Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Folwark zwierzęcy

Streszczenie „Folwarku zwierzęcego”

Autor: Dorota Blednicka

Zwierzęta musiały więc od tej pory dniem i nocą pracować nad obaleniem rodzaju ludzkiego. Major zaczął wzywać zebranych do powstania. Był pewien, że wybuchnie ono pewnego dnia i sprawiedliwości stanie się wówczas zadość. Ta myśl powinna towarzyszyć każdemu zwierzęciu do końca życia, lecz powinny także przekazać ją dzieciom, by kolejne pokolenia prowadziły walkę do zwycięstwa. Nie powinny jednakże okazywać słabości, kiedy ludzie zaczną ich przekonywać, że ludzie i zwierzęta mają wspólne interesy. Człowiek w rzeczywistości nigdy nie dbał o dobro żadnego stworzenia poza zaspokajaniem własnych potrzeb. To powinno zjednoczyć zwierzęta, dać im siłę do walki, ponieważ wszystkie zwierzęta są braćmi.

Po przemowie Majora zapanowała wrzawa, a stary knur podniósł racicę, aby uciszyć zebranych. Uznał, że należy teraz ustalić, czy dzikie zwierzęta, takie jak szczury i króliki, są wrogami czy też przyjaciółmi i zaproponował głosowanie. Głosowanie przebiegło szybko i zwierzęta uznały, że szczury należy uważać za towarzyszy. Przeciwko były tylko trzy psy i kot. Major przypomniał wszystkim o obowiązku wrogości do człowieka i jego działań. Kazał zapamiętać, że wszystko, co porusza się na dwóch nogach, jest wrogiem zwierząt, natomiast wszystko, co chodzi na czterech łapach lub ma skrzydła jest przyjacielem. Zalecił, aby w walce z człowiekiem nigdy się do niego nie upodabniać, nie przejmować jego wad. Żadne zwierzę nie mogło mieszkać w domu, sypiać w łóżku, nosić ubrań, pić alkoholu czy też zajmować się handlem. Przede wszystkim jednak żadne zwierzę nie mogło tyranizować własnego gatunku, ponieważ wszystkie zwierzęta są sobie równe.

Major zaczął opowiadać sen, w którym śniła mu się ziemia bez człowieka. To przypomniało mu piosenkę, którą przed laty nuciła jego matka wraz z innymi maciorami, z której znała tylko melodię i dwa pierwsze słowa. Był przekonany, że niegdyś śpiewały ją zwierzęta, o których już zapomniano. Była to pieśń: „Zwierzęta Anglii” . Major zaczął śpiewać. Melodia porwała zwierzęta. Stary knur śpiewał o wolności, o dniu obalenia ludzi i chwale wszystkim zwierząt. Zebrane zwierzęta ogarnęło podniecenie i po chwili przyłączyłi się do Majora. Wszyscy byli zachwyceni pieśnią.
Hałas w stodole obudził pana Jonesa, który sądził, że to lis zakradł się do kurnika. Mężczyzna chwycił dwururkę i wystrzelił w ciemność, a zwierzęta pośpiesznie opuściły stodołę. Wkrótce cały folwark pogrążył się we śnie.

2

W trzy dni później stary Major odszedł podczas snu. Przez następne trzy miesiące zwierzęta prowadziły ożywioną działalność konspiracyjną, przygotowując się do powstania. Sprawami organizacyjnymi zajęły się świnie, uważane za najmądrzejsze. Trzy knury: Snowball, Napoleon i Squealer ujęli w Siedem Przykazań mądrość, przekazaną im przez Majora. Zasady te określono jako Animalizm. Świnie musiały przekonać wiele zwierząt, że pozbycie człowieka zmieni ich życie. Przez wiele tygodni w stodole odbywały się tajemne zebrania, w których najchętniej uczestniczyły konie: Boxer i Clover. Powstanie wybuchło szybciej, niż mieszkańcy folwarku mogli przypuszczać. Pewnej niedzieli zaniedbane przez pana Jonesa zwierzęta sforsowały bramę spichlerza, aby zdobyć pożywienie. Ludzie początkowo próbowali zapanować nad zwierzętami, lecz te zaatakowały wroga i z łatwością wypędziły go z gospodarstwa. Uszczęśliwieni powstańcy zniszczyli wszelkie rzeczy, przypominające im dawne uciemiężenie. Następnego dnia przeznaczyły dom pana Jonesa na muzeum i postanowiły, że żadne zwierzę nigdy w nim nie zamieszka. Świnie, które nauczyły się czytać i pisać, wymalowały na ścianie stodoły Siedem Przykazań. Zmieniły także nazwę Folwark Dworski na Folwark Zwierzęcy. Snowball wezwał zwierzęta do sianokosów, oznajmiając, że powinni pracować wydajniej niż za rządów pana Jonesa, aby udowodnić ludziom, że potrafią skończyć pracę w krótszym czasie. Świnie wydoiły trzy krowy. Wieczorem okazało się, że mleko zniknęło.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25  

Szybki test:

Napoleon ogłosił, że raz w tygodniu będzie odbywać Spontaniczna:
a) Konfederacja
b) Manifestacja
c) Prolongacja
d) Demonstracja
Rozwiązanie

Snowball przed bitwą przestudiował książkę o kampaniach:
a) Aleksandra Macedońskiego
b) Hannibala
c) Napoleona
d) Cezara
Rozwiązanie

Bluebell, Jessie i Pincher to imiona:
a) koni
b) psów
c) świń
d) owiec
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Streszczenie „Folwarku zwierzęcego”
Geneza „Folwarku zwierzęcego”
Charakterystyka bohaterów „Folwarku zwierzęcego”
Czas i miejsce akcji „Folwarku zwierzęcego”
„Folwark zwierzęcy” - streszczenie w pigułce
Od buntu do totalitaryzmu – schemat przejęcia władzy na podstawie powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
Artyzm powieści „Folwark zwierzęcy”– kompozycja, narracja, język
Obraz państwa totalitarnego w „Folwarku Zwierzęcym”
Motywy literackie w „Folwarku zwierzęcym”
Główne wątki w powieści „Folwark Zwierzęcy”
Uniwersalna wymowa powieści „Folwark Zwierzęcy”
„Folwark Zwierzęcy” jako powieść – parabola
George Orwell – biografia
Plan wydarzeń „Folwarku zwierzęcego”
Cechy systemu totalitarnego na przykładzie „Folwarku Zwierzęcego”
Rewolucja Październikowa jako inspiracja – aluzje polityczne w powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
George Orwell – kalendarium życia i twórczości
Adaptacje „Folwarku Zwierzęcego”
Najważniejsze cytaty z „Folwarku zwierzęcego”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies