„Medaliony” - streszczenie szczegółowe - strona 7
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Medaliony

„Medaliony” - streszczenie szczegółowe

Autor: Ewa Petniak

Wiza

O swoich przejściach obozowych i planach na przyszłość mówi odwiedzająca autorkę nieco tęgawa kobieta. Z pochodzenia jest Żydówką, ale w obozie przebywała jako Polka. Siły do życia w lagrze dodawała jej wiara w Boga. Bardziej niż na sobie, koncentruje się na losach innych oraz na mniej istotnych szczegółach. Wspomina np. gniazdko małych myszek. Z istotniejszych faktów kojarzy wizę, na którą wypędzano kobiety w czasie dezynfekcji bloków.
Na wizie, w blasku sÅ‚oÅ„ca, sÅ‚abe fizycznie Greczynki odÅ›piewaÅ‚y „samobójczy” hymn narodowy.

„Nie mam niechÄ™ci do Å»ydów” – rozpoczyna kobieta, która przyszÅ‚a do autorki z wizytÄ…. SiedzÄ… w hotelowym pokoju. Nie rozstaÅ‚a siÄ™ jeszcze z obozowym odzieniem w pasy. WÅ‚osy też ma Å›ciÄ™te jak wtedy – króciutko przy skórze. Szpeci jÄ… to, bo jest dosyć Å‚adna. Ma ciemnÄ… i rumianÄ… cerÄ™. Jest nieco tÄ™ga. Nie dodajÄ… jej tez urody zbyt duże okulary. Przytrzymuje rÄ™kÄ… dwie duże drewniane kule. Nie zdradza, w jakich okolicznoÅ›ciach zÅ‚amaÅ‚a nogÄ™. Nie komentuje swojego kalectwa, twierdzi tylko, że koÅ„czyna źle siÄ™ zrosÅ‚a i trzeba jÄ… bÄ™dzie ponownie Å‚amać. Ale nie planuje iść teraz do szpitala. Raczej później. Musi zaÅ‚atwić jeszcze sporo spraw. Chce pojechać do GdaÅ„ska i zobaczyć morze. Zamierza też odwiedzić przyjaciółkÄ™ z obozu, mieszkajÄ…cÄ… aktualnie w Poznaniu. Podobno bÄ™dzie mogÅ‚a jej w czymÅ› pomóc. Wspomina coÅ› o pieniÄ…dzach, które dostaÅ‚a z Opieki. Nie potrzebuje ich, a może raczej nie chce. NapawajÄ… jÄ… wstrÄ™tem, chÄ™tnie powierzyÅ‚aby je komuÅ› lub oddaÅ‚a na przechowanie.

Z pochodzenia jest Å»ydówkÄ…, ale przeszÅ‚a na katolicyzm na poczÄ…tku wojny, „gdy bardzo siÄ™ mÄ™czyÅ‚a oglÄ…dajÄ…c tyle niesprawiedliwoÅ›ci. MyÅ›l o mÄ™kach Pana Jezusa pomogÅ‚a jej Å‚atwiej to znieść.” MiaÅ‚a polskie nazwisko i dokumenty. W obozie też przebywaÅ‚a jako Polka. Nie zna swoich rodziców, nie wie, kim byli. Nigdy ich nie widziaÅ‚a. Zna tylko swoja babkÄ™, ale ta już nie żyje. Lakonicznie wypowiada siÄ™ o sobie, przywiÄ…zuje wagÄ™ do innych faktów, jak np. do tego o myszce. KiedyÅ›, pracujÄ…c z koleżankÄ… w kuchni blokowej, znalazÅ‚y wewnÄ…trz ziemniaka gniazdko malutkich myszy. Druga pracownica chciaÅ‚a je oddać kotu do zjedzenia, ale ona nie pozwoliÅ‚a – ukryÅ‚a je ponownie w tym samym miejscu. Nie wyobrażaÅ‚a sobie, jak ten kot mógÅ‚by je jeść: „ - ByÅ‚a we mnie taka ciekawość jak w gestapowcu – jak to bÄ™dzie wyglÄ…daÅ‚o?...” Nie baÅ‚a siÄ™ pobytu w lagrze i tak wiedziaÅ‚a, że umrze. A gdy jÄ… bili, modliÅ‚a siÄ™, ale tylko o to, by nie czuć nienawiÅ›ci.
Rozmówczyni tÅ‚umaczy autorce, czym w obozie byÅ‚a wiza: „A wiza to jest łąka pod samym lasem.” Wyganiano na niÄ… więźniarki w trakcie czyszczenia i dezynfekcji bloków. „StaÅ‚y tam na zimnie przez caÅ‚y dzieÅ„ bez jedzenia i żadnej roboty. (...) StaÅ‚y wszystkie ciasno, jedna obok drugiej, chociaż miejsca byÅ‚o dosyć. Brudne, owrzodziaÅ‚e, ostrupiaÅ‚e.” Czasami trwaÅ‚o to kilka dni. Kobiety byÅ‚y różnych narodowoÅ›ci: Francuzki, Holenderki, Belgijki, Greczynki, Polki i Rosjanki. Najsilniejsze byÅ‚y Polki i Rosjanki, najsÅ‚absze Greczynki.

Podczas stania na wizie, kobiety przyciskaÅ‚y siÄ™ do siebie, żeby byÅ‚o im cieplej. Pewnego dnia, choć doskwieraÅ‚ chłód, w poÅ‚udnie zaÅ›wieciÅ‚o sÅ‚oÅ„ce i wówczas Greczynki piÄ™knie zaÅ›piewaÅ‚y po hebrajsku żydowski hymn: „ – To nie byÅ‚a fizyczna siÅ‚a, proszÄ™ pani, bo przecież one wÅ‚aÅ›nie byÅ‚y najsÅ‚absze. To byÅ‚a siÅ‚a tÄ™sknoty i pragnienia.” Kolejnego dnia w obozie byÅ‚a selekcja i wiza byÅ‚a już pusta.

Człowiek jest mocny

To relacja MichaÅ‚a P. – mÅ‚odego i silnego Å»yda, który pracowaÅ‚ przy zagrzebywaniu zwÅ‚ok w masowych grobach. Mężczyzna w prostych sÅ‚owach przedstawia strategiÄ™ zagazowywania ludzi, rabowania nieboszczyków z ukrytych w „zakamarkach anatomii” cennych przedmiotów. Informuje o metodach postÄ™powania Niemców, o dokonywanej przez nich selekcji w kategorii przydatnoÅ›ci do pracy. Jako najbardziej drastyczny z obrazów, które przechowuje w pamiÄ™ci, wspomina ten, gdy ujrzaÅ‚ ciaÅ‚a zagazowanych czÅ‚onków swojej rodziny. Odmówiono mu wówczas przywileju wspólnej - rodzinnej Å›mierci (pragnÄ…Å‚, by go zabito). UciekÅ‚. PrzeżyÅ‚.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11  

Szybki test:

Michał P. przeżył w Chełmnie, ponieważ:
a) uciekł
b) zabił swojego oprawcę
c) najciężej ze wszystkich pracował
d) został kapo
RozwiÄ…zanie

Akcja opowiadania "Doktor Spanner" rozgrywa siÄ™ w:
a) czerwcu
b) marcu
c) kwietniu
d) maju
RozwiÄ…zanie

W Ravensbrück kobieta z opowiadania „Dno”:
a) pracowała w fabryce amunicji
b) była nękana zastrzykami
c) dostawała przyzwoite racje żywności
d) stała na "wizie"
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Medaliony” - streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Medalionów” w piguÅ‚ce
Czas i miejsce akcji „Medalionów”
Historia w opowiadaniach NaÅ‚kowskiej – „Medaliony” jako dokument z dominantÄ… zÅ‚a
„Ludzie ludziom zgotowali ten los” - interpretacja motta „Medalionów”
Symbolika tytuÅ‚u „Medaliony”
Kompozycja i problematyka „Medalionów” NaÅ‚kowskiej
„Medaliony” jako kompozycyjne miniatury o wielkim znaczeniu
Plan wydarzeÅ„ „Medalionów”
Motywy literackie w „Medalionach” NaÅ‚kowskiej
JÄ™zyk i styl w „Medalionach”
Zofia Nałkowska - biografia
Proza o tematyce wojennej – wyznaczniki ogólne, zaÅ‚ożenia
Holokaust, getto, martyrologia, eksterminacja - wyjaśnienie pojęć
Najważniejsze cytaty „Medalionów”
Bibliografia




Bohaterowie



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies