Biografia Moliera ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Świętoszek

Biografia Moliera

Autor: Karolina Marlêga

W trzechsetnÄ… rocznicÄ™ urodzin Moliera Jacques Copeau napisaÅ‚ przemówienie, w którym stwierdziÅ‚, że ten komediopisarz: „To coÅ› wiÄ™cej niż geniusz, to wielki duch, który naraża siÄ™ i poÅ›wiÄ™ca, aby teatr zmieniÅ‚ swój sens, swojÄ… naturÄ™, swoje znaczenie. Odnajduje zasadÄ™ życia, staje siÄ™ prawdziwie sztukÄ…, w której duch twórczy i Å›rodki realizacji Å‚Ä…czÄ… siÄ™ ze sobÄ… jak najÅ›ciÅ›lej, w której zasady rzemiosÅ‚a sÄ… współistniaÅ‚e z natchnieniem twórczego artysty”.

Prawdziwe nazwisko Moliera to Jean Baptiste Poquelin. Ten genialny komediopisarz francuski i jeden z najwybitniejszych pisarzy literatury europejskiej, odnowiciel dramatu komicznego w XVII wieku, żył w latach 1622-1673.

Urodził się w poważanej i zamożnej paryskiej rodzinie mieszczańskiej. Oczekiwano, że przejmie po ojcu prestiżowy tytuł nadwornego tapicera (z jego usług korzystał król Francji) i królewskiego lokaja. Młodego Jeana posłano do prestiżowych szkół. Staranne nauki pobierał w znanym jezuickim kolegium Clermont w Paryżu, a potem w Orleanie, gdzie studiował prawo.

Wszyscy oczekiwali, że przedÅ‚uży rodzinnÄ… tradycjÄ™ i stanie siÄ™ kolejnym przykÅ‚adem wzorowego mieszczanina… W tym momencie jego życia nastÄ…piÅ‚ przeÅ‚om, ponieważ Molier, ku przerażeniu rodziny, zrezygnowaÅ‚ ze wszystkich przywilejów wiążących siÄ™ z jego urodzeniem, statusem w spoÅ‚eczeÅ„stwie oraz wyksztaÅ‚ceniem i wybraÅ‚ innÄ… drogÄ™ życia. PoszedÅ‚ w stronÄ™ aktorstwa, wybierajÄ…c niepewny los artysty, reżysera i teatralnego przedsiÄ™biorcy.

Sceniczne nazwisko Molier przyjął prawdopodobnie dlatego, by oszczędzić zawiedzionemu ojcu wstydu, ponieważ zawód i tryb życia aktora nie cieszył się w XVII wieku poważaniem.

Wybór ten nie byÅ‚ jednak przypadkowy, ponieważ Molier już jako dziecko przejawiaÅ‚ zainteresowanie sztukami teatralnymi. MajÄ…c dwadzieÅ›cia jeden lat, zakochaÅ‚ siÄ™ w starszej o sześć lat doÅ›wiadczonej aktorce Madeleine Béjart i zwiÄ…zaÅ‚ siÄ™ z jej teatralnÄ… rodzinÄ…, tworzÄ…c grupÄ™ L’Illustre Theatre, którÄ… później samodzielnie kierowaÅ‚. Niestety, nie wiodÅ‚o im siÄ™ dobrze, na dowód czego mogÄ™ przytoczyć fakt, iż ich teatr w Paryżu zbankrutowaÅ‚.
Mimo tego, Molier nie zrezygnowaÅ‚ ze swych marzeÅ„ – wspólnie z tÄ… grupÄ… wyjechaÅ‚ na prowincjÄ™ Francji, gdzie realizowaÅ‚ siÄ™ jako aktor, dyrektor, ale przede wszystkim autor sztuk teatralnych.

Należy wspomnieć w tym miejscu, że styl życia, jaki prowadził Molier, czyli wędrowny, niestabilny żywot aktora społeczeństwo uważało za niemoralny, godny potępienia, występny.

Ponosił konsekwencje wyboru swej życiowej drogi, miał niejednokrotnie poważne problemy. Nie licząc upokorzeń, borykał się stale z problemami finansowymi, a raz nawet trafił do więzienia z powodu niewypłacalności (wykupił go ojciec). Mimo wszystko tak kochał teatr, że nie zrezygnował ze swej pasji nigdy.

W 1658 roku, po dwunastoletniej nieobecnoÅ›ci w Paryżu, trzydziestoszeÅ›cioletni Molier powróciÅ‚ do stolicy Francji. Wtedy wÅ‚aÅ›nie uÅ›miechnęło siÄ™ do niego szczęście i zaczÄ…Å‚ siÄ™ drugi okres jego twórczoÅ›ci. WzbudziÅ‚ zainteresowanie króla Ludwika XIV, który otoczyÅ‚ trupÄ™ Béjart opiekÄ… i troskÄ…. Od tego momentu, aż do Å›mierci, czyli przez 15 lat, Molier prowadziÅ‚ w Paryżu wÅ‚asny teatr, w którym graÅ‚ główne role w sztukach, wychodzÄ…cych spod jego genialnego pióra. Molier staÅ‚ siÄ™ bardzo popularny wÅ›ród dworzan króla, którym organizowaÅ‚ rozrywki w swym teatrze.

Jego komedie, które po dziÅ› dzieÅ„ rozÅ›mieszajÄ… czytelników i widzów, w XVII wieku przysporzyÅ‚y pisarzowi wielu wrogów. Molier, z dnia na dzieÅ„, staÅ‚ siÄ™ obiektem ostrych ataków, czego przykÅ‚adem może być negatywne przyjÄ™cie pierwszej paryskiej premiery jego komedii „Pocieszne wykwintnisie”.

Prawdziwa „wojna” rozpÄ™taÅ‚a siÄ™ po przedstawieniu sztuki „SzkoÅ‚a żon”, gdy oskarżono twórcÄ™ pierwszy raz (i nie ostatni!) o …niemoralność! Krytyk Jacques Guicharnaud zauważyÅ‚: „W zasadzie nierealistyczne, jak wszystkie utwory poetyckie, najważniejsze sztuki Moliera z tego okresu pokazujÄ…, że życie każdego jest romansem, farsÄ…, nieprzyzwoitoÅ›ciÄ…. Ich efekt można porównać z tym, co by siÄ™ staÅ‚o, gdyby w filmie Macka Sennetta bÅ‚azen, rzucajÄ…c tortem, jakimÅ› cudem filmowej techniki opryskaÅ‚ twarze caÅ‚ej widowni. Pobożni, dobrze urodzeni, kochankowie, mężowie poczuli siÄ™ dotkniÄ™ci: powiedziano im wÅ‚aÅ›nie, że sÄ… hipokrytami lub gÅ‚upcami, że sÄ… Å›mieszni lub majÄ… rogi. Nierzeczywistość wtargnęła do rzeczywistoÅ›ci. Widz wÄ…tpi w siebie – lub raczej wprowadza siÄ™ go w stan zakÅ‚amania – po to, by mógÅ‚ w siebie nie zwÄ…tpić”.

strona:    1    2  

Szybki test:

Molier urodził się w poważanej i zamożnej rodzinie:
a) ziemiańskiej
b) hrabiowskiej
c) mieszczańskiej
d) arystokratycznej
RozwiÄ…zanie

Molier zmarÅ‚ w wieku pięćdziesiÄ™ciu jeden lat… na scenie, grajÄ…c w przedstawieniu:
a) „Chory z urojenia”
b) „Mizantrop”
c) „MiÅ‚ość lekarzem”
d) „Mieszczanin szlachcicem”
RozwiÄ…zanie

Molier urodził się w roku:
a) 1634
b) 1618
c) 1622
d) 1629
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„ÅšwiÄ™toszek” - streszczenie szczegółowe
Streszczenie „ÅšwiÄ™toszka” w piguÅ‚ce
Geneza, czas i miejsce akcji „ÅšwiÄ™toszka”
Problematyka „ÅšwiÄ™toszka”
Struktura „ÅšwiÄ™toszka”
Komizm i humor w „ÅšwiÄ™toszku”
Biografia Moliera
Motywy literackie w „ÅšwiÄ™toszku”
Plan wydarzeÅ„ „ÅšwiÄ™toszka”
Twórczość Moliera
„ÅšwiÄ™toszek” na dużym ekranie
Najważniejsze cytaty „ÅšwiÄ™toszka”
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Tartuffe`a
Charakterystyka Orgona
Pozostali bohaterowie „ÅšwiÄ™toszka”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies