Johann Wolfgang Goethe – biografia ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Faust

Johann Wolfgang Goethe – biografia

Autor: Dorota Blednicka

Johann Wolfgang Goethe – biografia
Johann Wolfgang Goethe przyszedÅ‚ na Å›wiat we Frankfurcie nad Menem 28 sierpnia 1749 roku. Jego dziadek ze strony ojca byÅ‚ krawcem i przez wiele lat pracowaÅ‚ w Paryżu. NastÄ™pnie przeniósÅ‚ siÄ™ do Frankfurtu. Po Å›mierci pierwszej żony, ożeniÅ‚ siÄ™ powtórnie z wÅ‚aÅ›cicielkÄ… gospody „Pod wierzbami”. Z tego zwiÄ…zku narodziÅ‚ siÄ™ Johann Caspar, ojciec pisarza, który otrzymaÅ‚ staranne wyksztaÅ‚cenie, ukoÅ„czyÅ‚ studia prawnicze i po rocznej podróży do Rzymu, osiadÅ‚ w rodzinnym Frankfurcie. W 1742 roku kupiÅ‚ tytuÅ‚ cesarskiego radcy. 20 sierpnia 1748 roku, majÄ…c trzydzieÅ›ci osiem lat, poÅ›lubiÅ‚ córkÄ™ wójta, siedemnastoletniÄ… KatarzynÄ™ ElżbietÄ™ Textor. Dziadek pisarza ze strony matki, Johann Wolfgang, pochodziÅ‚ z rodziny prawniczej. OdegraÅ‚ bardzo ważnÄ… rolÄ™ w życiu pisarza. DziÄ™ki pozycji Textora Goethe czuÅ‚ siÄ™ uprzywilejowany i uzyskaÅ‚ wglÄ…d w organizacjÄ™ republiki miejskiej i jej funkcjonowanie.

Goethe urodziÅ‚ siÄ™ w rok po Å›lubie Johanna Caspara z KatarzynÄ… ElżbietÄ…. ByÅ‚ ich pierwszym dzieckiem. W nastÄ™pnych latach na Å›wiat przyszÅ‚o jeszcze piÄ™cioro dzieci paÅ„stwa Goethe, lecz wiek dojrzaÅ‚y osiÄ…gnęła jedynie o rok mÅ‚odsza od poety siostra Kornelia. Ojciec pisarza, bÄ™dÄ…cy pod urokiem idei oÅ›wiecenia, nigdy nie podjÄ…Å‚ pracy zawodowej, żyjÄ…c z fortuny, którÄ… zgromadzili jego przodkowie. Jako podstawowy cel życia postawiÅ‚ sobie wszechstronne wyksztaÅ‚cenie dzieci. Od trzeciego roku życia maÅ‚y Johann Wolfgang chodziÅ‚ do „przedszkola” pani Hoff. Po Å›mierci babki przez kilka miesiÄ™cy uczÄ™szczaÅ‚ do szkoÅ‚y publicznej, lecz w rzeczywistoÅ›ci swoje wyksztaÅ‚cenie zawdziÄ™czaÅ‚ ojcu, który bardzo wczeÅ›nie przystÄ…piÅ‚ do nauczania jedynaka. Od szóstego roku życia nad naukÄ… chÅ‚opca czuwali również prywatni nauczyciele. DziÄ™ki temu Goethe otrzymaÅ‚ wszechstronne wyksztaÅ‚cenie – znaÅ‚ doskonale jÄ™zyk francuski, angielski, wÅ‚oski, uczyÅ‚ siÄ™ greckiego i hebrajskiego, religii, geografii, matematyki i nauk przyrodniczych. WykazywaÅ‚ talent do rysunków, graÅ‚ na fortepianie, braÅ‚ lekcje taÅ„ca, jazdy konnej i fechtunku. W roku 1758 pisarz zachorowaÅ‚ na ospÄ™, po której pozostaÅ‚y mu liczne blizny na twarzy, które staÅ‚y siÄ™ powodem jego licznych kompleksów. 18 sierpnia 1763 czternastoletni Goethe sÅ‚uchaÅ‚ gry siedmioletniego wówczas Mozarta i do koÅ„ca życia wspominaÅ‚ to ważne dla niego wydarzenie. W 1764 roku, dziÄ™ki uprzejmoÅ›ci dziadka, mógÅ‚ z bliska Å›ledzić koronacjÄ™ arcyksiÄ™cia Józefa na króla. W tym czasie przeżywaÅ‚ swojÄ… pierwszÄ… miÅ‚ość, o której wspomina w ZmyÅ›leniach i prawdzie. W domu znajomego poznaÅ‚ starszÄ… od siebie MaÅ‚gorzatÄ™ i zakochaÅ‚ siÄ™ w niej od pierwszego spojrzenia. Wkrótce jednak okazaÅ‚o siÄ™, że dziewczyna uważa go za dziecko, co definitywnie zakoÅ„czyÅ‚o ich znajomość. W tym samym roku rozpoczÄ…Å‚ starania o przyjÄ™cie go do elitarnego zwiÄ…zku przyjaźni. O odrzuceniu jego kandydatury zadecydowaÅ‚a historia jego miÅ‚oÅ›ci do piÄ™knej MaÅ‚gorzaty – zostaÅ‚ uznany za „oddajÄ…cego siÄ™ rozpuÅ›cie”.
Siedemnastoletni Goethe znaÅ‚ filozofiÄ™ Arystotelesa i Platona, ceniÅ‚ stoików, zachwycaÅ‚ siÄ™ poezjÄ… starożytnych oraz literackimi fragmentami „Biblii”. ZnaÅ‚ literaturÄ™ francuskÄ…, niemieckÄ…, rzymskÄ… i historiÄ™ tych narodów. DziÄ™ki staraniom ojca opanowaÅ‚ podrÄ™czniki ówczesnego prawa. InteresowaÅ‚ siÄ™ również eksperymentami przyrodniczymi. Od najmÅ‚odszych lat pisaÅ‚ samodzielne utwory. Pierwszym jego zachowanym dzieÅ‚em jest wiersz, zadedykowany dziadkowi z roku 1757. Jako trzynastolatek wrÄ™czyÅ‚ ojcu zbiór wÅ‚asnych wierszy religijnych, próbowaÅ‚ stworzyć powieść epistolarnÄ… w szeÅ›ciu jÄ™zykach. W roku 1766 jego przyjaciele wydali bez wiedzy poety jego utwór o zstÄ…pieniu Chrystusa do piekieÅ‚: Poetische Gedanken über die Höllenfahrt Jesu Christi. PodejmowaÅ‚ także próby pisarskie w dziedzinie sztuk teatralnych, z których wiÄ™kszość zaginęła. W wieku szesnastu lat, pod wpÅ‚ywem teatru francuskiego, napisaÅ‚ sztukÄ™ pasterskÄ…: Amina oraz czteroaktowÄ… tragediÄ™ Belzacar.

strona:    1    2    3    4    5  

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Faust” – streszczenie szczegółowe
Johann Wolfgang Goethe – biografia
Geneza „Fausta”
Problematyka i uniwersalizm dzieła Goethego
Czas i miejsce akcji „Fausta”
Faust jako bohater romantyczny
„Faust” jako dramat romantyczny. Kompozycja
Główne wÄ…tki w „FauÅ›cie”
Plan wydarzeÅ„ „Fausta”
Johann Wolfgang Goethe – kalendarium życia i twórczoÅ›ci
Symbole w „FauÅ›cie”
Sztuka i zadania artysty – trzy koncepcje poezji w „FauÅ›cie”
„Faust” – najważniejsze cytaty
Bibliografia




Bohaterowie
Faust – charakterystyka bohatera
Mefistofeles - charakterystyka bohatera
Małgorzata - charakterystyka bohaterki



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies