Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Folwark zwierzęcy

Streszczenie „Folwarku zwierzęcego”

Autor: Dorota Blednicka

Ledwie skończyły, zbliżył się do nich Squealer w asyście dwóch psów. Oświadczył, że z rozkazu Napoleona hymn „Zwierzęta Anglii” zostaje zakazany. Zwierzęta nie mogły w to uwierzyć. Knur dodał, że pieśń była hymnem Powstania i stała się teraz zbyteczna. Popołudniowa egzekucja zdrajców była ostatnim aktem walki o wygnanie człowieka, wróg został już pokonany, a hymn, wyrażający tęsknotę za wolnością, przestał mieć sens. W tej samej chwili odezwały się owce, uciszając swym jednostajnym beczeniem: „Cztery nogi: dobrze, dwie nogi: źle” jakikolwiek protest ze strony mieszkańców folwarku. Od tego dnia nigdy więcej nie słyszano słów pieśni „Zwierzęta Anglii”. Zamiast niej Minimus skomponował inną i odśpiewywano ją każdego niedzielnego poranka po wywieszeniu flagi. Każde zwierzę było przekonane, że nowa pieśń jest gorsza od tej, którą śpiewały przez wiele miesięcy.

8.

W kilka dni później niektóre zwierzęta przypomniały sobie, że jednym z praw Animalizmu był zakaz zabijania zwierząt przez inne zwierzęta. Clover udała się pod ścianę stodoły i okazało się, że Szóste Przykazanie brzmi zupełnie inaczej niż pamiętała: „Żadne zwierzę nie zabije innego bez powodu”. To ostatecznie przekonało zwierzęta, że żadne prawo nie zostało złamane. Przez kolejny rok mieszkańcy folwarku budowali wiatrak. Czasami miały wrażenie, że mają więcej obowiązków niż za rządów człowieka. W każdą niedzielę świnie odczytywały zestawienia liczb, które wyraźnie wskazywały, że byt zwierząt znacznie się poprawił. W tym czasie Napoleon zamieszkał sam, jadał na porcelanie, a w dniu jego urodzin odbywały się uroczystości. Zwierzęta nie miały prawa zwracać się do niego po imieniu, zaczęto przypisywać mu każdą osiągnięcie i korzystne wydarzenia. Świnie układały na jego cześć poematy. Przywódca rozpoczął pertraktacje z sąsiadami w sprawie sprzedaży drewna. Po wykryciu spisku na życie Napoleona świnie podjęły wzmożone środki ostrożności. Latem budowa wiatraka była prawie ukończona, lecz pojawiły się niepokojące pogłoski o planowanym przez Fredericka napadzie na gospodarstwo. Napoleon zdecydował, że buczynę sprzeda drugiemu sąsiadowi. Zwierzęta dowiedziały się również, że Snowball nigdy nie otrzymał żadnego odznaczenia, a wręcz przeciwnie – za tchórzostwo podczas bitwy został ukarany naganą. Jesienią ukończono budowę wiatraka, który zgodnie z wolą Przywódcy został nazwany „Wiatrakiem Napoleona”. Ku zaskoczeniu wszystkich zwierząt Napoleon doszedł do porozumienia z Frederickiem i za uzyskane ze sprzedaży buczyny pieniądze, zamierzał kupić odpowiednie maszyny. W trzy dni później okazało się, że banknoty były fałszywe. Wkrótce ludzie ponownie zaatakowali Folwark Zwierzęcy. Zwierzęta nie były przygotowane do obrony i ukryły się przed napastnikami. Ludzie wysadzili wiatrak, co rozzłościło mieszkańców gospodarstwa. Rzucili się do otwartej walki i przepędziły przeciwników. Świnie świętowały zwycięstwo, a zwierzęta zrozumiały, że czeka ich kolejna praca ponad siły przy odbudowie wiatraka. W kilka dni później świnie upiły się znalezioną w piwnicy whisky. Upojony alkoholem Napoleon zachorował. Wszystkie zwierzęta ogarnęła rozpacz. Wkrótce Przywódca wrócił do zdrowia, a świnie postanowiły rozpocząć produkcję alkoholu. Pewnej nocy zwierzęta ujrzały Squealera, zamroczonego alkoholem i leżącego pod ścianą stodoły. W kilka dni później koza Muriel odkryła, że zmieniło się Piąte Przykazanie.
W kilka dni po egzekucjach niektóre zwierzęta przypomniały sobie, że Szóste Przykazanie brzmi: „Żadne zwierzę nie zabije innego”. Chociaż nie mówiono o tym głośno, większość mieszkańców Folwarku Zwierzęcego była przekonana, że zabójstwa są sprzeczne z tym nakazem. Clover poprosiła Muriel, aby odczytała jej to prawo i okazało się, że brzmi ono nieco inaczej niż zapamiętała: „Żadne zwierzę nie zabije innego bez powodu”. Nie wiedziała dlaczego zapomniała o ostatnich dwóch słowach, lecz to ostatecznie przekonało zwierzęta, że żadne zasady nie zostały złamane – zdrada została uznana jako uzasadniony powód do zgładzenia spiskowców.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25  

Szybki test:

Napoleon tłumaczył ludziom, że folwark jest:
a) spółdzielnią
b) kombinatem
c) gospodarstwem uspołecznionym
d) wspólna własnością wszystkich zwierząt
Rozwiązanie

Foxwood to gospodarstwo:
a) Pinchfielda
b) Pilkingtona
c) Whympera
d) Fredericka
Rozwiązanie

Jessie i Bluebell oszczeniły się, wydając na świat:
a) pięć szczeniąt
b) siedem szczeniąt
c) dziesięć szczeniąt
d) dziewięć szczeniąt
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Streszczenie „Folwarku zwierzęcego”
Geneza „Folwarku zwierzęcego”
Charakterystyka bohaterów „Folwarku zwierzęcego”
Czas i miejsce akcji „Folwarku zwierzęcego”
„Folwark zwierzęcy” - streszczenie w pigułce
Od buntu do totalitaryzmu – schemat przejęcia władzy na podstawie powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
Artyzm powieści „Folwark zwierzęcy”– kompozycja, narracja, język
Obraz państwa totalitarnego w „Folwarku Zwierzęcym”
Motywy literackie w „Folwarku zwierzęcym”
Główne wątki w powieści „Folwark Zwierzęcy”
Uniwersalna wymowa powieści „Folwark Zwierzęcy”
„Folwark Zwierzęcy” jako powieść – parabola
George Orwell – biografia
Plan wydarzeń „Folwarku zwierzęcego”
Cechy systemu totalitarnego na przykładzie „Folwarku Zwierzęcego”
Rewolucja Październikowa jako inspiracja – aluzje polityczne w powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
George Orwell – kalendarium życia i twórczości
Adaptacje „Folwarku Zwierzęcego”
Najważniejsze cytaty z „Folwarku zwierzęcego”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies