Johann Wolfgang Goethe – biografia - strona 2
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Faust

Johann Wolfgang Goethe – biografia

Autor: Dorota Blednicka

Johann Caspar Goethe marzyÅ‚, aby syn studiowaÅ‚ prawo, lecz poeta zamierzaÅ‚ skupić siÄ™ na karierze akademickiej. We wrzeÅ›niu 1765 roku Goethe wyjechaÅ‚ do Lipska, by podobnie jak ojciec, podjąć studia prawnicze. Natychmiast rzuciÅ‚ siÄ™ w wir życia towarzyskiego. ZamieszkaÅ‚ niedaleko rynku, przy którym mieÅ›ciÅ‚a siÄ™ sÅ‚ynna „Piwnica Auerbacha”. DziÄ™ki listom polecajÄ…cym życie prywatne pisarza ukÅ‚adaÅ‚o siÄ™ doskonale. Wkrótce zajÄ™cia uniwersyteckie rozczarowaÅ‚y go, znudzony wysÅ‚uchiwaÅ‚ wykÅ‚adów, z których materiaÅ‚ poznaÅ‚ wczeÅ›niej, w domu rodzinnym. Po kilku miesiÄ…cach pobytu w Lipsku zaczÄ…Å‚ tÄ™sknić za domem i pocieszenie odnajdowaÅ‚ w poezji. Do miasta przyjechali dawni znajomi Goethego, z którymi zaczÄ…Å‚ odwiedzać gospodÄ™, należącÄ… do Schönkopfa. Tam wÅ‚aÅ›nie poznaÅ‚ córkÄ™ wÅ‚aÅ›ciciela, AnnÄ™ KatarzynÄ™, którÄ… nazywaÅ‚ zdrobniale Annchen lub Annette. MÅ‚odzieniec zakochaÅ‚ siÄ™ w niej, a dziewczyna odwzajemniaÅ‚a jego uczucia. Ich zwiÄ…zek trwaÅ‚ od koÅ„ca kwietnia 1766 roku do wiosny 1768. Starsza o trzy lata Anna Katarzyna przez ten czas znosiÅ‚a liczne sceny zazdroÅ›ci. W koÅ„cu oboje uznali, że nie mogÄ… wzajemnie siÄ™ wiÄ…zać i rozstali siÄ™ w przyjaźni, korespondujÄ…c ze sobÄ… jeszcze przez wiele lat. Przez okres studiów pobieraÅ‚ lekcje rysunku i malarstwa u dyrektora Akademii Sztuk PiÄ™knych, Friedricha Oesera, dziÄ™ki któremu poznaÅ‚ sztukÄ™ antycznÄ…. Ostatnie miesiÄ…ce pobytu w Lipsku Goethe poÅ›wiÄ™ciÅ‚ na wÅ‚asnÄ… pracÄ™ literackÄ…. RozpoczÄ…Å‚ tu karierÄ™ poety, wydajÄ…c w 1767 roku zbiór wierszy Annette, dedykowany ukochanej. Z tego okresu pochodzÄ… również anakreontyki: „PiÄ™kna noc”, „Zmienność” i „Radość”, trzy „Ody do przyjaciela”, poÅ›wiÄ™cone Behrischowi, scenka pasterska „Kaprys zakochanego”.

Pobyt poety w Lipsku zakoÅ„czyÅ‚ siÄ™ nieoczekiwanie. W lecie 1768 roku Goethe zachorowaÅ‚ i przez wiele dni walczyÅ‚ ze Å›mierciÄ…. 26 sierpnia tegoż roku odwiedziÅ‚ po raz ostatni rodzinÄ™ Schönkopfów, a nastÄ™pnego dnia wrÄ™czyÅ‚ córce Oeserów, Fryderyce, rÄ™kopis dziesiÄ™ciu wierszy, z których siedem ukazaÅ‚o siÄ™ anonimowo w roku 1770 jako Nowe pieÅ›ni z melodiami. W dniu swoich dziewiÄ™tnastych urodzin wyruszyÅ‚ w podróż powrotnÄ… do Frankfurtu. Schorowany, wróciÅ‚ do rodziców i przez ojca zostaÅ‚ przyjÄ™ty dość oschle. Nieustanne awantury miÄ™dzy KorneliÄ… a ojcem spowodowaÅ‚y u poety gÅ‚Ä™bokÄ… depresjÄ™. W grudniu stan jego zdrowia pogorszyÅ‚ siÄ™ tak bardzo, że rodzina obawiaÅ‚a siÄ™ o jego życie. Do koÅ„ca marca 1769 roku wiÄ™kszość czasu spÄ™dzaÅ‚ w łóżku. Tygodnie choroby wykorzystaÅ‚ na rozmyÅ›lania o sensie ludzkiej egzystencji. Jego powierniczkÄ… staÅ‚a siÄ™ panna von Klettenberg, przyjaciółka matki pisarza. StudiowaÅ‚ HistoriÄ™ koÅ›cioÅ‚a i kacerzy Gottfrieda Arnolda, pod wpÅ‚ywem której opracowaÅ‚ wÅ‚asnÄ… kosmologiÄ™, której idea opieraÅ‚a siÄ™ na zasadzie, że każda walka przeciwieÅ„stw jest źródÅ‚em wszelkiej twórczoÅ›ci, a nawet powstania życia. CzytaÅ‚ również dzieÅ‚a Paracelsusa, zainteresowaÅ‚ siÄ™ kabalistykÄ… i alchemiÄ…, opracowywaÅ‚ lekarstwa, które miaÅ‚y mu pomóc w bolesnych dolegliwoÅ›ciach. Na poczÄ…tku roku 1769 ukoÅ„czyÅ‚ pracÄ™ nad jednoaktowÄ… komediÄ… Współwinni, którÄ… nastÄ™pnie przerobiÅ‚ na trzyaktowÄ… sztukÄ™. W 1787 roku utwór, po kilku przeróbkach, zostaÅ‚ wÅ‚Ä…czony do zbiorowego wydania dzieÅ‚ pisarza.
W półtora roku po powrocie do Frankfurtu Goethe odzyskał dawne siły i zaczął rozważać możliwość ukończenia studiów prawniczych. Ojciec, zadowolony z jego decyzji, zaproponował, aby pisarz rozpoczął naukę w Strasburgu.

Pod koniec marca 1770 roku poeta wyruszyÅ‚ do Strasburga, zadowolony przede wszystkim, że mógÅ‚ opuÅ›cić dom rodzinny. Na miejscu z pietyzmem dbaÅ‚ o swoje zdrowie, zaczÄ…Å‚ brzydzić siÄ™ chorobÄ… i Å›mierciÄ…. W pierwszym okresie pobytu w mieÅ›cie zaprzyjaźniÅ‚ siÄ™ z Johannem Danielem Salzmannem i razem z nim stworzyÅ‚ towarzystwo miÅ‚oÅ›ników nauki i sztuki. We wrzeÅ›niu poznaje Herdera, który wywarÅ‚ ogromny wpÅ‚yw na mÅ‚odego pisarza. Pod wpÅ‚ywem teologa Goethe szybko przestaÅ‚ interesować siÄ™ zagadnieniami mistyczno-religijnymi i powróciÅ‚ do racjonalizmu. PoglÄ…dy Herdera stanowiÅ‚y teoretycznÄ… podstawÄ™ dla poetów „Burzy i naporu”. Goethe staÅ‚ siÄ™ uczniem filozofa propagowaÅ‚ jego idee wÅ›ród przyjaciół, z którymi dyskutowaÅ‚ o nowej poetyce. W październiku 1770 roku Goethe odwiedziÅ‚ probostwo w Sasenheim, gdzie uczestniczyÅ‚ w maskaradzie, przebrany za kandydata teologii. W domu spotkaÅ‚ córkÄ™ pastora, FryderykÄ™. NastÄ™pnego dnia oÅ›wiadczyÅ‚ siÄ™ dziewczynie. Po powrocie do Strasburga, 15 października, napisaÅ‚ pierwszy list miÅ‚osny do Fryderyki, z czasem coraz częściej odwiedza narzeczonÄ…. MiÅ‚ość do dziewczyny zmusiÅ‚a poetÄ™ do poszukiwania wÅ‚aÅ›ciwych form poezji lirycznej, co zaowocowaÅ‚o powstaniem PieÅ›ni z Sesenheim. Kilka liryków z tomiku zadedykowanego córce pastora ukazaÅ‚o siÄ™ drukiem w 1775 roku. Goethe porzuciÅ‚ formÄ™ anakreontyków i skupiÅ‚ siÄ™ na wierszach, w których można byÅ‚o odnaleźć ton ludowy. Z czasem pisarz zaczyna dostrzegać, jak gÅ‚Ä™boka przepaść dzieli jego, syna patrycjusza, od wiejskiej panny. Zaczyna unikać Fryderyki, aż wreszcie pisze do niej list pożegnalny. Przeżycia, zwiÄ…zane z rozstaniem, zmieniÅ‚y usposobienie pisarza – staÅ‚ siÄ™ poważnym i czÄ™sto wyruszaÅ‚ na samotne wÄ™drówki, podczas których zaczÄ…Å‚ zapisywać sÅ‚owa i melodie dawnych pieÅ›ni ludowych. W Strasburgu pozostaÅ‚ do lipca 1771 roku. Jego praca doktorancka nie zostaÅ‚a przyjÄ™ta przez fakultet i uznano jÄ… za skandalicznÄ…. DziÄ™ki pomocy dziekana 6 sierpnia otrzymaÅ‚ licencjat praw, speÅ‚niajÄ…c w ten sposób wolÄ™ ojca.

strona:    1    2    3    4    5  

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Faust” – streszczenie szczegółowe
Geneza „Fausta”
Johann Wolfgang Goethe – biografia
Czas i miejsce akcji „Fausta”
Problematyka i uniwersalizm dzieła Goethego
Główne wÄ…tki w „FauÅ›cie”
Faust jako bohater romantyczny
„Faust” jako dramat romantyczny. Kompozycja
Symbole w „FauÅ›cie”
Plan wydarzeÅ„ „Fausta”
Johann Wolfgang Goethe – kalendarium życia i twórczoÅ›ci
Sztuka i zadania artysty – trzy koncepcje poezji w „FauÅ›cie”
„Faust” – najważniejsze cytaty
Bibliografia




Bohaterowie
Faust – charakterystyka bohatera
Mefistofeles - charakterystyka bohatera
Małgorzata - charakterystyka bohaterki



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies