„Giaur” - streszczenie szczegółowe - strona 3
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Giaur

„Giaur” - streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

Nikt nigdy nie widziaÅ‚, by odmawiaÅ‚ pacierze. Czasem staje w ukryciu, z dala od wszystkich, przysÅ‚uchuje siÄ™ Å›piewom i przyglÄ…da obrzÄ™dom podczas nabożeÅ„stwa. Nigdy jednak nie klÄ™ka, nawet w czasie unoszenia CiaÅ‚a Bożego: „Tam - patrz na niego - w dzwonek uderzono, / Wszyscy uklÄ™kli, sakrament wzniesiono; / Stoi jak posÄ…g, i widać z postawy / Wyraz rozpaczy, wzgardy i obawy”.

Skoro mieszka w zakonie bez Å›lubów – nie strzyże gÅ‚owy i „nosi wÅ‚osy jak czÅ‚owiek Å›wiatowy”, nie uczÄ™szcza do spowiedzi i nie spÄ™dza czasu na modlitwie, lecz nosi jednak habit.

Tajemniczy mnich spowiada siÄ™ doÅ›wiadczonemu zakonnikowi, który nie potrafi zrozumieć walki ciemnych mocy, toczÄ…cej siÄ™ w sercu grzesznika. Giaur opowiada dzieje swego tragicznego życia…

Tajemnicza postać spowiada siÄ™ przed starym, doÅ›wiadczonym zakonnikiem, którego przeraża dzikość uczuć Giaura. Bohater opowiada mu tragiczne dzieje swego życia, obfitego w rozkosze, bez odrobiny nudy. Gdy wyznaje, że kochaÅ‚, zaraz poprawia siÄ™, i czasownik ten zastÄ™puje sÅ‚owem „ubóstwiaÅ‚”: „KochaÅ‚em, ojcze - o, nie - ubóstwiaÅ‚em - / Lecz to sÄ… sÅ‚owa, sÅ‚owo czÄ™sto kÅ‚amie - / Ja miÅ‚ość mojÄ… czynem pokazaÅ‚em (…)”.

Dziewczyna byÅ‚a gwiazdÄ… jego życia, a teraz zabrakÅ‚o mu drogowskazu. Mówi, że za niewierność zginęła z rÄ™ki nieżyjÄ…cego już Hassana: „Ale mnie nie klnij - posÅ‚uchaj - ja byÅ‚em / PrzyczynÄ… Å›mierci - lecz nie ja zabiÅ‚em. / MógÅ‚bym i Å›miaÅ‚bym to samo uczynić, / Gdyby kochanka Å›miaÅ‚a mi przewinić. - / Jemu niewierna - wiÄ™c on jÄ… pochowaÅ‚ - / Mnie byÅ‚a wiernÄ… - jam go zamordowaÅ‚”. Pokazuje spowiednikowi rdzawÄ… plamÄ™ na swym mieczu, po czym wyznajÄ™ swÄ… zbrodniÄ™. PodkreÅ›la przy tym, że w porównaniu do mÄ™czarni konajÄ…cej dziewczyny, Å›mierć jej pana byÅ‚a lekka: „Jego Å›mierć lekka - ale jej mÄ™czeÅ„stwo / ByÅ‚o dla myÅ›li mych takim straszydÅ‚em, / Å»e w koÅ„cu ludziom i sobie obrzydÅ‚em”.

Nic nie jest w stanie go pocieszyć po stracie ukochanej Leili, przykrytej chÅ‚odnymi falami: „Å»ycia mojego żaÅ‚ować nie warto, / Å»aÅ‚ujÄ™ życia, które jej wydarto. / Ona Å›pi, falami nakryta chÅ‚odnemi!”. Mówi: „Kto raz spadÅ‚ z niebios, już siÄ™ nic nie lÄ™ka, / Mniejsza, gdzie spadnie, wie, że wszÄ™dzie mÄ™ka”. Na zawsze zostaÅ‚ wierny tej jedynej miÅ‚oÅ›ci: „UmrÄ™, nie znajÄ…c, co kochać raz drugi”. Nie chce sÅ‚uchać od spowiednika słów o pokucie: „Za grzech zabójstwa nie lÄ™kam siÄ™ kary”, ponieważ nie chce być zbawionym, nie na to czeka: „Zbawienia nie wart jestem - i nie żądam, / Nie raju, ale spoczynku wyglÄ…dam”.
Giaur przekazuje spowiednikowi pierścień i prosi, by oddał go jego przyjacielowi z lat młodości, któremu miał opowiedzieć o uczuciach zmarłego (ten przyjaciel przepowiedział niegdyś los bohatera).

SpowiadajÄ…cy wyznaje, że Leila ukazaÅ‚a mu siÄ™ niedawnego wieczora na jawie, lecz zniknęła, gdy chciaÅ‚ jÄ… wziąć w ramiona. Na koniec rozmowy prosi o ubogi pogrzeb, a na grobie o prosty krzyż bez żadnego napisu: „Gdy skonam, pogrzeb ubogi mnie sprawisz, / Krzyż tylko prosty na grobie postawisz, / Bez żadnych liter - nie chcÄ™ , by wÄ™drowiec / Napisy czytać szedÅ‚ na mój grobowiec”.

Gdy Giaur umarÅ‚, nikt nie byÅ‚ w stanie powiedzieć jego imienia lub nazwy jego ojczyzny, ponieważ jedynÄ… osoba, która poznaÅ‚a historiÄ™ mnicha byÅ‚ spowiednik: „Tyle zostaÅ‚o o Giaurze podania, / I o Leili, którÄ… on postradaÅ‚, / I o Hassanie, któremu Å›mierć zadaÅ‚”.

strona:    1    2    3  

Szybki test:

Jak wygląda opisany pałac Hassana?
a) jest w nim "gwarno i tłoczno"
b) jest w nim pusto
c) trwa wielka uczta
d) jest zrujnowany
RozwiÄ…zanie

Co Giaur przekazuje spowiednikowi?
a) srebrnÄ… bransoletÄ™
b) ozdobny sztylet
c) klejnoty
d) pierścień
RozwiÄ…zanie

Do kogo we wstępie kieruje narrator hasło walki o wolność?
a) do uciśnionych ludów Europy
b) do Greków
c) do Boga
d) do Rzymian
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Giaur” - streszczenie szczegółowe
Giaur - charakterystyka szczegółowa
Problematyka „Giaura”
Biografia Byrona
„Walka o wolność, gdy siÄ™ raz zaczyna, / Z ojca krwiÄ… spada dziedzictwem na syna”, czyli byronowskie rozważania o wolnoÅ›ci
Znaczenie tytłu utworu
WpÅ‚yw „Giaura” na polskÄ… literaturÄ™ romantycznÄ…
Pozostali bohaterowie „Giaura”
Kompozycja „Giaura”
Nowatorstwo twórczości Byrona
Kalendarium twórczości Byrona
Plan wydarzeÅ„ „Giaura”
O Byronie powiedzieli...
Chronologiczny plan wydarzeÅ„ „Giaura”
Najważniejsze cytaty
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies