Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Folwark zwierzęcy

Charakterystyka bohaterów „Folwarku zwierzęcego”

Autor: Dorota Blednicka

Snowball„bardziej ruchliwy, bardziej wygadany i bystrzejszy, jednak nie posiadał, jak sądzono, tak silnego charakteru jak Napoleon”.

Snowball to przeciwnik Napoleona. Jest od niego bardziej oczytany i skupia się na rzeczywistym polepszeniu życia zwierząt. Organizuje zwierzęta w „ciała”, które nazywa Komitetami Zwierzęcymi, prowadzi kursy zwalczania analfabetyzmu. Pragnie, aby do powstania przyłączyły się zwierzęta z pozostałych folwarków. Z zacięciem studiuje książki i czasopisma pana Jonesa, dzięki czemu wie, w jaki sposób zorganizować obronę folwarku. Podczas Bitwy pod Oborą odznacza się ogromną odwagą, czym zyskuje szacunek innych zwierząt. Przez wiele miesięcy snuje plany rozmaitych ulepszeń i nowości, które miały ułatwić pracę powstańców. Jego największą ideą było postawienie wiatraka, który oszczędzi wiele wysiłku przy pracach na gospodarstwie. Marzył o tym, aby dzięki temu zwierzęta zyskały trzy dni wolne od obowiązków.

Ostatecznie Snowball przegrywa walkę z Napoleonem. Zostaje zmuszony do ucieczki z Folwarku Zwierzęcego. Nigdy więcej nie pojawia się w gospodarstwie, a jego imię zostaje oszkalowane przez świnie. Zwierzęta zapominają o jego wysiłkach i zaczynają wierzyć w to, że knur był zdrajcą. Pierwowzorem postaci Snowballa (w niektórych przekładach zwanego Chyżym) był Lew Trocki.

Squealer„niewielkie grube prosię o nadzwyczaj okrągłych policzkach, mrugających oczkach, szybkich ruchach i przenikliwym głosie. Miał dar wymowy, a gdy roztrząsał jakiś trudny problem, zwykle kiwał się z boku na bok, merdając ogonkiem, co jakoś bardzo przekonywało doń słuchaczy. Mawiano o Squealerze, że czarne potrafi uczynić białym”.

Squealer jest doskonałym mówcą, współtwórcą idei Animalizmu, najwierniejszym sługą Napoleona. Z czasem zyskuje uprzywilejowaną pozycję wśród świń, zastępując Przywódcę na spotkaniach ze zwierzętami i przekazując jego polecenia. Potrafi doskonale przekonać mieszkańców Folwarku do „prawd”, głoszonych przez świnie. Podstępny, zakłamany i fałszywy pojawia się zawsze, kiedy zwierzęta ogarniają wątpliwości, głosząc propagandę, zgodną z wolą Napoleona. Zajmował się przede wszystkim poprawianiem nastrojów wśród zwierząt, przekazywaniem im fałszywych danych o dochodach gospodarstwa i usprawiedliwianiem przywilejów, które nadawały sobie świnie. Inteligentny i sprytny, z łatwością przewidywał reakcję słuchaczy, strasząc ich powrotem pana Jonesa.
Pierwowzorem postaci Squealera był Wiaczesław Mołotow.

Boxer„ogromne konisko, wysokie prawie na dwa metry i tak silne jak dwa zwykłe konie. Biały pasek na nosie nadawał mu cokolwiek tępawy wygląd; istotnie, nie grzeszył mądrością, jednak cieszył się ogólnym poważaniem ze względu na niezłomny charakter i olbrzymią siłę”.

Boxer, szanowany przez wszystkie zwierzęta, nie potrafił samodzielnie myśleć. Bezwzględnie uznawał autorytet świń. Z poświęceniem pracował na folwarku, częstokroć wykonując pracę ponad siły. Nigdy jednak nie skarżył się i zawsze starał się pracować więcej niż inne zwierzęta. Wierzył w zasady Animalizmu i chciał je realizować w jedyny sposób, w jaki potrafił – pracą. Sumienny i odpowiedzialny, wstawał wcześniej niż pozostali mieszkańcy gospodarstwa. Dzielnie walczył u boku Snowballa w Bitwie pod Oborą, za co otrzymał odznaczenie „Bohater Zwierzęcy Pierwszej Klasy”. Głosił dwie maksymy: „Będę pracować jeszcze więcej” i „Napoleon ma zawsze rację”, którym pozostał wierny do końca swych dni. Podczas budowy wiatraka rezygnował z odpoczynku i wyznaczał sobie pracę ponad normę. Prostoduszny, niezwykle uczciwy i naiwny nie zauważył zagrożenia, kiedy z rozkazu Napoleona rzuciły się na niego psy. Jedynie swojej sile zawdzięczał to, że nie został wówczas stracony.

Boxer poświęcił swoje życie dla idei Animalizmu, wierząc, że nastaną lepsze, obiecane przez świnie, czasy dla wszystkich zwierząt. Nigdy nie skarżył się na nędzę, głód i wszystko starał się wyjaśnić tym, że wina leży najwyraźniej po stronie zwierząt a nie Napoleona i świń. Marzył o spokojnej emeryturze i dlatego chciał jak najszybciej ukończyć budowę wiatraka. Wycieńczony, pada, ciągnąc wóz z kamieniami i zostaje sprzedany przez Napoleona do rzeźni. W powieści symbolizuje przodowników pracy i jest wzorowany głównie na osobie górnika Stachanowa.

strona:    1    2    3  

Szybki test:

Major to knur rasy angielskiej średniej białej, mający:
a) 15 lat
b) 8 lat
c) 10 lat
d) 12 lat
Rozwiązanie

Pierwowzorem postaci Snowballa był:
a) Karol Marks
b) Lew Trocki
c) Włodzimierz Lenin
d) Józef Stalin
Rozwiązanie

Postać Benjamina wzorowana była na:
a) osobie Georga Orwella
b) osobie Wiaczesława Mołotowa
c) osobie Józefa Stalina
d) osobie Winstona Churchilla
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Streszczenie „Folwarku zwierzęcego”
Geneza „Folwarku zwierzęcego”
Charakterystyka bohaterów „Folwarku zwierzęcego”
Artyzm powieści „Folwark zwierzęcy”– kompozycja, narracja, język
Obraz państwa totalitarnego w „Folwarku Zwierzęcym”
Czas i miejsce akcji „Folwarku zwierzęcego”
„Folwark zwierzęcy” - streszczenie w pigułce
Od buntu do totalitaryzmu – schemat przejęcia władzy na podstawie powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
Uniwersalna wymowa powieści „Folwark Zwierzęcy”
„Folwark Zwierzęcy” jako powieść – parabola
George Orwell – biografia
Motywy literackie w „Folwarku zwierzęcym”
Główne wątki w powieści „Folwark Zwierzęcy”
Rewolucja Październikowa jako inspiracja – aluzje polityczne w powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
Plan wydarzeń „Folwarku zwierzęcego”
Cechy systemu totalitarnego na przykładzie „Folwarku Zwierzęcego”
George Orwell – kalendarium życia i twórczości
Adaptacje „Folwarku Zwierzęcego”
Najważniejsze cytaty z „Folwarku zwierzęcego”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies