Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Folwark zwierzęcy

Charakterystyka bohaterów „Folwarku zwierzęcego”

Autor: Dorota Blednicka

Clover„okazała klacz o matczynym wyglądzie, wchodząca w wiek średni. Po urodzeniu czwartego źrebięcia już nigdy nie odzyskała dawnej figury”.

Clover była najlepszą przyjaciółką Boxera. Rozsądna, opiekuńcza, pracowita i lojalna, podobnie jak Boxer bezwzględnie wierzyła w rządy i mądrość świń. Zawsze starała się zrozumieć to, co działo się na folwarku i często stawała przez ścianą stodoły, na której wypisane były zasady Animalizmu. Jako jedyna dostrzegała, że Przykazania zmieniają się, lecz nigdy nie sprzeciwiła się temu otwarcie. Dostrzegała, że zwierzęta po powstaniu nie zmieniły tak bardzo swojego życia, nadal ciężko pracują i jadają mniej niż za czasów pana Jonesa. Była przekonana, że rzeczywistość, w której zwierzęta nie czują nad sobą władzy człowieka jest i tak lepsza niż los mieszkańców Folwarku za czasów właściciela majątku.

Clover dożyła czasów, kiedy świnie upodobniły się do ludzi. Jako jedna z nielicznych zwierząt, pamiętała przemówienia Majora i wzniosłe hasła, które głosił. Przez wiele lat zmuszana do poddaństwa, pozbawiona własnej woli, nie potrafiła zdobyć się na bunt.

Mollie„ładna, głupawa biała klacz, którą pan Jones zaprzęgał do bryczki”, wdzięczna i zapatrzona w siebie. Nie rozumiała idei Animalizmu, skupiała się wyłącznie na tym, by ładnie wyglądać i martwiła się, czy po buncie będzie miała cukier do jedzenia oraz wstążki do wplatania w grzywę. Starała się unikać pracy pod byle pretekstem, nadal utrzymywała kontakty z ludźmi. Pewnego dnia uciekła z Folwarku i wróciła do dawnego życia – widziano ją zadbaną, zaprzężoną do bryczki człowieka. Zwierzęta nie rozumiały, dlaczego wyrzekła się wolności.

Mollie symbolizuje ludzi, którzy po wybuchu Rewolucji Październikowej opuścili Rosję. Jej pierwowzorem była Emma Goldman.

Benjamin – osioł, najstarsze zwierzę w folwarku. Znany z trudnego charakteru, rzadko się odzywał, a jeśli coś powiedział, to najczęściej były to złośliwości. Jako jedyny nigdy się nie uśmiechał, tłumacząc to tym, że nie widzi nic godnego śmiechu i sceptycznie podchodził do życia. Był bardzo przywiązany do Boxera. Uczył się szybko i potrafił czytać równie dobrze jak świnie, lecz nigdy nie korzystał ze swoich umiejętności. Jako jedyny dostrzegał prawdę i oszustwa świń, choć w takich sytuacjach milczał. Tylko jeden raz złamał swoją zasadę – kiedy wywożono Boxera, przeczytał zwierzętom napis na furgonie i wiedział, że przyjaciel jedzie na pewną śmierć. Najczęściej jednak przyjmował postawę bierną jako sposób na przetrwanie trudnej sytuacji.
Postać Benjamina wzorowana była na osobie Georga Orwella, który poprzez poglądy osła odzwierciedlił własny stosunek do rewolucji.

strona:    1    2    3  

Szybki test:

Boxer w powieści symbolizuje:
a) rosyjskich hutników
b) rosyjskich górników
c) przodowników pracy
d) robotników w państwie socjalistycznym
Rozwiązanie

Postać Benjamina wzorowana była na:
a) osobie Wiaczesława Mołotowa
b) osobie Winstona Churchilla
c) osobie Georga Orwella
d) osobie Józefa Stalina
Rozwiązanie

Napoleon miał ogromny wpływ na:
a) owce
b) krowy
c) kury
d) gęsi
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Streszczenie „Folwarku zwierzęcego”
Geneza „Folwarku zwierzęcego”
Charakterystyka bohaterów „Folwarku zwierzęcego”
Artyzm powieści „Folwark zwierzęcy”– kompozycja, narracja, język
Obraz państwa totalitarnego w „Folwarku Zwierzęcym”
Czas i miejsce akcji „Folwarku zwierzęcego”
„Folwark zwierzęcy” - streszczenie w pigułce
Od buntu do totalitaryzmu – schemat przejęcia władzy na podstawie powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
Uniwersalna wymowa powieści „Folwark Zwierzęcy”
„Folwark Zwierzęcy” jako powieść – parabola
George Orwell – biografia
Motywy literackie w „Folwarku zwierzęcym”
Główne wątki w powieści „Folwark Zwierzęcy”
Rewolucja Październikowa jako inspiracja – aluzje polityczne w powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
Plan wydarzeń „Folwarku zwierzęcego”
Cechy systemu totalitarnego na przykładzie „Folwarku Zwierzęcego”
George Orwell – kalendarium życia i twórczości
Adaptacje „Folwarku Zwierzęcego”
Najważniejsze cytaty z „Folwarku zwierzęcego”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies