„Medaliony” - streszczenie szczegółowe - strona 3
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Medaliony

„Medaliony” - streszczenie szczegółowe

Autor: Ewa Petniak

Dno

DoÅ›wiadczenia wojenne relacjonuje kobieta. Mówi o uwiÄ™zieniu na Pawiaku, o pobycie w lagrach niemieckich: Ravensbrück i Bunzig, oraz o tym, w jaki sposób traktowano ludzi. Wspomina historiÄ™ swojej rodziny. Za najciekawszy „fragment” wÅ‚asnego „lagrowego życiorysu” uznaje podróż do Ravensbrück, w trakcie której „wyjaskrawione” zostaje upodlenie czÅ‚owieka oraz ujawnia siÄ™ podziaÅ‚ na kata i ofiarÄ™.

Swoje przeżycia wojenne opowiada jeszcze nie stara, choć wczeÅ›nie posiwiaÅ‚a kobieta. „PrzeszÅ‚a takie rzeczy, w które nikt by nie uwierzyÅ‚. I ona sama nie uwierzyÅ‚aby także, gdyby nie to, że to prawda.” Od ludzi nie wymaga niczego, jedynie życzliwoÅ›ci, bo zbyt dużo przeżyÅ‚a i „jest matkÄ…, która straciÅ‚a dwoje dzieci. O ich losie nic nie wie. Syn nie powróciÅ‚ jeszcze z niewoli. HistoriÄ™ córki otula rÄ…bek tajemnicy i kryjÄ… matczyne Å‚zy. Podobno byÅ‚a Å‚adna i zdolna. Los męża to również zagadka. Ostatnio widziano go w obozie - w Pruszkowie.

Wspomina swój pobyt w Ravensbrück, gdzie wraz z współtowarzyszkami byÅ‚a nÄ™kana zastrzykami, otwieraniem ran i przeprowadzaniem medycznych eksperymentów, w sposób, jakiego nie chce nawet pamiÄ™tać. ByÅ‚a tam jeszcze z córkÄ…. ZgubiÅ‚y siÄ™ w drodze, już w trakcie powrotu do Polski. Syn i córka uczyli na tajnych kompletach. On zostaÅ‚ wziÄ™ty do niewoli podczas powstania. Ona wraz z córkÄ… przebywaÅ‚a dwa miesiÄ…ce na Pawiaku. Z pobytem tam kojarzÄ… jej siÄ™ straszne tortury fizyczne. Gdy postawiona w „krzyżowym ogniu pytaÅ„”, nie odpowiadaÅ‚a, brutalnie jÄ… pobito: „Bili mnie gumowa paÅ‚kÄ…... Jak zasÅ‚oniÅ‚am twarz rÄ™kami, to mi tÄ… paÅ‚kÄ… wybili palce(...)”. Z relacji innych wie, że więźniów katowano, a ostatecznie wykonywano wyroki Å›mierci poprzez rozstrzelanie. Skatowane ciaÅ‚a wielokrotnie stanowiÅ‚y pożywkÄ™ dla szczurów. Gdy wynoszono zwÅ‚oki, w wielu wyjedzone byÅ‚y wnÄ™trznoÅ›ci, w niektórych biÅ‚o jeszcze serce.

Po Pawiaku i Ravensbrück trafiÅ‚y (z córkÄ… i innymi kobietami) do fabryki amunicji i lagru Bunzig. W fabryce pracowaÅ‚y po dwanaÅ›cie godzin. WstawaÅ‚y o trzeciej w nocy, po ciemku sÅ‚aÅ‚y łóżka, piÅ‚y czarnÄ… kawÄ™ bez cukru i jadÅ‚y kawaÅ‚ek chleba. Potem, niezależnie od pogody, na dworze odbywaÅ‚ siÄ™ apel. W fabryce na obiad dostawaÅ‚y zupÄ™ z liÅ›ci. Wieczorem znów kawÄ™ z odrobinÄ… chleba. Stale byÅ‚y gÅ‚odne. PracowaÅ‚y ciężko, w wysokiej temperaturze, wyrabiajÄ…c kule do dziaÅ‚ i do samolotów. Z pobytu w Bunzig mocno w pamiÄ™ci zarysowaÅ‚ siÄ™ jej obraz bunkrów, do których odsyÅ‚ano je za najmniejsze przewinienia np. źle zasÅ‚ane po omacku łóżko, niedomyty kubek po kawie. Inne trafiaÅ‚y tam jako symulantki, choć w istocie byÅ‚y chore. SkÅ‚adano tam również trupy – ciaÅ‚a tych, które zmarÅ‚y z wycieÅ„czenia i gÅ‚odu. UdrÄ™kÄ… byÅ‚y zwÅ‚aszcza poranne apele, na których w najgorszy mróz staÅ‚y przyodziane w letnie sukienki, w drewniakach na nogach i z ogolonymi gÅ‚owami.
PilnowaÅ‚y ich gestapówki – esesmanki. Gdy wspólnie próbowaÅ‚y siÄ™ ogrzać, zbliżajÄ…c siÄ™ nieco do siebie, za karÄ™ byÅ‚y odsyÅ‚ane do bunkrów. Tam leżaÅ‚y na goÅ‚ej ziemi, nieokryte, bez żadnego pożywienia. ZdarzaÅ‚y siÄ™ wtedy przypadki kanibalizmu. Å»ywe, przebywajÄ…ce w bunkrach kobiety, jadÅ‚y trupy swych towarzyszek. W przypadku wykrycia przez nadzór obozu tego makabrycznego zjawiska, należaÅ‚o siÄ™ liczyć z poważnymi konsekwencjami. Dla mężczyzn przeznaczono jeszcze gorsze bunkry – poÅ‚ożone pod ziemiÄ…, gdzie musieli stać po kolana w wodzie.

Jak o niesamowitej „przygodzie” kobieta opowiada o podróży w zamkniÄ™tych bydlÄ™cych wagonach do Ravensbrück. W każdym wagonie mieÅ›ciÅ‚o siÄ™ po sto kobiet. Z powodu ciasnoty spaÅ‚y i zaÅ‚atwiaÅ‚y potrzeby fizjologiczne na stojÄ…co. Po siedmiu dniach pociÄ…g zatrzymaÅ‚ siÄ™ na bocznicy. ByÅ‚y mokre od potu i czarne od kurzu, „nogi miaÅ‚yÅ›my ubabrane w gnoju.” Zaczęły wyć jak zwierzÄ™ta. PrzechodzÄ…cy nieopodal niemiecki oficer rozkazaÅ‚ otworzyć pociÄ…g. Gdy je zobaczyÅ‚, wystraszyÅ‚ siÄ™: „(...) jego oczy zrobiÅ‚y siÄ™ okrÄ…gÅ‚e, rÄ™ce o tak rozcapierzyÅ‚ ze strachu.” Potem nakazaÅ‚ rozkuć mÄ™skie wagony. Mężczyzn byÅ‚o dużo wiÄ™cej niż kobiet, wiÄ™c w każdym wagonie byÅ‚o po trzydziestu, czterdziestu uduszonych na Å›mierć. Å»adna z kobiet nie udusiÅ‚a siÄ™, ale niektóre oszalaÅ‚y. Po przybyciu na miejsce, rozstrzelano je. Bohaterka wspomina kobietÄ™, która przeszÅ‚a wszelkie tortury na Pawiaku, nie wyjawiajÄ…c ani sÅ‚owa, w pociÄ…gu postradaÅ‚a zmysÅ‚y i zaczęła zdradzać wszystkie szczegóły. Ukoronowaniem relacji jest żal – spowodowany niepamiÄ™ciÄ… nazwisk, imion, które przepadÅ‚y w psychice kobiety.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11  

Szybki test:

Akcja opowiadania "Doktor Spanner" rozgrywa siÄ™ w:
a) marcu
b) maju
c) kwietniu
d) czerwcu
RozwiÄ…zanie

W Ravensbrück kobieta z opowiadania „Dno”:
a) była nękana zastrzykami
b) stała na "wizie"
c) dostawała przyzwoite racje żywności
d) pracowała w fabryce amunicji
RozwiÄ…zanie

Wiza to::
a) miejsce apelu w obozie
b) plac obozowy
c) przepustka obozowa
d) Å‚Ä…ka pod lasem
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Medaliony” - streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Medalionów” w piguÅ‚ce
Czas i miejsce akcji „Medalionów”
Symbolika tytuÅ‚u „Medaliony”
Kompozycja i problematyka „Medalionów” NaÅ‚kowskiej
Historia w opowiadaniach NaÅ‚kowskiej – „Medaliony” jako dokument z dominantÄ… zÅ‚a
„Ludzie ludziom zgotowali ten los” - interpretacja motta „Medalionów”
„Medaliony” jako kompozycyjne miniatury o wielkim znaczeniu
JÄ™zyk i styl w „Medalionach”
Zofia Nałkowska - biografia
Plan wydarzeÅ„ „Medalionów”
Motywy literackie w „Medalionach” NaÅ‚kowskiej
Proza o tematyce wojennej – wyznaczniki ogólne, zaÅ‚ożenia
Holokaust, getto, martyrologia, eksterminacja - wyjaśnienie pojęć
Najważniejsze cytaty „Medalionów”
Bibliografia




Bohaterowie



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies