywatni nauczyciele. Dzięki temu Goethe otrzymał wszechstronne wykształcenie – znał doskonale język francuski, angielski, włoski, uczył się greckiego i hebrajskiego, religii, geografii, matematyki i nauk przyrodniczych. Wykazywał talent do rysunków, grał na fortepianie, brał lekcje tańca, jazdy konnej i fechtunku. W roku 1758 pisarz zachorował na ospę, po której pozostały mu liczne blizny na twarzy, które stały się powodem jego licznych kompleksów. 18 sierpnia 1763 czternastoletni Goethe słuchał gry siedmioletniego wówczas Mozarta i do końca życia wspominał to ważne dla niego wydarzenie. W 1764 roku, dzięki uprzejmości dziadka, mógł z bliska śledzić koronację arcyksięcia Józefa na króla. W tym czasie przeżywał swoją pierwszą miłość, o której wspomina w Zmyśleniach i prawdzie. W domu znajomego poznał starszą od siebie Małgorzatę i zakochał się w niej od pierwszego spojrzenia. Wkrótce jednak okazało się, że dziewczyna uważa go za dziecko, co definitywnie zakończyło ich znajomość. W tym samym roku rozpoczął starania o przyjęcie go do elitarnego związku przyjaźni. O odrzuceniu jego kandydatury zadecydowała historia jego miłości do pięknej Małgorzaty – został uznany za „oddającego się rozpuście”.
Siedemnastoletni Goethe znał filozofię Arystotelesa i Platona, cenił stoików, zachwycał się poezją starożytnych oraz literackimi fragmentami „Biblii”. Znał literaturę francuską, niemiecką, rzymską i historię tych narodów. Dzięki staraniom ojca opanował podręczniki ówczesnego prawa. Interesował się również eksperymentami przyrodniczymi. Od najmłodszych lat pisał samodzielne utwory. Pierwszym jego zachowanym dziełem jest wiersz, zadedykowany dziadkowi z roku 1757. Jako trzynastolatek wręczył ojcu zbiór własnych wierszy religijnych, próbował stworzyć powieść epistolarną w sześciu językach. W roku 1766 jego przyjaciele wydali bez wiedzy poety jego utwór o zstąpieniu Chrystusa do piekieł: Poetische Gedanken ber die Hllenfahrt Jesu Christi. Podejmował także próby pisarskie w dziedzinie sztuk teatralnych, z których większość zaginęła. W wieku szesnastu lat, pod wpływem teatru francuskiego, napisał sztukę pasterską: Amina oraz czteroaktową tragedię Belzacar.

strona:    1    2    3    4    5  

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Faust” – streszczenie szczegółowe
Johann Wolfgang Goethe – biografia
Geneza „Fausta”
Problematyka i uniwersalizm dzieła Goethego
Czas i miejsce akcji „Fausta”
Faust jako bohater romantyczny
„Faust” jako dramat romantyczny. Kompozycja
Główne wątki w „Fauście”
Plan wydarzeń „Fausta”
Johann Wolfgang Goethe – kalendarium życia i twórczości
Symbole w „Fauście”
Sztuka i zadania artysty – trzy koncepcje poezji w „Fauście”
„Faust” – najważniejsze cytaty
Bibliografia
Bohaterowie
Faust – charakterystyka bohatera
Mefistofeles - charakterystyka bohatera
Małgorzata - charakterystyka bohaterkiPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies