Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Folwark zwierzęcy

Streszczenie „Folwarku zwierzęcego”

Autor: Dorota Blednicka

Jesienią, dzięki ogromnemu wysiłkowi, budowa wiatraka została ukończona. Należało jeszcze tylko zainstalować maszyny, których zakupem zajął się Whymper. Wbrew wszelkim przeszkodom, trudnościom, zdradom Snowballa i mimo braku doświadczenia pracę zakończono w planowanym w dniu. Zmęczone, lecz szczęśliwe zwierzęta z dumą chodziły wokół budynku. Nagle uświadomiły sobie, jak wielkie przeszkody pokonały i jakie zmiany ich czekają, kiedy wreszcie prądnice dostarczą energii. Zaczęły tańczyć, wydając okrzyki triumfu. Napoleon, otoczony swoją świtą, zjawił się, aby obejrzeć ukończone dzieło. Pogratulował mieszkańcom folwarku i ogłosił, że wiatrak będzie nazywać się „Wiatrakiem Napoleona”.

W dwa dni później nieoczekiwanie zwierzęta zostały wezwane na zebranie w stodole. Napoleon oznajmił, że sprzedał drewno panu Frederickowi, z którym pozostawał przez cały czas w potajemnym porozumieniu. Zwierzęta zaniemówiły ze zdziwienia. Wszelkie stosunki z Pinchfield zerwano, a właścicielowi gospodarstwa wysyłano obelżywe listy. Gołębie miały zakaz zbliżania się do posiadłości i głosiły hasło „Śmierć Pilkingtonowi”. Przywódca zapewniał poddanych, że pogłoski o napaści na Folwark Zwierzęcy były nieprawdziwe, a doniesienia o okrucieństwach Fredericka – przesadzone. Podejrzewał, że plotki te najpewniej rozpowiadał Snowball i jego stronnicy. Dowiedziano się również, że zdrajca w rzeczywistości mieszkał w wielkim zbytku w Foxwood i od wielu lat był płatnym sługusem Pilkingtona.

Świnie były zachwycone przebiegłością Napoleona, który udając przyjaźń z właścicielem Pinchfield zmusił przeciwnika do podniesienia o dwieście funtów oferowanej ceny za drzewo. Squealer wyjaśniał, że geniusz Przywódcy opierał się na tym, że nikomu nie ufał, nawet Frederickowi, który chciał zapłacić za buczynę czekiem, lecz Napoleon zażądał prawdziwych pięciofuntowych banknotów przed odebraniem drewna. Uzyskana suma wystarczała na zakup urządzeń niezbędnych do uruchomienia wiatraka. Wkrótce zjawili się parobkowie i w pośpiechu wywieźli buczynę. Zwierzęta zostały zwołane na specjalne zebranie, aby mogły obejrzeć pieniądze, które wyłożono na półmisku, stojącym obok leżącego na podeście Napoleona. Mieszkańcy folwarku wolno defiladowały przed knurem i mogły do woli napatrzeć się na banknoty.
W trzy dni później wybuchło zamieszanie. Na podwórze przyjechał rowerem blady jak ściana Whymper i pobiegł do domu. Po chwili z apartamentów Napoleona dobiegł ryk wściekłości. Wkrótce wszystkie zwierzęta dowiedziały się, że banknoty były fałszywe i Frederick w rzeczywistości otrzymał drewno za darmo. Przywódca natychmiast zwołał poddanych i obwieścił wyrok śmierci na właściciela Pinchfield. Ostrzegł zebranych, że po tym zajściu należy spodziewać się najgorszego i prawdopodobnie niedługo wrogowie napadną na gospodarstwo. Natychmiast ustawiono warty na drogach wiodących do Folwarku Zwierzęcego, a do Foxwood wysłano gołębie z pojednawczą odezwą, która przywróciłaby dobre stosunki z Pilkingtonem.

Atak nastąpił wcześnie rano. Zwierzęta jadły właśnie śniadanie, kiedy nadbiegli wartownicy, krzycząc, że Frederick i jego ludzie sforsowali już pięciobelkową bramę. Bez zastanowienia ruszono do walki. Przeciwników było piętnastu, byli uzbrojeni i natychmiast zaczęli strzelać do mieszkańców Folwarku. Przerażone zwierzęta zaczęły wycofywać się mimo nawoływań Napoleona. Byli już pierwsi ranni. Zwierzęta schroniły się do budynków gospodarskich, skąd obserwowały, jak wiatrak i całe pastwisko wpadły w ręce wroga. Przywódca w zamieszaniu biegał, spoglądając w stronę Foxwood. Odsiecz jednak nie nadeszła, a gołębie wróciły z odpowiedzią Pilkingtona: „Dobrze wam tak”.

Tymczasem napastnicy zatrzymali się pod wiatrakiem. Przerażone zwierzęta obserwowały, jak ludzie przygotowują się do zburzenia budowli. Napoleon starał się je uspokoić, zapewniając, że mury są zbyt grube, aby je zniszczyć. Dwaj parobkowie wywiercili dziurę u podstawy wiatraka, a Benjamin rzekł, że zamierzają wysadzić budynek. Mieszkańcy Folwarku Zwierzęcego w osłupieniu czekali na dalszy rozwój sytuacji. Nie mogli opuścić schronienia i bezradnie obserwowali, jak ludzie uciekają i po chwili rozległ się huk. Wszystkie zwierzęta, z wyjątkiem Napoleona, przywarły do ziemi. Kiedy podniosły się, ujrzały, że wiatrak przestał istnieć. Ten straszny widok przywrócił im odwagę. Wściekłość z powodu tak nikczemnego czynu zaślepiła je. Wydały potężny okrzyk zemsty i ruszyły na wroga. Rozgorzała zacięta walka, lecz zwierzęta, nie bojąc się wystrzałów, dopadły przeciwników. Zabito krowę, trzy owce i dwie gęsi, wiele obrońców zostało rannych. Czterech parobków zginęło. Nieoczekiwanie na rozkaz Przywódcy do ataku skoczyły psy i napastnicy zaczęli uciekać. Zwierzęta ścigały ich aż na skraj pola i po zwycięstwie, u kresu sił, brocząc krwią, wróciły w kierunku gospodarstwa. Na widok martwych towarzyszy niektóre zaczęły płakać. Przez chwilę zatrzymały się w miejscu, gdzie nie tak dawno jeszcze stał wiatrak, z rozpaczą myśląc, że nigdy go nie odbudują. Kiedy dotarły do folwarku, na spotkanie wybiegł Squealer, który zniknął gdzieś już na początku bitwy. Od strony budynków słychać było uroczyste wystrzały z fuzji. Świnia poinformowała, że tak świętują zwycięstwo, ponieważ przed chwilą wyparli wroga z gospodarstwa. Ranny w kopyto Boxer odparł, że właśnie zniszczono wiatrak, który budowali dwa lata. Squealer rzekł, że odbudują go, lecz w tej chwili należy cieszyć się z odzyskania każdego skrawka ziemi i wszystko to jest zasługą genialnej strategii Napoleona. Koń z przekąsem zauważył, że odzyskali to, co mieli przedtem.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25  

Szybki test:

Wiosną i latem po wygnaniu Snowballa praca zajmowała w tygodniu:
a) 50 godzin
b) 40 godzin
c) 60 godzin
d) 30 godzin
Rozwiązanie

Przed rewolucją Folwark Zwierzęcy nosił nazwę Folwarku:
a) Końskiego
b) Gospodarskiego
c) Dworskiego
d) Pańskiego
Rozwiązanie

Wiatrak został nazwany imieniem:
a) Napoleona
b) Wspólnej Sprawy
c) Słusznego Trudu
d) Boxera
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Streszczenie „Folwarku zwierzęcego”
Geneza „Folwarku zwierzęcego”
Charakterystyka bohaterów „Folwarku zwierzęcego”
Czas i miejsce akcji „Folwarku zwierzęcego”
„Folwark zwierzęcy” - streszczenie w pigułce
Od buntu do totalitaryzmu – schemat przejęcia władzy na podstawie powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
Artyzm powieści „Folwark zwierzęcy”– kompozycja, narracja, język
Obraz państwa totalitarnego w „Folwarku Zwierzęcym”
Motywy literackie w „Folwarku zwierzęcym”
Główne wątki w powieści „Folwark Zwierzęcy”
Uniwersalna wymowa powieści „Folwark Zwierzęcy”
„Folwark Zwierzęcy” jako powieść – parabola
George Orwell – biografia
Plan wydarzeń „Folwarku zwierzęcego”
Cechy systemu totalitarnego na przykładzie „Folwarku Zwierzęcego”
Rewolucja Październikowa jako inspiracja – aluzje polityczne w powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
George Orwell – kalendarium życia i twórczości
Adaptacje „Folwarku Zwierzęcego”
Najważniejsze cytaty z „Folwarku zwierzęcego”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies