Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Folwark zwierzęcy

Streszczenie „Folwarku zwierzęcego”

Autor: Dorota Blednicka

Tymczasem ludzie znienawidzili folwark jak nigdy wcześniej. Każdy był przekonany, że z czasem Folwark Zwierzęcy zbankrutuje, lecz okazało się, że zwierzętom powodzi się lepiej. Przy piwie rozmawiano o budowie wiatraku i przepowiadano, że budowla zawali się. Z czasem na zwierzęta patrzono z pewnym szacunkiem i gospodarstwo nazywano „Folwarkiem Zwierzęcym”. Sąsiedzi przestali popierać pana Jonesa, który osiedlił się w innej części kraju. Po okolicy zaczęły krążyć plotki, że Napoleon wkrótce nawiąże porozumienie handlowe z panem Pilkingtonem z Foxwood lub z panem Frederickiem z Pinchfield.

Mniej więcej w tym czasie świnie zamieszkały na stałe w domu pana Jonesa. Zwierzęta początkowo były przekonane, że wcześniej podjęto uchwałę przeciwko takiemu postępowaniu, lecz Squealer przekonywał je, że są w błędzie. Dowodził, że świnie, które wykonują głównie pracę umysłową, muszą mieć odpowiednie warunki. Ponadto Napoleon jako Przywódca powinien mieszkać w domu, a nie w chlewie. Fakt, że świnie spożywają posiłki w kuchni i sypiają w łóżkach poruszył niektórych mieszkańców. Boxer powtarzał swoje maksymy, nie przejmując się zmianami, lecz Clover, która pamiętała wyraźny zakaz używania łóżek, poszła pod stodołę i usiłowała przeczytać Siedem Przykazań, które nadal były wypisane na ścianie. Ponieważ znała pojedyncze litery, zawołała do pomocy Muriel i poprosiła, aby koza odczytała Czwarte Przykazanie. Muriel odparła, że jest wyraźnie napisane: „Żadne zwierzę nie będzie spać w łóżku z prześcieradłami”. Klacz była zaskoczona, ponieważ nie mogła sobie przypomnieć, czy wcześniej Czwarte Przykazanie wspominało coś o prześcieradłach. Uznała, że skoro tak jest napisane, to tak właśnie było. Przechodzący obok Squealer natychmiast wyjaśnił, dlaczego świnie śpią w łóżkach. Uznał, że zakaz używania łóżek dotyczył wyłącznie prześcieradeł, które uważane są za wynalazek człowieka i zastąpione zostały kocami. Zapewnił, iż świniom należy się wygoda po ciężkiej pracy umysłowej i zapytał, czy koza i klacz chcą powrotu pana Jonesa. Obie natychmiast zaprzeczyły i odtąd nikt nie zakwestionował tego, że świnie śpią w łóżkach. Nie zaprotestowano również nawet wtedy, gdy ogłoszono, że będą wstawać o godzinę później niż pozostałe zwierzęta.
Jesienią mieszkańcy folwarku byli zmęczeni, lecz szczęśliwi. Rok okazał się trudny, a po sprzedaniu części ziarna zapasy na zimę nie były zbyt obfite. Nikt jednak nie upadał na duchu, ponieważ budowa wiatraka była już na półmetku. Po żniwach była ładna pogoda i zwierzęta pracowały przez całe dnie, wznosząc ściany. W tym czasie Boxer wstawał w nocy i pracował samotnie aż do pojawienia się współtowarzyszy. W wolnych chwilach zwierzęta obchodziły budowlę i zachwycały się tym, że same potrafiły wznieść coś tak ogromnego. W listopadzie ze względu na pogodę zaprzestano prac. Pewnej nocy zerwała się gwałtowna wichura. Rankiem zwierzęta wyszły na zewnątrz i ujrzały, że wiatr złamał maszt i wyrwał z korzeniami stary wiąz. W chwilę później okazało się, że wiatrak leży w gruzach i zwierzęta wydawszy okrzyk rozpaczy, pobiegły na wzgórze. Na ich czele biegł Napoleon. Wszyscy stali nieruchomo przed gruzowiskiem, a Przywódca zaczął chodzić w milczeniu, węsząc przy ziemi. Po jakimś czasie odezwał się łagodnie, oskarżając Snowballa o zniszczenie budowli. Krzycząc, wydał wyrok śmierci na wygnańca i wyznaczył nagrodę za jego głowę – medal „Bohater Zwierzęcy Drugiej Klasy” i pół korca jabłek. Temu, kto pochwyci Snowballa żywcem obiecał cały korzec owoców.

Zwierzęta z trudem uwierzyły, że Snowball mógł dopuścić się tak podłego czynu. Ze wszystkich stron rozległy się okrzyki oburzenia i każdy zaczął się zastanawiać, jak pochwycić zdrajcę. Ktoś odkrył ślady racic w pobliżu wzniesienia, które prowadziły do otworu w żywopłocie. Napoleon był przekonany, że pozostawił je Snowball, który najwyraźniej przybył od strony Foxwood. Z nastaniem świtu zarządził odbudowę wiatraka, która miała trwać przez całą zimę, bez względu na pogodę. W ten sposób mieli udowodnić renegatowi, że nie zniszczy tak łatwo owoców ich wysiłku. Plan należało wykonać z dokładnością co do dnia.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25  

Szybki test:

Foxwood to gospodarstwo:
a) Whympera
b) Pilkingtona
c) Pinchfielda
d) Fredericka
Rozwiązanie

Bluebell, Jessie i Pincher to imiona:
a) owiec
b) koni
c) psów
d) świń
Rozwiązanie

Po wygnaniu Snowballa wszelkie zarządzenia związane z gospodarstwem miał podejmować:
a) zarząd
b) zebranie
c) komitet
d) rada
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Streszczenie „Folwarku zwierzęcego”
Geneza „Folwarku zwierzęcego”
Charakterystyka bohaterów „Folwarku zwierzęcego”
Czas i miejsce akcji „Folwarku zwierzęcego”
„Folwark zwierzęcy” - streszczenie w pigułce
Od buntu do totalitaryzmu – schemat przejęcia władzy na podstawie powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
Artyzm powieści „Folwark zwierzęcy”– kompozycja, narracja, język
Obraz państwa totalitarnego w „Folwarku Zwierzęcym”
Motywy literackie w „Folwarku zwierzęcym”
Główne wątki w powieści „Folwark Zwierzęcy”
Uniwersalna wymowa powieści „Folwark Zwierzęcy”
„Folwark Zwierzęcy” jako powieść – parabola
George Orwell – biografia
Plan wydarzeń „Folwarku zwierzęcego”
Cechy systemu totalitarnego na przykładzie „Folwarku Zwierzęcego”
Rewolucja Październikowa jako inspiracja – aluzje polityczne w powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
George Orwell – kalendarium życia i twórczości
Adaptacje „Folwarku Zwierzęcego”
Najważniejsze cytaty z „Folwarku zwierzęcego”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies