Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Folwark zwierzęcy

George Orwell – biografia


Eric Arthur Blair, znany pod pseudonimem George Orwell, angielski pisarz i publicysta, urodził się 25 czerwca 1903 roku w Motihari, w Indiach Brytyjskich. Jego ojciec, Richard Walmesley Blair, pracował dla Wydziału Opium. Matka pisarza, Ida Mabel Blair, wyjechała z dziećmi do Anglii, kiedy Eric miał zaledwie rok. Chłopiec poznał ojca dopiero po trzech latach, kiedy Richard Blair zjawił się w 1907 roku z trzymiesięczną wizytą w Wielkiej Brytanii. Eric miał starszą siostrę Marjorie i młodszą – Avril.

W wieku sześciu lat Blair został wysłany do małej anglikańskiej szkoły w Henley-on-Thames, do której uczęszczała również jego siostra. Po dwóch latach nauki, dzięki rekomendacji wychowawcy, został przyjęty do jednej z najbardziej prestiżowych szkół w Anglii imienia świętego Cypriana w Eastbourne, w hrabstwie Sussex, a następnie w Wellington. Po pierwszym semestrze Blair przeniósł się do Eton, gdzie w latach 1917 – 1921 mieściła się Szkoła Królewska. We wspomnieniach często mówił o latach nauki w Eton, które określał jako szczęśliwe, choć nigdy nie wyzbył się poczucia niższości wobec zamożniejszych uczniów. Rodzice nie byli w stanie opłacać jego edukacji i Eric studiował dzięki otrzymywanym stypendiom. W tym czasie zawarł przyjaźnie na całe życie i poznał ludzi, którzy w późniejszych latach należeli do brytyjskiej inteligencji, między innymi Cyryla Connolly’ego, przyszłego wydawcę magazynu „Horizon”, w którym ukazywały się eseje Orwella. Po ukończeniu college w Eton, zmuszony trudną sytuacją finansową oraz brakiem pomocy ze strony państwa Blair, wstąpił do Królewskiej Policji Kolonialnej i został wysłany do Birmy. W roku 1927, po powrocie do Anglii, złożył rezygnację i postanowił poświęcić się pracy pisarskiej. Swoje birmańskie doświadczenia wykorzystał później w powieści „Birmańskie dni i w cyklu esejów „A Hanging”. Zamieszkał w Londynie przy Portobello Road.

Wiosną 1928 roku przeniósł się do Paryża, gdzie pozostał do jesieni 1929. Następnie wrócił do Anglii i zamieszkał w domu rodziców w Southwold, w hrabstwie Suffolk, gdzie pracował intensywnie nad „Birmańskimi dniami”. W tym samym czasie podjął współpracę z „New Adelphi”. W 1932 roku zakończył pisanie kolejnej powieści „Down and Out In Paris and London”, która została wydana na początku następnego roku pod pseudonimem George Orwell. Rozpoczął też pracę nauczyciela w prywatnej szkole Frays College niedaleko Hayes, która miała dać mu szansę wyjścia z kłopotów finansowych. Nawiązał współpracę z Leonardem Moorem, który został jego agentem. Praca nauczyciela zainspirowała pisarza do pracy nad powieścią „Córka proboszcza”, którą napisał w roku 1934, w domu rodziców. Ze względów zdrowotnych (gruźlica) porzucił posadę i w latach 1934 – 1936 zatrudnił się na pół etatu jako asystent w antykwariacie w Hampstead.
Na początku 1936 roku Blair, namówiony przez Victora Collana z Left Book Club, rozpoczął pracę nad cyklem reportaży o tematyce społecznej „The Road to Wigan Pier”, w którym opisywał życie robotników z nizinnych terenów północnej Anglii. Podczas zbierania materiałów odwiedzał robotnicze domy, sporządzał liczne notatki i spędzał czas w lokalnych bibliotekach. W tym samym roku ożenił się z Eileen O’Shaughnessy. W grudniu wyjechał do Hiszpanii, by walczyć po stronie anarchistów w wojnie domowej. Do Anglii wrócił w 1937 roku, ranny, z pomysłem na powieść, która przyniosła mu sławę. Pracę nad „Folwarkiem Zwierzęcym” musiał jednak odłożyć do roku 1943. W 1940 wraz z żoną opuścił Wellington i podjął współpracę z lewicowymi czasopismami: „New English Weekly”, „Time and Tide”, „New Statesman”. Tuż przed wybuchem wojny dołączył do British Home Guard. Na skutek wcześniej odniesionych ran nie mógł czynnie angażować się w walkę. W czasie wojny publikował eseje i felietony o charakterze politycznym. Współpracował z pismami „Tribune” i „Partisan Review”. W latach 1941 – 1943 objął stanowisko dziennikarza radiowego w indyjskiej rozgłośni BBC. Praca ta umożliwiła mu poznanie T. Eliota, E.M. Fostera, Williama Empsona. Po rezygnacji z pracy w radio – audycje miały mało słuchaczy – został korespondentem „Observera” i odwiedził Francję, Niemcy oraz Austrię. Rozpoczął również pracę nad powieścią „Folwark Zwierzęcy”, którą zakończył w lutym 1944. Utwór, uznany za dzieło znakomite, po wielu problemach ze znalezieniem wydawcy, ukazał się drukiem 17 sierpnia 1945 roku w Anglii i 26 sierpnia 1946 w Stanach Zjednoczonych. Książka zyskała zainteresowanie krytyków i Orwell stał się sławny. Zyski ze sprzedaży „Folwarku Zwierzęcego” uwolniły go ostatecznie od kłopotów finansowych.

strona:    1    2  

Szybki test:

w latach 1934 – 1936 Orwell zatrudnił się na pół etatu jako asystent w:
a) redakcji
b) wydawnictwie
c) antykwariacie
d) bibliotece
Rozwiązanie

Po wstąpieniu do Królewskiej Policji Kolonialnej Orwell został wysłany do:
a) Tajlandii
b) Chin
c) Indii
d) Birmy
Rozwiązanie

Prawdziwe nazwisko Orwella to:
a) Clair
b) Mleir
c) Sleight
d) Blair
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Streszczenie „Folwarku zwierzęcego”
Charakterystyka bohaterów „Folwarku zwierzęcego”
Geneza „Folwarku zwierzęcego”
„Folwark zwierzęcy” - streszczenie w pigułce
Od buntu do totalitaryzmu – schemat przejęcia władzy na podstawie powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
Artyzm powieści „Folwark zwierzęcy”– kompozycja, narracja, język
Obraz państwa totalitarnego w „Folwarku Zwierzęcym”
Czas i miejsce akcji „Folwarku zwierzęcego”
Uniwersalna wymowa powieści „Folwark Zwierzęcy”
„Folwark Zwierzęcy” jako powieść – parabola
George Orwell – biografia
Motywy literackie w „Folwarku zwierzęcym”
Główne wątki w powieści „Folwark Zwierzęcy”
Plan wydarzeń „Folwarku zwierzęcego”
Cechy systemu totalitarnego na przykładzie „Folwarku Zwierzęcego”
Rewolucja Październikowa jako inspiracja – aluzje polityczne w powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
George Orwell – kalendarium życia i twórczości
Adaptacje „Folwarku Zwierzęcego”
Najważniejsze cytaty z „Folwarku zwierzęcego”
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies