Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Medaliony

Historia w opowiadaniach Nałkowskiej – „Medaliony” jako dokument z dominantą zła

Autor: Ewa Petniak

Oprócz obozów zagłady na ziemiach polskich utworzyli Niemcy obozy pracy dla Żydów i obozy koncentracyjne, w których wykorzystywali więźniów nie tylko jako darmowych robotników, ale też jako obiekty badawcze – przeprowadzano na nich doświadczenia medyczne np. próby ze sterylizacją i szczepionką przeciw tyfusowi plamistemu, eksperymenty z malarią i transplantacją kości. Było to przyczyną wielu okaleczeń. Najbardziej znane z obozów zagłady to: Oświęcim, Bełżec, Sobibór, Treblinka, Majdanek. Oświęcim posiadał cztery komory gazowe mogące w ciągu doby uśmiercić do 5 tysięcy ludzi. W pobliżu komór sytuowały się krematoria służące spalaniu zwłok.

Holokaust – to zaplanowana, instytucjonalnie zorganizowana i systematycznie przeprowadzona eksterminacja 6 milionów europejskich Żydów w czasie drugiej wojny światowej.

System unicestwienia ludzkości był przemyślany i zorganizowany. Zbrodnie tuszowano, świadków likwidowano. Prawda miała nie ujrzeć światła dziennego, ale żądza władzy i posiadania zawsze wiedzie ku upadkowi, samounicestwieniu. Tak tez się stało, ale legł w gruzach także sens wartości, upadła wiara w człowieka.

Holokaust ujawnił zarówno dobrą, jak i złą stronę natury człowieka. Pokazał sytuację ludzi zagrożonych, obojętnych wobec zbrodni, a przez to pośrednio w niej uczestniczących. Wskazał, że należy umieć brać odpowiedzialność za swoje czyny, za działanie lub jego brak oraz za konsekwencje, które po nich następują. Pokreślił kruchość ludzkiej egzystencji, w sytuacji, gdy jest ona zależna od władzy, której brak hamulców etycznych. Na popiołach tego, co minęło odtwarzana jest „składnica” zasad, odbudowywany dekalog, trwa pamięć... i medaliony ofiar. Ku przestrodze...

strona:    1    2    3  

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Medaliony” - streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Medalionów” w pigułce
Czas i miejsce akcji „Medalionów”
Symbolika tytułu „Medaliony”
Kompozycja i problematyka „Medalionów” Nałkowskiej
Historia w opowiadaniach Nałkowskiej – „Medaliony” jako dokument z dominantą zła
„Ludzie ludziom zgotowali ten los” - interpretacja motta „Medalionów”
„Medaliony” jako kompozycyjne miniatury o wielkim znaczeniu
Język i styl w „Medalionach”
Zofia Nałkowska - biografia
Plan wydarzeń „Medalionów”
Motywy literackie w „Medalionach” Nałkowskiej
Proza o tematyce wojennej – wyznaczniki ogólne, założenia
Holokaust, getto, martyrologia, eksterminacja - wyjaśnienie pojęć
Najważniejsze cytaty „Medalionów”
Bibliografia




Bohaterowie



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies