Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Świętoszek

Biografia MolieraPo tym utworze nawet król nie był w stanie pomóc Molierowi – zakazano wystawiania „Świętoszka” na pięć lat!

Jakby tego było mało, pisarz dołożył do swych niemoralnych utworów jeszcze niemoralne małżeństwo z młodszą o dwadzieścia lat Armandą Bjart, siostrą (a według niektórych córką) Madelaine, z którą przed laty założył teatr i którą kochał. Ciągłe ataki społeczeństwa spowodowały, że napisał prowokującego „Świętoszka”, którego zadedykował dwulicowym obłudnikom mieszającym się w cudze życie.

Molier zmarł w wieku pięćdziesięciu jeden lat… na scenie, grając rolę hipochondryka Argana w przedstawieniu „Chory z urojenia”, wskutek krwotoku wywołanego gruźlicą (choć zasłabł na scenie, zdołał dokończyć spektakl). Księża odmówili mu ostatniego namaszczenia. Został pochowany na cmentarzu dopiero w nocy (dzięki królewskiej interwencji).

Daniel Burt w swej monografii „100 najwybitniejszych pisarzy wszech czasów” napisał o zaliczonym do tego zaszczytnego grona Molierze: „Molier, obok Arystofanesa, jest wielkim odnowicielem dramatu komicznego. Obaj wyznaczają granice komedii, a Moliera można ponadto wskazać jako odnowiciela tego gatunku w wieku XVII; to dzięki niemu komedia dostarcza poważnej refleksji nad ludzką naturą i doświadczeniem; to on wypracował perfekcyjną konwencję teatralną, która wciąż pozostaje w mocy i służy tak różnym artystom, jak Samuel Beckett, Eugene Ionesco czy Charcie Chaplin. Ku Molierowi również należy się zwrócić, poszukując legitymizacji teatru komicznego w świecie zachodnim, ustanowił on bowiem kanon repertuaru klasycznego. To głównie na jego cześć powołano do życia teatr narodowy, Comdie Francaise. Przez ponad trzysta lat Molier, podobnie jak Szekspir, dominuje w teatrze, który w znacznej mierze stworzył”.
strona:    1    2  

Szybki test:

W 1658 roku trzydziestosześcioletni Molier powrócił do stolicy Francji po:
a) szesnastoletniej nieobecności
b) ośmioletniej nieobecności
c) dwunastoletniej nieobecności
d) pięcioletniej nieobecności
Rozwiązanie

Molier urodził się w roku:
a) 1622
b) 1634
c) 1629
d) 1618
Rozwiązanie

Molier zmarł w wieku pięćdziesięciu jeden lat… na scenie, grając w przedstawieniu:
a) „Mizantrop”
b) „Miłość lekarzem”
c) „Chory z urojenia”
d) „Mieszczanin szlachcicem”
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Świętoszek” - streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Świętoszka” w pigułce
Geneza, czas i miejsce akcji „Świętoszka”
Problematyka „Świętoszka”
Struktura „Świętoszka”
Komizm i humor w „Świętoszku”
Biografia Moliera
Motywy literackie w „Świętoszku”
Plan wydarzeń „Świętoszka”
Twórczość Moliera
„Świętoszek” na dużym ekranie
Najważniejsze cytaty „Świętoszka”
Bibliografia
Bohaterowie
Charakterystyka Tartuffe`a
Charakterystyka Orgona
Pozostali bohaterowie „Świętoszka”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies