Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Folwark zwierzęcy

Streszczenie „Folwarku zwierzęcego”

Autor: Dorota Blednicka

W niedzielę po zebraniu zjawił się Napoleon i wygłosił mowę żałobną ku czci konia. Mówił, że nie mają możliwości sprowadzenia szczątków przyjaciela, aby pogrzebać go na folwarku, lecz zamówił już ogromny wieniec z liści wawrzynu rosnącego w ogrodzie i kazał złożyć go na grobie Boxera. Zapowiedział, że za kilka dni świnie urządzą bankiet, by uczcić jego pamięć i przypomniał główne maksymy konia: „Będę pracować jeszcze więcej” oraz „Towarzysz Napoleon ma zawsze rację”, sugerując, że każde zwierzę powinno przyjąć je jako swoje. W dniu wyznaczonym na przyjęcie kupiec z Willingdon przywiózł do domu świń sporą skrzynię. W nocy zwierzęta usłyszały wrzaskliwe śpiewy, po których nastąpiła gwałtowna kłótnia, zakończona brzękiem tłuczonego szkła. Nazajutrz rozeszła się pogłoska, że świnie zdobyły gdzieś pieniądze na kolejną skrzynię whisky.

10.
Od wybuchu Powstania minęło wiele lat. Na Folwarku Zwierzęcym pozostały już tylko nieliczne zwierzęta, które pamiętały przemówienia Majora i walkę o wolność. Żadne zwierzę nie wspominało już o emeryturze, a świnie nadal rządziły gospodarstwem. Pojawiły się nowe zwierzęta, zakupione przez Napoleona. Gospodarstwo rozwijało się prężnie i było dobrze zorganizowane, lecz zwierzęta, poza elitą rządzącą i psami, nie odczuwały, że powodzi im się lepiej. Życie, choć było ciężkie, cieszyło mieszkańców folwarku, przekonanych, że pracują wyłącznie dla siebie. Wciąż wierzyli, że wszystkie zwierzęta są równe. Latem Squealer nauczył owce nowego prawa: „Cztery nogi: dobrze, dwie nogi: lepiej”. Przerażone zwierzęta ujrzały, że świnie zaczęły chodzić na dwóch nogach, a w racicach trzymają baty. Po tym zdarzeniu Benjamin i Clover udali się pod stodołę, na ścianie której wypisane było już tylko jedno Przykazanie: „Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre zwierzęta są równiejsze od innych”. Od tego czasu świnie zaczęły ubierać się jak ludzie, kupiły radio, zaprenumerowały czasopisma i podłączyły telefon. W tydzień później na folwark przejechali goście – delegaci z sąsiednich farm, którzy mieli ocenić pracę zwierząt. Wieczorem do stołu zasiedli wspólnie ludzie i wybrane świnie. Zwierzęta obserwowały ich przed okna. Ludzie zachwalali rządy świń i zamierzali wprowadzić podobne prawa w swoich majątkach. Okazało się, że interesy ludzi i świń nie są sprzeczne i należy podtrzymywać przyjazne stosunki. Dumny Napoleon wzniósł toast i ogłosił, że folwark jest spółdzielnią, a prawa własności posiadają świnie. Dodał, że zmienia nazwę z Folwarku Zwierzęcego na Folwark Dworski. Przyglądające się temu zwierzęta zauważyły, że w ryjach świń coś się zmieniło, lecz nie potrafiły stwierdzić co. Mieszkańcy Folwarku odeszli do swoich obowiązków, lecz po chwili wróciły pod okna, ponieważ z domu rozległy się odgłosy zawziętej kłótni. Patrząc na kłócących się ludzi i świnie, mieszkańcy folwarku nie potrafili rozróżnić, kto jest kim.
Minęły kolejne lata. Zmieniały się pory roku, odchodziły kolejne zwierzęta. Nadszedł dzień, w którym poza Clover, Benjaminem, Mojżeszem i paroma świniami nikt już nie pamiętał czasów sprzed Powstania. Swój żywot zakończyła Muriel, zdechły psy: Bluebell, Jessie i Pincher. Nie żył również pan Jones, który zakończył swój żywot w przytułku dla alkoholików. Zapomniano o zdrajcy – Snowballu, a Boxera pamiętało zaledwie kilka zwierząt, które go znały. Clover zestarzała się i cierpiała na reumatyzm. O dwa lata przekroczyła wiek emerytalny, lecz ani ona, ani żadne inne zwierzę nie doczekało się spokojnej starości. Już dawno przestano mówić o wydzieleniu pastwiska dla emerytów. Napoleon był teraz dojrzałym knurem i ważył sto pięćdziesiąt kilogramów. Squealer roztył się tak, że fałdy tłuszczu zasłaniały mu ślepia. Benjamin od czasu śmierci Boxera stał się jeszcze bardziej małomówny i ponury.

Folwark liczył znacznie więcej mieszkańców niż wcześniej, choć przyrost okazał się mniejszy niż się spodziewano. Dla wielu urodzonych tu zwierząt Powstanie było tradycją, którą inne zwierzęta przekazywały w opowieściach. Inne zwierzęta, zakupione, nie słyszały o tym wydarzeniu. Gospodarstwo rozwijało się nieźle, było dobrze zorganizowane, a jego obszar powiększył się o dwa pola. Zakończono budowę wiatraka, który napędzał młockarnię oraz wzniesiono kilka nowych budynków. Whymper jeździł powozem. Wiatrak wykorzystywany był przede wszystkim do mielenia ziarna, co przynosiło spory zysk. Zaczęto budowę nowego wiatraka, który miał – jak zapowiadały świnie – wytwarzać prąd, ułatwiający pracę zwierząt. Nikt już nie wspominał o wizji Snowballa i luksusach, które zapowiadał. Napoleon potępił te pomysły jako sprzeczne z zasadami Animalizmu i dowodził, że prawdziwe szczęście powinno płynąć z ciężkiej pracy przy skromnym życiu. Wszystko wskazywało na to, że Folwark Zwierzęcy wzbogacił się, lecz dotyczyło to jedynie świń i psów. Nikt nie mógł im zarzucić, że nic nie robią, ponieważ na swój sposób pracowały. Zajmowały się nadzorem i organizacją pracy w gospodarstwie. Squealer wyjaśniał, że świnie całe dnie spędzają przy sporządzaniu „rejestrów”, „sprawozdań”, „protokołów” i „memorandów”, czego pospolite zwierzęta nie potrafiły pojąć. Dla nich jasne było, że ani psy, ani świnie nie wytwarzają żywności własną pracą, jest ich wiele i zawsze dopisuje im apetyt.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25  

Szybki test:

Po zmianie czwarte przykazanie brzmiało:
a) „Żadne zwierzę nie będzie spać w łóżku z kołdrami”
b) „Żadne zwierzę nie będzie spać w łóżku z prześcieradłami”
c) „Żadne zwierzę nie będzie spać w łóżku z nakryciami”
d) „Żadne zwierzę nie będzie spać w łóżku z poduszkami”
Rozwiązanie

„Żadne zwierzę nie będzie nosić ubrania” to przykazanie:
a) siódme
b) czwarte
c) piąte
d) trzecie
Rozwiązanie

Boxer został odwieziony do:
a) ubojni
b) stadniny
c) przychodni
d) szpitala
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Streszczenie „Folwarku zwierzęcego”
Geneza „Folwarku zwierzęcego”
Charakterystyka bohaterów „Folwarku zwierzęcego”
Artyzm powieści „Folwark zwierzęcy”– kompozycja, narracja, język
Obraz państwa totalitarnego w „Folwarku Zwierzęcym”
Czas i miejsce akcji „Folwarku zwierzęcego”
„Folwark zwierzęcy” - streszczenie w pigułce
Od buntu do totalitaryzmu – schemat przejęcia władzy na podstawie powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
Uniwersalna wymowa powieści „Folwark Zwierzęcy”
„Folwark Zwierzęcy” jako powieść – parabola
George Orwell – biografia
Motywy literackie w „Folwarku zwierzęcym”
Główne wątki w powieści „Folwark Zwierzęcy”
Rewolucja Październikowa jako inspiracja – aluzje polityczne w powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
Plan wydarzeń „Folwarku zwierzęcego”
Cechy systemu totalitarnego na przykładzie „Folwarku Zwierzęcego”
George Orwell – kalendarium życia i twórczości
Adaptacje „Folwarku Zwierzęcego”
Najważniejsze cytaty z „Folwarku zwierzęcego”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies