Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Folwark zwierzęcy

Obraz państwa totalitarnego w „Folwarku Zwierzęcym”

Autor: Dorota Blednicka

Świat przedstawiony w powieści Georga Orwella Folwark Zwierzęcy jest odniesieniem do wydarzeń, które rozegrały się w Rosji po wybuchu Rewolucji Październikowej i objęciu rządów przez Józefa Stalina. Pisarz, przenosząc akcję do świata zwierząt, które zbuntowały się przeciwko władzy człowieka i własnemu uciskowi, przedstawia metody, dzięki którym świnie osiągnęły szereg przywilejów, ograniczając jednocześnie prawa pozostałych zwierząt. Życie zwierząt na folwarku jest odzwierciedleniem życia ludzi w państwie zdominowanym przez system totalitarny.

Wybuch powstania poprzedziło przemówienia Majora, który przed śmiercią postanowił podzielić się z pozostałymi zwierzętami swoimi wnioskami, które wyciągnął obserwując sposób, w jaki zwierzęta są traktowane przez człowieka. Stary knur uzmysłowił zwierzętom ich tragiczne położenie – wyzyskiwane przez ludzi, często głodujące, nie odpoczywały nawet na starość, ponieważ były zabijane, aby przynieść człowiekowi korzyść. Major uznał, że człowiek jest największym wrogiem wszystkich zwierząt i należy jak najszybciej doprowadzić do otwartej walki, która wyzwoli zwierzęta spod jego jarzma. Nakazywał, aby zwierzęta wystrzegały się upodobnienia do ludzi i pamiętały, że muszą działać solidarnie, bo są sobie równe. Po śmierci knura zwierzęta czuły się zobowiązane do wypełnienia jego nauk i zaczęły przygotowywać się do rewolucji. Na czele buntowników stanęły świnie, uważane za mądrzejsze od innych zwierząt, które zajęły się stworzeniem podstaw Animalizmu i zasad, które będą obowiązywały w świecie bez ludzi. Z trudem przekonały przeciwników powstania do swych racji i zmobilizowały ich do wspólnych działań. Dzięki temu zwierzęta zyskały poczucie, że mogą walczyć w imię wolności, braterstwa i solidarności. Po wypędzeniu z folwarku pana Jonesa, objęły rządy w gospodarstwie i zaczęły pracować wyłącznie dla siebie.

Zasady Animalizmu, ujęte w Siedem Przykazań, stały się nadrzędnym prawem na Folwarku Zwierzęcym. Zwierzęta postanowiły przekonać ludzi, że potrafią pracować wydajniej i poprowadzą gospodarstwo lepiej niż poprzedni właściciel. Zapanowała ogólna zgoda i radość z wolności. Sprawami organizacyjnymi zajęły się świnie. Pozostałe zwierzęta zgodziły się na to, ponieważ uważały, że świnie są mądrzejsze od nich, posiadły też umiejętność czytania i pisania, więc doskonale mogły wywiązać się z obowiązku zarządzania farmą. Tymczasem okazało się, że świnie dopuszczają się pewnych nadużyć, tłumacząc to tym, iż muszą mieć większe przywileje, aby lepiej wypełniać swoje zadania. Tylko one miały prawo pić mleko i jeść jabłka. Z czasem czyniły tak, że same nadawały sobie przywileje, dostosowując do swoich potrzeb Przykazania i dopisując do nich kolejne elementy, które usprawiedliwiały ich dążenie do wygód.
Między dwoma czołowymi knurami rozegrała się walka o przywództwo i dominację. Snowball, oczytany i bystry, chciał przede wszystkim polepszyć byt pozostałych zwierząt. Podjął walkę z analfabetyzmem, wprowadzał kolejne ulepszenia, które z czasem miały wpłynąć na długość pracy zwierząt i zapewnić im więcej dni odpoczynku. Zupełnie inną strategię przyjął jego przeciwnik, Napoleon, który uważał, że najważniejsze jest wychowanie młodych pokoleń. Rywalizacja zaostrzyła się, kiedy Snowball zaczął pracować nad planem budowy wiatraka i przekonał do swojego pomysłu inne zwierzęta. Na zebraniu w stodole, na którym wszyscy mieli głosować za przyjęciem projektu, Napoleon ukazuje swoje prawdziwe oblicze – kategorycznie zabrania zwierzętom zgadzać się na pomysł przeciwnika, a swego rywala przepędza z folwarku dzięki odpowiednio wyszkolonym psom. W ten sposób zaczyna rządzić samodzielnie i natychmiast wprowadza nowe zarządzenia. Pozbawia zwierzęta prawa do demokratycznego, wspólnego podejmowania decyzji i likwiduje wspólne rządzenie folwarkiem. Od tej pory prawo do ustalania zajęć i obowiązków zwierząt mają wyłącznie świnie. Pośrednikiem między „pospólstwem” a Przywódcą zostaje Squealer – doskonały mówca, potrafiący każdą sprawę obrócić na korzyść Napoleona. Zwierzęta, mniej wykształcone, skupione głównie na pracy, stopniowo zapominają, jak brzmiały Przykazania. Ślepo ufają rządom świń, wypełniają wszelkie ustalenia, a odpowiednio manipulowane zaczynają wierzyć, że Napoleon rzeczywiście dba głównie o ich dobro.

strona:    1    2  

Szybki test:

Zasady Animalizmu ujęto w:
a) Siedem Przykazań
b) Pięć Przykazań
c) Trzy Przykazania
d) Dziesięć Przykazań
Rozwiązanie

Major nakazywał, aby zwierzęta wystrzegały się:
a) nielojalności wobec przywódcy
b) kradzieży
c) upodobnienia do ludzi
d) zemsty ludzi
Rozwiązanie

Napoleon uważał, że najważniejsze jest:
a) wychowanie młodych pokoleń
b) oddanie czci Majorowi
c) wystrzeganie się alkoholu
d) dbanie o słabszych
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Streszczenie „Folwarku zwierzęcego”
Geneza „Folwarku zwierzęcego”
Charakterystyka bohaterów „Folwarku zwierzęcego”
Od buntu do totalitaryzmu – schemat przejęcia władzy na podstawie powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
Artyzm powieści „Folwark zwierzęcy”– kompozycja, narracja, język
Obraz państwa totalitarnego w „Folwarku Zwierzęcym”
Czas i miejsce akcji „Folwarku zwierzęcego”
„Folwark zwierzęcy” - streszczenie w pigułce
Uniwersalna wymowa powieści „Folwark Zwierzęcy”
„Folwark Zwierzęcy” jako powieść – parabola
George Orwell – biografia
Motywy literackie w „Folwarku zwierzęcym”
Główne wątki w powieści „Folwark Zwierzęcy”
Cechy systemu totalitarnego na przykładzie „Folwarku Zwierzęcego”
Rewolucja Październikowa jako inspiracja – aluzje polityczne w powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
Plan wydarzeń „Folwarku zwierzęcego”
George Orwell – kalendarium życia i twórczości
Adaptacje „Folwarku Zwierzęcego”
Najważniejsze cytaty z „Folwarku zwierzęcego”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies