Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Folwark zwierzęcy

Streszczenie „Folwarku zwierzęcego”

Autor: Dorota Blednicka

Zwierzęta doszły na podwórko. Boxer odczuwał ogromny ból w tylnej nodze. Rozumiał, że czeka go kolejna, ciężka praca przy odbudowie wiatraka i już teraz przygotowywał się do wysiłku. Po raz pierwszy pomyślał, że ma już jedenaście lat i nie jest tak silny jak dawniej. Mieszkańcy folwarku po wysłuchaniu przemowy Napoleona, który gratulował im męstwa, zrozumieli, że mimo wszystko odnieśli wielkie zwycięstwo. Poległym w walce wyprawiono uroczysty pogrzeb. Przez dwa dni świętowano zwycięstwo. Śpiewano pieśni, wygłaszano mowy, strzelano na wiwat, a wszystkie zwierzęta otrzymały specjalny przydział w postaci jabłka. Bitwę nazwano „Bitwą pod Wiatrakiem”, a Przywódca ustanowił nowe odznaczenie „Order Zielonego Sztandaru”, które natychmiast przyznał sobie. Wśród ogólnej radości zapomniano o fałszywych banknotach.

W kilka dni później świnie odnalazły w piwnicy skrzynkę whisky. Tej samej nocy zwierzęta usłyszały dochodzące z domu głośne okrzyki i śpiewy, w których ku ogólnemu zaskoczeniu, rozpoznano słowa „Zwierząt Anglii”. Przed dziesiątą widziano Napoleona, jak w starym kapeluszu pana Jonesa wyszedł tylnymi drzwiami, przegalopował dookoła podwórza i zniknął we wnętrzu budynku. Następnego ranka w domostwie panowała cisza i nikt nie pojawiał się na zewnątrz. Dopiero około dziesiątej rano wyszedł Squealer i oznajmił zwierzętom, że towarzysz Napoleon jest umierający. Mieszkańcy Folwarku Zwierzęcego zaczęli płakać. Teren dookoła domu wyłożono słomą, a zwierzęta zaczęły chodzić cichutko. Ze łzami w oczach dopytywały o nowe wiadomości, zastanawiając się, co będzie, kiedy zabraknie Przywódcy. Pojawiła się plotka, że to Snowball kazał zatruć jedzenie Napoleona. O jedenastej ponownie pojawił się Squealer, oświadczając, że ostatnim aktem woli Przywódcy jest dekret, zakazujący pod groźbą kary śmierci picia alkoholu. Pod wieczór knurowi polepszyło się i następnego ranka wszystkie zwierzęta ucieszyła wiadomość, że towarzysz Napoleon zaczyna wracać do zdrowia. U schyłku dnia wrócił do swych zajęć i wkrótce zwierzęta dowiedziały się, że kazał Whymplerowi zakupić kilka broszurek o warzeniu piwa i pędzeniu wódki. Po tygodniu z rozkazu Przywódcy zaorano skrawek ziemi za sadem, który był przeznaczony na wypas dla emerytowanych zwierząt. Uznano, że ziemia jest wyjałowiona i należy ją obsiać na nowo. Wkrótce mieszkańcy Folwarku Zwierzęcego dowiedzieli się, że Napoleon przeznaczył grunt pod uprawę jęczmienia.
Mniej więcej w tym samym czasie zdarzyło się coś, czego zwierzęta nie potrafiły sobie wytłumaczyć. Pewnej nocy, około dwunastej, na podwórzu rozległ się głośny trzask i zaskoczone zwierzęta wybiegły ze swych legowisk. Pod ścianą stodoły, na której wypisane były Przykazania, leżała złamana drabina, a obok niej nieco oszołomiony Squealer. Zauważono przy nim latarnię, pędzel i garnek z białą farbą. Psy natychmiast otoczyły wieprza i odprowadziły go do domu. Żadne zwierzę nie rozumiało, co się stało, jedynie Benjamin ze zrozumieniem kiwał głową, lecz nie odezwał się ani słowem. Po kilku dniach Muriel, która często czytała Siedem Przykazań, zauważyła, że jedno z nich brzmi inaczej niż pamiętała. Wszystkim wydawało się, że Piąte Przykazanie brzmi: „Żadne zwierzę nie będzie pić alkoholu”, a faktycznie brzmiało: „Żadne zwierzę nie będzie pić alkoholu bez umiaru”.

9.

Boxer długo wracał do zdrowia, lecząc rany odniesione w Bitwie pod Wiatrakiem. Zwierzęta znów przystąpiły do odbudowy wiatraka. Koń marzył, aby zakończyć budowę i przejść na emeryturę, dlatego pracował za dwóch, nie skarżąc się nikomu na swe dolegliwości. Życie na folwarku stawało się uciążliwe. Zima była ciężka, brakowało pożywienia. Jedynie świnie i psy jadały dostatnio. Mieszkańcy folwarku wierzyli, że pomimo wszystko żyje im się lepiej niż za czasów pana Jonesa. Na świat przyszły liczne dzieci Napoleona, który postanowił wybudować szkółkę dla prosiąt, a do tego czasu uczył je w domu pana Jonesa. Prosięta nie mogły bawić się z innymi zwierzętami. W tym czasie świnie wydały kolejny dekret – każde zwierzę musiało ustępować im z drogi. Kolejny rok okazał się pomyślny, lecz ciągle brakowało pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb. W lutym świnie rozpoczęły produkcję piwa. Napoleon wydał zarządzenie, aby w tygodniu odbywały się Spontaniczne Demonstracje, podczas których zwierzęta recytowały wiersze na jego cześć. W kwietniu Folwark Zwierzęcy został ogłoszony republiką, a Napoleon został prezydentem. Odnaleziono kolejne dowody na to, że Snowball stał na czele napastników podczas Bitwy pod Oborą, a ranny został nie on, lecz Napoleon. Latem wrócił po długiej nieobecności kruk Mojżesz i zaczął opowiadać o Raju Zwierząt. Boxer wyzdrowiał i zaczął pracować ciężej niż inni. Pewnego wieczoru koń upadł, ciągnąc wóz z kamieniami. Napoleon uznał, że chorego należy oddać do szpitala. W kilka dni później przyjechał furgon, aby zabrać Boxera. Przerażony Benjamin odczytał napis na pojeździe i okazało się, że koń zostaje oddany do rzeźni. Zwierzęta próbowały ocalić przyjaciela, lecz nie udało im się to. Po trzech dniach zjawił się Squealer z wiadomością, że Boxer zmarł w szpitalu. Wyjaśnił, że wóz należał do weterynarza, który nie zdążył zmienić tablicy po poprzednim właścicielu. W niedzielę Napoleon wygłosił mowę żałobną, a wieczorem z miasteczka przywieziono skrzynkę alkoholu dla świń, które świętowały przez całą noc.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25  

Szybki test:

Boxer został odwieziony do:
a) ubojni
b) stadniny
c) przychodni
d) szpitala
Rozwiązanie

Wiosną i latem po wygnaniu Snowballa praca zajmowała w tygodniu:
a) 40 godzin
b) 30 godzin
c) 50 godzin
d) 60 godzin
Rozwiązanie

Zwierzęta w głosowaniu uznały, że szczury należy uważać za:
a) towarzyszy
b) zdrajców
c) braci
d) wrogów
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Streszczenie „Folwarku zwierzęcego”
Geneza „Folwarku zwierzęcego”
Charakterystyka bohaterów „Folwarku zwierzęcego”
Czas i miejsce akcji „Folwarku zwierzęcego”
„Folwark zwierzęcy” - streszczenie w pigułce
Od buntu do totalitaryzmu – schemat przejęcia władzy na podstawie powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
Artyzm powieści „Folwark zwierzęcy”– kompozycja, narracja, język
Obraz państwa totalitarnego w „Folwarku Zwierzęcym”
Motywy literackie w „Folwarku zwierzęcym”
Główne wątki w powieści „Folwark Zwierzęcy”
Uniwersalna wymowa powieści „Folwark Zwierzęcy”
„Folwark Zwierzęcy” jako powieść – parabola
George Orwell – biografia
Plan wydarzeń „Folwarku zwierzęcego”
Cechy systemu totalitarnego na przykładzie „Folwarku Zwierzęcego”
Rewolucja Październikowa jako inspiracja – aluzje polityczne w powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
George Orwell – kalendarium życia i twórczości
Adaptacje „Folwarku Zwierzęcego”
Najważniejsze cytaty z „Folwarku zwierzęcego”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies