Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Folwark zwierzęcy

Streszczenie „Folwarku zwierzęcego”

Autor: Dorota Blednicka

7.
Przez całą zimę zwierzęta pracowały przy odbudowie wiatraka, choć coraz częściej bywały głodne. Jedynie Boxer i Clover nie poddawali się i widok pracujących koni podtrzymywał na duchu pozostałych mieszkańców folwarku. W styczniu zaczęły kończyć się zapasy żywności i zmniejszono racje żywnościowe. W tym czasie Napoleon rzadziej pokazywał się w niedzielę, a swoje polecenia najczęściej przekazywał za pośrednictwem innych świń. Pod koniec miesiąca wydał zarządzenie, aby kury oddawały wszystkie jaja na sprzedaż. Kury po raz pierwszy zbuntowały się i zaczęły tłuc jaja. Przywódca wstrzymał wydawanie pokarmu buntowniczkom i po pięciu dniach nioski poddały się. Wiosną zwierzęta dowiedziały się, że Snowball nocami zakrada się do budynków i niszczy ich pracę. Napoleon zarządził zbadanie sprawy i okazało się, że zdrajca od początku współpracował z panem Jonesem, aby udaremnić wybuch powstania. Squealer przekonał zwierzęta, że Bitwę pod Oborą wygrali wyłącznie dzięki waleczności Przywódcy. Jedynie Boxer początkowo wątpił w słowa świni, lecz uznał, że skoro tak twierdzi Napoleon, to najwyraźniej tak właśnie było. Po czterech dniach świnie nakazały zwierzętom zebrać się na podwórku. Pojawił się Napoleon, wystrojony w medale, które sam sobie przyznał. Na jego znak psy pochwyciły cztery tuczniki i rzuciły się na Boxera, lecz ten zdołał obronić się. Rozpoczęły się przesłuchania, podczas których kilka zwierząt przyznało się do współpracy ze Snowballem. Natychmiast zostały stracone. Przerażone zwierzęta poszły na wzgórze. Nie rozumiały, co się stało, nie przypuszczały, że coś takiego mogło wydarzyć się na ich folwarku. Boxer postanowił pracować jeszcze wydajniej niż do tej pory. Clover rozmyślała o tym, co zwierzęta zdołały osiągnąć. Chociaż dostrzegała wiele niesprawiedliwości, wolała wolność od rządów człowieka. Postanowiła pozostać wierna Napoleonowi. Nieoczekiwanie pojawił się Squealer i oznajmił, że Przywódca zakazał śpiewania hymnu „Zwierzęta Anglii”.

Tego roku zima była sroga, a mrozy nie zelżały aż do połowy lutego. Mieszkańcy folwarku pracowali tak ciężko, jak tylko potrafili, wiedząc, że ludzie obserwują je i będą triumfować, jeśli wiatrak nie zostanie ukończony w terminie. Sąsiedzi nie wierzyli, że to Snowball zniszczył budowlę i twierdzili, iż zwierzęta postawiły zbyt cienkie ściany, co stało się główną przyczyną zawalenia. Chociaż zwierzęta było zgodne, co do tego, kto zniszczył wiatrak, zdecydowały się postawić mury grubsze niż poprzednio. Wiązało się to z większym zapotrzebowaniem na wapń, a kamieniołomy pokryte były śniegiem. Zwierzęta pracowały intensywnie, choć nie tak żwawo jak niegdyś. Narzekały na zimno i coraz częściej bywały głodne. Jedynie Boxer i Clover nie upadały na duchu, a dla pozostałych mieszkańców lepszym natchnieniem był widok pracujących koni niż błyskotliwe przemowy Squealera o radości i godności pracy.
W styczniu zapasy żywności znacznie zmalały. Ograniczono więc racje ziarna, zwiększając w zamian przydział kartofli. Okazało się jednak, że ziemniaki, źle zabezpieczone w kopcach, zgniły. Były dni, kiedy zwierzęta jadły wyłącznie sieczkę i buraki pastewne, a głód powoli zaczynał im doskwierać. Postanowiono ukryć ten fakt przed światem. Ludzie, ośmieleni zniszczeniem wiatraka, zaczęli twierdzić, iż mieszkańcy Folwarku Zwierzęcego zdychają z głodu i od różnych chorób oraz toczą między sobą nieustanne walki. Napoleon, aby ukrócić plotki, postanowił wykorzystać pana Whympera. Nakazał wybranym zwierzętom, by w obecności człowieka wspominały o zwiększeniu racji żywieniowych. Z polecenia Przywódcy napełniono puste skrzynie w spichlerzu piaskiem, który zakryto resztkami ziarna i mąki. Postęp ten udał się, a prawnik zaczął opowiadać sąsiadom, że żywności na folwarku jest pod dostatkiem.

Pod koniec stycznia wiadomo już było, że koniecznie trzeba zdobyć nieco ziarna. W tym czasie Napoleon rzadko opuszczał dom, którego wejście strzegły psy. Jeśli opuszczał swoją siedzibę, czynił to otoczony eskortą sześciu psów, które groźnie warczały, kiedy jakieś zwierzę podchodziło zbyt blisko Przywódcy. Z czasem knur nie pokazywał się nawet w niedzielne poranki, wydając polecenia za pośrednictwem innych świń.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25  

Szybki test:

„Żadne zwierzę nie będzie nosić ubrania” to przykazanie:
a) trzecie
b) siódme
c) piąte
d) czwarte
Rozwiązanie

Według Majora człowiek jest jedynym stworzeniem, które wyłącznie:
a) bawi się
b) je świńskie mięso
c) używa pieniędzy
d) konsumuje
Rozwiązanie

Snowball przed bitwą przestudiował książkę o kampaniach:
a) Napoleona
b) Aleksandra Macedońskiego
c) Cezara
d) Hannibala
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Streszczenie „Folwarku zwierzęcego”
Geneza „Folwarku zwierzęcego”
Charakterystyka bohaterów „Folwarku zwierzęcego”
Czas i miejsce akcji „Folwarku zwierzęcego”
„Folwark zwierzęcy” - streszczenie w pigułce
Od buntu do totalitaryzmu – schemat przejęcia władzy na podstawie powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
Artyzm powieści „Folwark zwierzęcy”– kompozycja, narracja, język
Obraz państwa totalitarnego w „Folwarku Zwierzęcym”
Motywy literackie w „Folwarku zwierzęcym”
Główne wątki w powieści „Folwark Zwierzęcy”
Uniwersalna wymowa powieści „Folwark Zwierzęcy”
„Folwark Zwierzęcy” jako powieść – parabola
George Orwell – biografia
Plan wydarzeń „Folwarku zwierzęcego”
Cechy systemu totalitarnego na przykładzie „Folwarku Zwierzęcego”
Rewolucja Październikowa jako inspiracja – aluzje polityczne w powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
George Orwell – kalendarium życia i twórczości
Adaptacje „Folwarku Zwierzęcego”
Najważniejsze cytaty z „Folwarku zwierzęcego”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies