Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Folwark zwierzęcy

„Folwark zwierzęcy” - streszczenie w pigułce

Autor: Dorota Blednicka

1

Pewnej nocy zwierzęta, mieszkające na Folwarku Dworskim, należącym do pana Jonesa, zebrały się w stodole, aby wysłuchać starego knura, Majora. Przeczuwające rychłą śmierć zwierzę, postanowiło podzielić się z towarzyszami mądrością, którą posiadło przez całe swoje życie. Odkrył, że przyczyną wszystkich nieszczęść zwierząt, ich ciężkiej pracy i częstego głodowania jest człowiek. Należało więc pozbyć się ludzi, a wtedy zwierzęta staną się wolne i będą pracować wyłącznie na swoje potrzeby. Major wezwał je do organizacji powstania, wierząc, że pewnego dnia zwierzęta zdołają pokonać człowieka. Miały też pamiętać, że wszystkie są braćmi i są równe. Mieszkańcy gospodarstwa, po wysłuchaniu starego knura, entuzjastycznie przyjęli jego propozycję. Major pouczył je, że wszystko, co porusza się na dwóch nogach, jest wrogiem, upominając, by nigdy nie upodobniły się do ludzi. Później opowiedział swój sen, w którym ujrzał ziemię bez człowieka i odśpiewał starą pieśń „Zwierzęta Anglii”. Mieszkańcy folwarku powtórzyli słowa hymnu i rozeszli się.

2

W trzy dni później stary Major odszedł podczas snu. Przez następne trzy miesiące zwierzęta prowadziły ożywioną działalność konspiracyjną, przygotowując się do powstania. Sprawami organizacyjnymi zajęły się świnie, uważane za najmądrzejsze. Trzy knury: Snowball, Napoleon i Squealer ujęli w Siedem Przykazań mądrość, przekazaną im przez Majora. Zasady te określono jako Animalizm. Świnie musiały przekonać wiele zwierząt, że pozbycie człowieka zmieni ich życie. Przez wiele tygodni w stodole odbywały się tajemne zebrania, w których najchętniej uczestniczyły konie: Boxer i Clover. Powstanie wybuchło szybciej, niż mieszkańcy folwarku mogli przypuszczać. Pewnej niedzieli zaniedbane przez pana Jonesa zwierzęta sforsowały bramę spichlerza, aby zdobyć pożywienie. Ludzie początkowo próbowali zapanować nad zwierzętami, lecz te zaatakowały wroga i z łatwością wypędziły go z gospodarstwa. Uszczęśliwieni powstańcy zniszczyli wszelkie rzeczy, przypominające im dawne uciemiężenie. Następnego dnia przeznaczyły dom pana Jonesa na muzeum i postanowiły, że żadne zwierzę nigdy w nim nie zamieszka. Świnie, które nauczyły się czytać i pisać, wymalowały na ścianie stodoły Siedem Przykazań. Zmieniły także nazwę Folwark Dworski na Folwark Zwierzęcy. Snowball wezwał zwierzęta do sianokosów, oznajmiając, że powinni pracować wydajniej niż za rządów pana Jonesa, aby udowodnić ludziom, że potrafią skończyć pracę w krótszym czasie. Świnie wydoiły trzy krowy. Wieczorem okazało się, że mleko zniknęło.
3

Zwierzęta na Folwarku Zwierzęcym doskonale zorganizowały żniwa i dzięki temu zebrały lepsze plony niż pod rządami człowieka. Ich praca była ciężka i trudna, ponieważ musiały nauczyć się obsługiwać maszyny rolnicze. Świnie z łatwością organizowały obowiązki pozostałych zwierząt, same jednak poza nadzorem nic nie robiły. Mieszkańcy gospodarstwa czuli się szczęśliwi, mając świadomość, że pracują wyłącznie dla siebie. Największym poświęceniem wykazywał się Boxer, który za swoją dewizę przyjął: „Będę pracować jeszcze więcej”, ślepo ufając w mądrość świń. Jedynie Mollie unikała obowiązków. W niedzielę wszystkie zwierzęta odpoczywały, a po śniadaniu uczestniczyły w uroczystości, upamiętniającej wybuch Powstania. Następnie planowano zajęcia na kolejny tydzień, a wszelkie wnioski zgłaszały świnie. Między Napoleonem a Snowballem rozpoczęła się rywalizacja o dominację na farmie. Świnie urządziły sobie kwaterę w siodlarni, gdzie uczyły się kowalstwa, stolarki i innych przydatnych rzemiosł. Snowball próbował polepszyć życie zwierząt – organizował różne komitety, walczył z analfabetyzmem. Skrócił też zasady Animalizmu do jednego zdania, aby zwierzęta mogły je łatwiej zapamiętać – „cztery nogi: dobrze, dwie nogi: źle”. Napoleon ignorował działania przeciwnika i twierdził, że należy skupić się na wychowaniu młodych. Po narodzinach szczeniąt, odebrał sukom dzieci i zajął się ich wychowaniem. Wkrótce okazało się, że świnie dolewały do własnej karmy udojone mleko. Zabrały również cały zbiór jabłek, tłumacząc, że owoce utrzymują je w dobrym zdrowiu, a to umożliwia sprawne zarządzanie folwarkiem. Squealer wyjaśnił, że świnie kierują się wyłącznie dobrem pozostałych mieszkańców. Zastraszone zwierzęta, które nie chciały powrotu pana Jonesa, zgodziły się, aby świnie jadły jabłka i piły mleko.

strona:    1    2    3    4  

Zobacz inne artykuły:

Inne
Streszczenie „Folwarku zwierzęcego”
Geneza „Folwarku zwierzęcego”
Charakterystyka bohaterów „Folwarku zwierzęcego”
Od buntu do totalitaryzmu – schemat przejęcia władzy na podstawie powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
Artyzm powieści „Folwark zwierzęcy”– kompozycja, narracja, język
Obraz państwa totalitarnego w „Folwarku Zwierzęcym”
Czas i miejsce akcji „Folwarku zwierzęcego”
„Folwark zwierzęcy” - streszczenie w pigułce
Uniwersalna wymowa powieści „Folwark Zwierzęcy”
„Folwark Zwierzęcy” jako powieść – parabola
George Orwell – biografia
Motywy literackie w „Folwarku zwierzęcym”
Główne wątki w powieści „Folwark Zwierzęcy”
Cechy systemu totalitarnego na przykładzie „Folwarku Zwierzęcego”
Rewolucja Październikowa jako inspiracja – aluzje polityczne w powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
Plan wydarzeń „Folwarku zwierzęcego”
George Orwell – kalendarium życia i twórczości
Adaptacje „Folwarku Zwierzęcego”
Najważniejsze cytaty z „Folwarku zwierzęcego”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies