Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Folwark zwierzęcy

Streszczenie „Folwarku zwierzęcego”

Autor: Dorota Blednicka

Tymczasem pani Jones wyjrzała przez okno sypialni i ujrzawszy, co się dzieje, spakowała nieco rzeczy do torby i czmychnęła bocznym wejściem. Mojżesz poleciał za nią, głośno kracząc. Zwierzęta wypędziły ludzi z folwarku i zatrzasnęły bramę. W ten sposób, zanim zdążyły się zorientować, powstanie zakończyło się zwycięstwem, a Folwark Dworski należał do nich. Początkowo nie wierzyły we własne szczęście. Zaczęły biegać dookoła gospodarstwa, aby sprawdzić, czy gdzieś nie ukrył się jakiś człowiek, potem zaczęły usuwać ślady rządów znienawidzonego właściciela. Wyważono drzwi siodlarni i wrzucono wszystkie wędzidła, kółka do nozdrzy, noże i łańcuchy do studni. Wśród ogólnej radości spalono również baty, a Snowball dorzucił do ogniska wstążki, które wplatano koniom w grzywy i ogony, uznając je za ubranie człowieka i tłumacząc, że wszystkie zwierzęta powinny być nagie. Boxer, słysząc te słowa, przyniósł słomiany kapelusz, który latem chronił go przed muchami i rzucił go na płonący stos. Wkrótce zwierzęta zniszczyły wszystko, co przypominało im znienawidzonego pana Jonesa. Następnie Napoleon zaprowadził je do spichlerza i przydzielił im podwójną porcję zboża, a psy otrzymały po dwa biszkopty. Po uczcie zaśpiewano siedmiokrotnie hymn „Zwierzęta Anglii” i w końcu zwierzęta ułożyły się do spokojnego snu.

Przebudziły się swoim zwyczajem o świcie i przypomniawszy sobie o wczorajszym zwycięstwie, radośnie obiegły pastwisko. Wbiegły na pagórek, z którego rozciągał się widok na cały folwark i z dumą popatrzyły na swoją własność. Ta świadomość sprawiła, że zaczęły cieszyć się jeszcze bardziej. Fikały koziołki, tarzały się po trawie i skakały wysoko w górę. Potem obeszły całe gospodarstwo z podziwem przyglądając się polom uprawnym i łąkom. Nadal z trudem wierzyły, że są właścicielami tego wszystkiego. Wreszcie wróciły na podwórko i w milczeniu zatrzymały się przed drzwiami domu, obawiając się wejść do środka. Po chwili Napoleon i Snowball odważnie pchnęli wrota i zwierzęta ostrożnie weszły do budynku. Z podziwem wpatrywały się w luksusowe dla nich sprzęty. Schodziły właśnie po schodach, kiedy zauważono nieobecność Mollie. Okazało się, że klacz została w najlepszej sypialni. Ściągnęła z toaletki pani Jones kawałek wstążki i wdzięczyła się przed lustrem. Pozostałe zwierzęta skarciły ją za lekkomyślność i wszystkie opuściły dom. Postanowiono jednogłośnie, że mieszkanie zostanie przeznaczone na muzeum i że żadne zwierzę nie może w nim zamieszkać.
Po śniadaniu Napoleon i Snowball wezwali zwierzęta, przypominając, że należy rozpocząć sianokosy. Oznajmiły, że w ciągu minionych trzech miesięcy nauczyły się czytać i pisać ze starego podręcznika, który pan Jones wyrzucił na śmietnik. Napoleon zaprowadził zwierzęta przed bramę, a Snowball zamalował farbą znajdujący się na szczycie napis „Folwark Dworski”, zastępując go słowami „Folwark Zwierzęcy” . Potem wrócili na podwórze. Knury wyjaśniły, że udało im się ująć zasady Animalizmu w Siedmiu Przykazaniach, które miały stanowić niezmienne prawo dla wszystkich mieszkańców gospodarstwa. Snowball wypisał przykazania na ścianie stodoły tak wielkimi literami, że były one widoczne z odległości trzydziestu metrów. Przykazania brzmiały następująco:
1. Wszystko, co chodzi na dwóch nogach, jest wrogiem.
2. Wszystko, co chodzi na czterech nogach lub ma skrzydła, jest przyjacielem.
3. Żadne zwierzę nie będzie nosić ubrania.
4. Żadne zwierzę nie będzie spać w łóżku.
5. Żadne zwierzę nie będzie pić alkoholu.
6. Żadne zwierzę nie zabije innego.
7. Wszystkie zwierzęta są równe.

Snowball odczytał głośno przykazania z myślą o zwierzętach, które były analfabetami. Wszystkie kiwały łbami w geście aprobaty, a niektóre zaczęły uczyć się zasad na pamięć. Knur zachęcił powstańców do pracy, uważając, że powinni skończyć sianokosy w krótszym czasie niż pan Jones z pracownikami. W tej samej chwili trzy krowy głośno zaryczały. Nie dojono ich od ponad doby. Po namyśle świnie same wydoiły krowy i szybko napełniono pięć wiader mlekiem, na które część zwierząt patrzyła z zainteresowaniem. Ktoś zapytał, co zrobią z mlekiem. Jedna z kur odezwała się, że pan Jones dolewał je czasem do ich karmy. Napoleon uznał, że mlekiem zajmą się później i wysłał zwierzęta na łąkę pod przewodnictwem Snowballa. Sam miał dołączyć do pozostałych później. Zwierzęta ochoczo ruszyły do pracy, a kiedy wróciły wieczorem, okazało się, że mleko zniknęło.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25  

Szybki test:

Hymn śpiewany przez Majora nosił tytuł:
a) „Zwierzęta Europy”
b) „Zwierzęta Narodów”
c) „Zwierzęta Anglii”
d) „Zwierzęta Wolności”
Rozwiązanie

Snowball przed bitwą przestudiował książkę o kampaniach:
a) Napoleona
b) Cezara
c) Hannibala
d) Aleksandra Macedońskiego
Rozwiązanie

Mojżesz to:
a) kruk
b) papuga
c) gołąb
d) szpak
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Streszczenie „Folwarku zwierzęcego”
Geneza „Folwarku zwierzęcego”
Charakterystyka bohaterów „Folwarku zwierzęcego”
Czas i miejsce akcji „Folwarku zwierzęcego”
„Folwark zwierzęcy” - streszczenie w pigułce
Od buntu do totalitaryzmu – schemat przejęcia władzy na podstawie powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
Artyzm powieści „Folwark zwierzęcy”– kompozycja, narracja, język
Obraz państwa totalitarnego w „Folwarku Zwierzęcym”
Motywy literackie w „Folwarku zwierzęcym”
Główne wątki w powieści „Folwark Zwierzęcy”
Uniwersalna wymowa powieści „Folwark Zwierzęcy”
„Folwark Zwierzęcy” jako powieść – parabola
George Orwell – biografia
Plan wydarzeń „Folwarku zwierzęcego”
Cechy systemu totalitarnego na przykładzie „Folwarku Zwierzęcego”
Rewolucja Październikowa jako inspiracja – aluzje polityczne w powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
George Orwell – kalendarium życia i twórczości
Adaptacje „Folwarku Zwierzęcego”
Najważniejsze cytaty z „Folwarku zwierzęcego”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies