Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Faust

Johann Wolfgang Goethe – biografia

Autor: Dorota Blednicka

W 1816 zmarła jego żona, Christiana. Dom poety zaczęła prowadzić Otylia Pogwish, która w roku 1817 została żoną jego syna, Augusta. W tym samym roku Goethe zrezygnował z funkcji dyrektora teatru dworskiego i zajął się kontrolą instytucji naukowych i artystycznych.

Ostatnie lata życia poświęcił przede wszystkim na pracę nad II częścią „Fausta”. W roku 1823 siedemdziesięcioczteroletni pisarz poznał Ulrykę von Levetzow. Zauroczony młodziutką, dziewiętnastoletnią panną, poprosił księcia, aby w jego imieniu wystąpił z prośbą o rękę dziewczyny. Otrzymał negatywną odpowiedź i do domu wrócił schorowany i wstrząśnięty. Swoje uczucia zawarł w „Trylogii namiętności”. Pocieszenie znajduje w znajomości z Marią Szymanowską, polską pianistką, której gra koiła nerwy poety. W 1825 roku sprzedał prawa do edycji swoich dzieł wydawnictwu Cotta.

W 1829 roku Goethe pracuje nad ostateczną wersją „Lat wędrówki Wilhelma Meistra, czyli o wyrzeczeniu”. W 1830 roku stracił jedynego syna, który zmarł w czasie podróży do Włoch. W 1831 roku poeta zakończył pracę nad II częścią „Fausta”, opieczętował rękopis z zaleceniem, aby dramat został wydany dopiero po jego śmierci.

14 marca 1832 roku, podczas przejażdżki, pisarz zaziębił się i zaczął gorączkować. Umarł w czwartek 22 marca 1832 roku. W cztery dni później odbył się pogrzeb Goethego, a jego ciało złożono obok trumny Schillera w grobowcu książęcym w Weimarze.

strona:    1    2    3    4    5  

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Faust” – streszczenie szczegółowe
Johann Wolfgang Goethe – biografia
Geneza „Fausta”
Problematyka i uniwersalizm dzieła Goethego
Czas i miejsce akcji „Fausta”
Faust jako bohater romantyczny
„Faust” jako dramat romantyczny. Kompozycja
Główne wątki w „Fauście”
Plan wydarzeń „Fausta”
Johann Wolfgang Goethe – kalendarium życia i twórczości
Symbole w „Fauście”
Sztuka i zadania artysty – trzy koncepcje poezji w „Fauście”
„Faust” – najważniejsze cytaty
Bibliografia




Bohaterowie
Faust – charakterystyka bohatera
Mefistofeles - charakterystyka bohatera
Małgorzata - charakterystyka bohaterki



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies