Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Folwark zwierzęcy

Streszczenie „Folwarku zwierzęcego”

Autor: Dorota Blednicka

Na podwórku Boxer trącał kopytem nieprzytomnego chłopca, usiłując przewrócić go na plecy. Koń ze smutkiem stwierdził, że nie chciał go zabić, lecz Snowball przekonał go, że wojna jest wojną, a dobry człowiek to martwy człowiek. Boxer ze łzami w oczach odparł, że nie chce nikomu odbierać życia, nawet ludziom. Ktoś zauważył, że nie ma wśród nich Mollie i przez kilka minut panowało zamieszanie. Wreszcie odnaleziono klacz w stajni, gdzie ukryła się, spłoszona odgłosem wystrzału. Kiedy zwierzęta wróciły z poszukiwań, okazało się, że chłopiec odzyskał przytomność i uciekł.

Mieszkańcy Folwarku Zwierzęcego zebrali się w gromadę, podnieceni kolejnym zwycięstwem. Natychmiast też zaimprowizowano uroczystość na cześć bitwy. Na maszt wciągnięto flagę, odśpiewano hymn, a zabitej owcy urządzono uroczysty pogrzeb. Snowball wygłosił mowę, w której podkreślał, że każde zwierzę powinno być gotowe oddać życie za folwark, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jednogłośnie wyrażono zgodę na ustanowienie odznaczenia wojskowego „Bohater Zwierzęcy Pierwszej Klasy”, które natychmiast przyznano knurowi i Boxerowi. Medal postanowiono nosić w niedzielę i dni świąteczne. Ustanowiono również odznaczenie „Bohater Zwierzęcy Drugiej Klasy”, które przyznano pośmiertnie zabitej owcy. Długo spierano się, jak nazwać bitwę. Wreszcie określono ją mianem „Bitwy pod Oborą”, ponieważ właśnie z tego miejsca ruszyła zasadzka. Odnaleziono również dubeltówkę pana Jonesa i ustawiono ją pod masztem, by dwa razy do roku oddać z niej strzał – po raz pierwszy w rocznicę Bitwy pod Oborą, a po raz drugi w rocznicę Powstania, na dzień przed świętym Janem.

5

Z nastaniem zimy Mollie, która źle się czuła w nowej rzeczywistości i często unikała obowiązków, zaczęła przysparzać zwierzętom coraz więcej kłopotów. Clover wyznała jej, że widziała ją stojącą przed ogrodzeniem i jedzącą cukier z ręki parobka. Klacz nie chciała przyznać się do złamania reguł. W trzy dni później potajemnie opuściła folwark. Zimą świnie planowały prace na kolejny sezon, a każde postanowienie musiało być przegłosowane przez pozostałych mieszkańców. Między Napoleonem a Snowballem coraz częściej wybuchały zażarte spory. Zwierzęta podzieliły się na zwolenników obu knurów. Napoleon z łatwością pozyskał przychylność owiec, które głośnym beczeniem przerywały każde wystąpienie Snowballa. Snowball zaczął rozmyślać nad budową wiatraka, który oszczędziłby wiele pracy, a dzięki temu zwierzęta zyskałyby trzy dni wolnego. Przez wiele tygodni pracował nad planami budowy. Napoleon ignorował całkowicie poczynania przeciwnika. Odbyło się zebranie, na którym zwierzęta miały głosować za rozpoczęciem budowy. Snowball z łatwością przekonał mieszkańców folwarku do swojego pomysłu, natomiast Napoleon oznajmił, że nie radzi nikomu głosować. Na jego znak do stodoły wpadło dziewięć wyszkolonych psów i rzuciło się na przeciwnika. Snowball musiał ratować się ucieczką. Przerażone zwierzęta wysłuchały przemówienia Napoleona, który zniósł niedzielne spotkania i wprowadził zasadę, że wszelkie decyzje będą podejmowały wyłącznie świnie, a następnie decyzje zostaną przekazane pozostałym mieszkańcom. W ten sposób odebrał zwierzętom prawo do swobodnych dyskusji. Na nieśmiały protest zdobyły się tylko cztery tuczniki, które natychmiast zamilkły, wystraszone warczeniem psów. Po jakimś czasie między mieszkańcami folwarku pojawił się Squealer, który zaczął wyjaśniać, jak ogromną odpowiedzialność wziął na swoje barki Napoleon. Nazwał Snowballa zdrajcą, uznając, że jego dokonania i waleczność w bitwie zostały wyolbrzymione. Zwierzęta przyjęły te wyjaśnienia, obawiając się, że jakikolwiek protest przyspieszy powrót pana Jonesa. W trzy tygodnie później Napoleon oznajmił, że budowa wiatraka zostanie rozpoczęta. Prace miały trwać dwa lata i wiązały się ze zmniejszeniem racji żywnościowych. Squealer wyjaśnił zaskoczonym zwierzętom, że to właśnie Przywódca był autorem planów, które wykradł mu przeciwnik. Napoleon sprzeciwiając się budowie, wykazał się zręcznością i taktyką, która miała na celu ujawnienie, jak niebezpiecznym osobnikiem był Snowball.




strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25  

Szybki test:

„Żadne zwierzę nie będzie nosić ubrania” to przykazanie:
a) trzecie
b) czwarte
c) piąte
d) siódme
Rozwiązanie

Pierwsze do tajnej współpracy ze Snowballem po jego wygnaniu przyznały się:
a) świnie
b) owce
c) gołębie
d) kury
Rozwiązanie

Które z określeń nie odnosi się do Napoleona:
a) „Dobroczyńca Owczarni”
b) „Przyjaciel Kacząt”
c) „Postrach Ludzkości”
d) „Opiekun Wszystkich Zwierząt”
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Streszczenie „Folwarku zwierzęcego”
Geneza „Folwarku zwierzęcego”
Charakterystyka bohaterów „Folwarku zwierzęcego”
Artyzm powieści „Folwark zwierzęcy”– kompozycja, narracja, język
Obraz państwa totalitarnego w „Folwarku Zwierzęcym”
Czas i miejsce akcji „Folwarku zwierzęcego”
„Folwark zwierzęcy” - streszczenie w pigułce
Od buntu do totalitaryzmu – schemat przejęcia władzy na podstawie powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
Uniwersalna wymowa powieści „Folwark Zwierzęcy”
„Folwark Zwierzęcy” jako powieść – parabola
George Orwell – biografia
Motywy literackie w „Folwarku zwierzęcym”
Główne wątki w powieści „Folwark Zwierzęcy”
Rewolucja Październikowa jako inspiracja – aluzje polityczne w powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
Plan wydarzeń „Folwarku zwierzęcego”
Cechy systemu totalitarnego na przykładzie „Folwarku Zwierzęcego”
George Orwell – kalendarium życia i twórczości
Adaptacje „Folwarku Zwierzęcego”
Najważniejsze cytaty z „Folwarku zwierzęcego”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies