Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Folwark zwierzęcy

Od buntu do totalitaryzmu – schemat przejęcia władzy na podstawie powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”


Życie zwierząt na Folwarku Dworskim, należącym do pana Jonesa, było ciężkie. Sytuacja pogarszała się z każdym dniem – właściciel gospodarstwa nadużywał alkoholu, zaniedbywał majątek i miał kłopoty finansowe. Uzależnione od człowieka zwierzęta, zamknięte w swoich pomieszczeniach, nie mogły samodzielnie szukać pożywienia. Zaniedbywane i opuszczone nie rozumiały beznadziejności swojego życia. Dopiero przemówienie starego knura Majora uświadomiło im, że ich praca ponad siły, bieda i głód wynikają z jednego źródła, jakim jest człowiek. Major, przeczuwając rychłą śmierć, postanowił podzielić się z pozostałymi mieszkańcami folwarku swoimi wieloletnimi obserwacjami i spostrzeżeniami. Pragnął również zachęcić zwierzęta do wyzwolenia się spod władzy człowieka. Cieszący się ogromnym uznaniem i autorytetem Major, wezwał swych współbraci do powstania, tłumacząc, że wszystkie stworzenia chodzące na czterech nogach i mające skrzydła, są sobie równe i nigdy nie powinny upodobnić się do znienawidzonych ludzi. Opowiedział również swój sen o szczęśliwym życiu zwierząt bez człowieka. Dodatkową inspiracją dla zebranych stała się pieśń „Zwierzęta Anglii”, którą wszyscy szybko zapamiętali. Idea świata bez ludzi, w którym miały rządzić wyłącznie zwierzęta, ostatecznie przekonała mieszkańców Folwarku Dworskiego do podjęcia walki o wolność.

Po śmierci Majora zwierzęta zaczęły działać w konspiracji, żyjąc nadzieją, że pewnego dnia powstanie wybuchnie i całkowicie zmieni ich życie. Zorganizowania walki podjęły się świnie, którym przewodzili Snowball, Napoleon i Squealer. Opracowali oni system praw zwany Animalizmem, który obejmował postulaty głoszone przez starego knura. Co tydzień zwierzęta zbierały się w stodole i wspólnie podejmowały wszystkie decyzje. Świnie z łatwością przekonały niezdecydowanych mieszkańców, którzy uważali, że pan Jones pomimo wszystko żywi ich i opiekuje się nimi. Odśpiewywany za każdym razem hymn „Zwierzęta Anglii” mobilizował wszystkich do myślenia o powstaniu i wolności.
Marzenia o wyzwoleniu spod władzy pana Jonesa i wizja świata bez człowieka zjednoczyły zwierzęta, które nauczyły się działać wspólnie. Świnie przeprowadzały przygotowania rzetelnie i konsekwentnie, propagując oddanie życia w imię wolności. Mieszkańcy Folwarku Dworskiego nie wiedzieli jednak, kiedy i pod czyim przywództwem wybuchnie powstanie, postanowiły jednak przygotować odpowiednie podwaliny dla przyszłych pokoleń. Bunt przyspieszyło rażące zaniedbanie ze strony właściciela majątku, który upojony alkoholem, zapomniał nakarmić zwierzęta. Zdesperowane czworonogi sforsowały drzwi spichlerza i zaczęły zaspokajać głód. Interwencja pana Jonesa i parobków, którzy zaczęli okładać buntowników batami, zakończyła się solidarnym atakiem na ludzi. Powstanie wybuchło zupełnie nieoczekiwanie i przebiegło sprawnie – ludzie zostali zmuszeni do ucieczki, a zwierzęta, zaskoczone tak łatwym zwycięstwem, zajęły folwark. Zniszczyły wszelkie znamiona niewoli, odśpiewały hymn, a świnie wypisały na ścianie stodoły Siedem Przykazań, które od tej pory miały stanowić podstawowe prawa, obowiązujące na farmie. Przez pierwsze tygodnie życie na Folwarku Dworskim, którego nazwę zmieniono na Folwark Zwierzęcy, zaczęło toczyć się według nowych zasad.

Rzeczywistość bez władzy człowieka, praca wyłącznie dla siebie i poczucie wolności uszczęśliwiało zwierzęta, które pracowały teraz chętniej i wydajniej, pragnąc przekonać ludzi, że potrafią prowadzić gospodarstwo lepiej niż pan Jones. Sprawami organizacyjnymi zajęły się świnie, które nauczyły się czytać i pisać. Pozostałe zwierzęta przyjęły ten fakt za oczywisty, uważając je za najmądrzejsze zwierzęta na folwarku. Mieszkańcy gospodarstwa żyli zgodnie, choć szybko okazało się, że świnie dopuszczają się nadużyć, które starały się ukryć. Stopniowo zagarnęły dla siebie mleko i jabłka, wyjaśniając, że choć nie pracują fizycznie, to muszą mieć pewne przywileje, aby sprawnie zarządzać pracami na farmie. Szybko też zaczęły zmieniać obowiązujące prawa, dostosowując je do własnych potrzeb.

strona:    1    2    3  

Zobacz inne artykuły:

Inne
Streszczenie „Folwarku zwierzęcego”
Geneza „Folwarku zwierzęcego”
Charakterystyka bohaterów „Folwarku zwierzęcego”
Od buntu do totalitaryzmu – schemat przejęcia władzy na podstawie powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
Artyzm powieści „Folwark zwierzęcy”– kompozycja, narracja, język
Obraz państwa totalitarnego w „Folwarku Zwierzęcym”
Czas i miejsce akcji „Folwarku zwierzęcego”
„Folwark zwierzęcy” - streszczenie w pigułce
Uniwersalna wymowa powieści „Folwark Zwierzęcy”
„Folwark Zwierzęcy” jako powieść – parabola
George Orwell – biografia
Motywy literackie w „Folwarku zwierzęcym”
Główne wątki w powieści „Folwark Zwierzęcy”
Cechy systemu totalitarnego na przykładzie „Folwarku Zwierzęcego”
Rewolucja Październikowa jako inspiracja – aluzje polityczne w powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
Plan wydarzeń „Folwarku zwierzęcego”
George Orwell – kalendarium życia i twórczości
Adaptacje „Folwarku Zwierzęcego”
Najważniejsze cytaty z „Folwarku zwierzęcego”
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies