Johann Wolfgang Goethe – biografia - strona 3
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Faust

Johann Wolfgang Goethe – biografia

Autor: Dorota Blednicka

W poÅ‚owie sierpnia 1771 roku Goethe wróciÅ‚ do Frankfurtu, a współczeÅ›ni zapamiÄ™tali go jako mÅ‚odzieÅ„ca, który chodziÅ‚ ubrany w niebieski frak, żółtÄ… kamizelkÄ™ i buty z cholewami. Pod koniec maja 1772 roku podjÄ…Å‚ pracÄ™ jako praktykant w SÄ…dzie Kameralnym Rzeszy w Wetzlarze. W czerwcu na miejscowym balu poznaÅ‚ CharlottÄ™ Buff, zarÄ™czonÄ… wówczas z Johannem Christianem Kestnerem. Oczarowany urodÄ… dziewczyny, bezskutecznie staraÅ‚ siÄ™ pozyskać jej wzglÄ™dy. Pomimo odrzucenia, utrzymywaÅ‚ przyjacielskie kontakty z narzeczonymi i sprezentowaÅ‚ im nawet obrÄ…czki Å›lubne. We wrzeÅ›niu Goethe opuÅ›ciÅ‚ miasteczko, by spotkać siÄ™ z przyjacielem, Merckiem u przyjaciółki Wielanda, Sophie von Laroche. Tu nieco odzyskaÅ‚ wewnÄ™trzny spokój i zaczÄ…Å‚ interesować siÄ™ córkÄ… von Laroche, MaksymilianÄ…. Merck wprowadziÅ‚ pisarza do grona sentymentalistów, którzy zachÄ™cali poetÄ™ do dalszej pracy pisarskiej i ukoÅ„czenia zaczÄ™tych utworów. Po powrocie do Frankfurtu pracowaÅ‚ jako adwokat. W 1774 roku rozpoczÄ…Å‚ pracÄ™ nad Cierpieniami mÅ‚odego Wertera, w których opisaÅ‚ swojÄ… miÅ‚ość do Lotty. Rok później zaczÄ…Å‚ zastanawiać siÄ™ nad opuszczeniem domu rodzinnego. W tym czasie nawiÄ…zaÅ‚ romans z córkÄ… bankiera, Lili Schönemann. Wkrótce zarÄ™czyÅ‚ siÄ™, a w maju 1775 roku wyjechaÅ‚ do Szwajcarii. PrzebywaÅ‚ tam do lipca. WróciÅ‚ do Frankfurtu, gdzie czekaÅ‚a na niego narzeczona. Po kilku tygodniach doszedÅ‚ do wniosku, że małżeÅ„stwo unicestwi jego życiowe plany i we wrzeÅ›niu zerwaÅ‚ zarÄ™czyny. W rok później dostaÅ‚ zaproszenie ksiÄ™cia Karola Augusta do Weimaru. Lata 1772 – 75 to jeden z najbardziej twórczych okresów w życiu pisarza. W tym czasie powstajÄ… utwory: „Götz von Berlichingen”, „Cierpienia mÅ‚odego Wertera”, „Clavigo”, „Stella”, „Profaust”, fragmenty „Prometeusza” i „Å»yda wiecznego tuÅ‚acza”.

7 listopada 1775 roku Goethe przybyÅ‚ do Weimaru. PoczÄ…tkowo objÄ…Å‚ funkcjÄ™ doradcy ksiÄ™cia, a od czerwca 1776 uzyskaÅ‚ tytuÅ‚ tajnego radcy legacyjnego. Pobyt w Weimarze rozpoczÄ…Å‚ nowy etap w życiu pisarza. PorzuciÅ‚ mÅ‚odzieÅ„cze ideaÅ‚y okresu studiów i pragnÄ…Å‚ kierować poczynaniami ksiÄ™cia. Po kilku latach pobytu w miasteczku odczuÅ‚ znużenie życiem na dworze. W tym czasie zwiÄ…zaÅ‚ siÄ™ z damÄ… dworu, CharlottÄ… von Stein, żonÄ… wielkiego koniuszego. Przez wiele lat kobieta wywieraÅ‚a ogromny wpÅ‚yw na Goethego i staÅ‚a siÄ™ pierwowzorem Ifigenii, bohaterki dramatu, który pisarz ukoÅ„czyÅ‚ w 1779 roku. W okresie weimarskim poeta bardziej skupiaÅ‚ siÄ™ na podróżach i pozyskiwaniu wpÅ‚ywów na dworze niż na wÅ‚asnej pracy pisarskiej. W latach 1776 – 82 mieszkaÅ‚ w domu ogrodowym, gdzie urzÄ…dzaÅ‚ zabawy, amatorskie przedstawienia teatralne i pisaÅ‚ utwory dla dworu. PowstaÅ‚y wówczas wiersze „Do księżyca”, „Podróż morska”, „Granice ludzkoÅ›ci”, „Do Lidy”, „Åšpiewak” oraz ballada „Król olch”.
W 1776 poeta wydaÅ‚ sztukÄ™ „Stella”. W latach osiemdziesiÄ…tych rozpoczÄ…Å‚ pracÄ™ nad dramatem „Egmont”. W roku 1782 zmarÅ‚ ojciec Goethego. W roku 1779 pisarz towarzyszyÅ‚ ksiÄ™ciu w podróży do Szwajcarii i w drodze powrotnej spotkaÅ‚ siÄ™ z FryderykÄ… i Lili. 6 wrzeÅ›nia 1780 roku w czasie jednej z wÄ™drówek zatrzymaÅ‚ siÄ™ w maÅ‚ym domku myÅ›liwskim, gdzie na Å›cianie zapisaÅ‚ jeden ze swoich najwspanialszych wierszy „Nad szczytami spocznienie”. W poÅ‚owie lat osiemdziesiÄ…tych, po dziesiÄ™cioletnim pobycie w Weimarze, znajomi pisarza z trudem rozpoznali w samotnym i dziwacznie zachowujÄ…cym siÄ™ mężczyźnie dawnego przyjaciela. Goethe podjÄ…Å‚ walkÄ™ z wÅ‚asnÄ… niemocÄ… twórczÄ…, gnÄ™biony myÅ›lÄ…, że od dawna nie odniósÅ‚ żadnego sukcesu literackiego. Poeta doszedÅ‚ do wniosku, że musi opuÅ›cić dwór i poprosiÅ‚ ksiÄ™cia o urlop.

Rankiem 3 wrzeÅ›nia 1786 roku Goethe opuszcza potajemnie Karlowe Wary, gdzie przebywaÅ‚ z ksiÄ™ciem Karolem Augustem, i wyruszyÅ‚ do WÅ‚och. Podróż miaÅ‚a przywrócić mu siÅ‚y twórcze. PoÅ›wiÄ™ciÅ‚ wiele czasu pracy literackiej, uspokoiÅ‚ siÄ™ wewnÄ™trznie. UkoÅ„czyÅ‚ „IfigeniÄ™ w Taurydzie” oraz „Egmonta”, napisaÅ‚ dramat „Torquato Tasso” (1789), powróciÅ‚ do pisania kolejnych fragmentów „Fausta”. 18 czerwca 1788 roku wróciÅ‚ do Weimaru z przekonaniem, że od tej chwili jego głównym powoÅ‚aniem powinna być literatura. Na wÅ‚asnÄ… proÅ›bÄ™ zostaÅ‚ zwolniony z obowiÄ…zków paÅ„stwowych i objÄ…Å‚ kierownictwo teatru w Weimarze.

strona:    1    2    3    4    5  

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Faust” – streszczenie szczegółowe
Geneza „Fausta”
Johann Wolfgang Goethe – biografia
Czas i miejsce akcji „Fausta”
Problematyka i uniwersalizm dzieła Goethego
Główne wÄ…tki w „FauÅ›cie”
Faust jako bohater romantyczny
„Faust” jako dramat romantyczny. Kompozycja
Symbole w „FauÅ›cie”
Plan wydarzeÅ„ „Fausta”
Johann Wolfgang Goethe – kalendarium życia i twórczoÅ›ci
Sztuka i zadania artysty – trzy koncepcje poezji w „FauÅ›cie”
„Faust” – najważniejsze cytaty
Bibliografia




Bohaterowie
Faust – charakterystyka bohatera
Mefistofeles - charakterystyka bohatera
Małgorzata - charakterystyka bohaterki



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies