Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Folwark zwierzęcy

Główne wątki w powieści „Folwark Zwierzęcy”

Autor: Dorota Blednicka

Mieszkańcy folwarku, łudzeni perspektywą lepszej przyszłości, bez sprzeciwu wykonywali polecenia Napoleona. Świnie zajęły dom pana Jonesa i podjęły współpracę z ludźmi, łamiąc w ten sposób kilka Przykazań. Okazało się, że prawa nie zabraniają takich działań – w międzyczasie świnie dopisywały do zasad Animalizmu własne, takie, które były jak najbardziej zgodne z ich postępowaniem. Ponownie zaczęły oskarżać Snowballa o zdradę, zniszczenie wiatraka i działanie na rzecz pana Jonesa. Świnie, aby pokazać ludziom, że pogłoski o biedzie w Folwarku Zwierzęcym, są nieprawdziwe, kazały napełnić puste skrzynki piaskiem i przysypać go ziarnem. Aby pozyskać pieniądze na najpotrzebniejsze rzeczy wszystkie jajka sprzedawano. Jako jedyne przeciw odbieraniu im prawa do wysiadywania dzieci, sprzeciwiły się kury. Wówczas Napoleon pod groźbą śmierci, zakazał pomagać buntowniczkom i pozbawił je jedzenia.

Bunt został załagodzony, lecz świnie dokonały nowego odkrycia – Snowball miał rzekomo pojawiać się nocami w gospodarstwie i niszczyć pracę zwierząt. Rozpoczęło się dochodzenie, przesłuchania i egzekucje wspólników zdrajcy. Przerażone zwierzęta w pokorze przyjęły kolejne zarządzenia Przywódcy, który zakazał im śpiewać hymn „Zwierzęta Anglii”. Napoleon od tej pory rzadko pokazywał się pozostałym zwierzętom, przestano go nazywać po imieniu, a świnie układały na jego cześć poematy. Mieszkańcy folwarku pracowali ponad siły, zmniejszano im systematycznie racje żywnościowe, lecz świnie starały się przekonać ich, że w rzeczywistości pracują wydajniej, mają lepsze plony niż za czasów pana Jonesa, żyją dłużej. Wprowadzone zostało kolejne zarządzenie – każde zwierzę musiało ustąpić na bok ilekroć na drodze spotka świnię.

Organizowano Spontaniczne Demonstracje na cześć Napoleona, śpiewano o nim pieśni. Pewnego dnia Folwark został ogłoszony republiką, a na prezydenta jednomyślnie wybrany został Napoleon. Świnie dopuszczają się kolejnego, tym razem bestialskiego czynu – sprzedają do rzeźni schorowanego Boxera, zapewniając pozostałe zwierzęta, że koń zostanie umieszczony w szpitalu. Za uzyskane pieniądze kupują alkohol. Rządy świń trwają wiele lat, gospodarstwo rozwija się dość dobrze, pojawiają się nowi, zakupieni przez Napoleona mieszkańcy, a z dawnych zwierząt, pamiętających czasy powstania, pozostały jedynie Clover, Benjamin i Mojżesz.
Mieszkańcy folwarku, przyzwyczajeni do posłuszeństwa, wielogodzinnej pracy i skromnego życia, pozbawieni wolności słowa i myśli, stają się świadkami tego, jak świnie powoli upodabniają się do ludzi w sposobie bycia – zaczynają chodzić na dwóch nogach, ubierać się. Podczas uczty w domu pana Jonesa, zwierzęta podpatrujące przez okno zachowanie ludzi i świń nie potrafią odróżnić kto jest kim.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

Inne
Streszczenie „Folwarku zwierzęcego”
Geneza „Folwarku zwierzęcego”
Charakterystyka bohaterów „Folwarku zwierzęcego”
Czas i miejsce akcji „Folwarku zwierzęcego”
„Folwark zwierzęcy” - streszczenie w pigułce
Od buntu do totalitaryzmu – schemat przejęcia władzy na podstawie powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
Artyzm powieści „Folwark zwierzęcy”– kompozycja, narracja, język
Obraz państwa totalitarnego w „Folwarku Zwierzęcym”
Motywy literackie w „Folwarku zwierzęcym”
Główne wątki w powieści „Folwark Zwierzęcy”
Uniwersalna wymowa powieści „Folwark Zwierzęcy”
„Folwark Zwierzęcy” jako powieść – parabola
George Orwell – biografia
Plan wydarzeń „Folwarku zwierzęcego”
Cechy systemu totalitarnego na przykładzie „Folwarku Zwierzęcego”
Rewolucja Październikowa jako inspiracja – aluzje polityczne w powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
George Orwell – kalendarium życia i twórczości
Adaptacje „Folwarku Zwierzęcego”
Najważniejsze cytaty z „Folwarku zwierzęcego”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies