Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Folwark zwierzęcy

Rewolucja Październikowa jako inspiracja – aluzje polityczne w powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”

Autor: Dorota Blednicka

Wszystkie te wydarzenia można odnaleźć w powieści Georga Orwella. Sytuacja zwierząt na Folwarku Dworskim pod rządami pana Jonesa kojarzy się z okolicznościami wybuchu Rewolucji Październikowej. Stary Major bywa utożsamiany z postacią Lenina bądź Karola Marksa. Pierwowzorem pana Jonesa był car Mikołaj II Romanow. Podobnie jak społeczeństwo sowieckiej Rosji, zwierzęta zostały zachęcone do podniesienia buntu przeciw człowiekowi, walcząc w imię haseł: wolności, braterstwa, równości i solidarności.

Szybko znalazły się pod jarzmem świń, symbolizujących w powieści bolszewików, którzy zajęli pozycję uprzywilejowaną i zagarnęli dla siebie całą władzę. Rywalizacja między Snowballem i Napoleonem o wpływy po wybuchu powstania przypomina konflikt między Stalinem i Trockim. Podobnie jak w przypadku autentycznych wydarzeń, Snowball zostaje wypędzony z folwarku (Lew Trocki został zmuszony do opuszczenia Rosji i po wielu latach został zamordowany przez agentów na rozkaz Stalina), a Napoleon zdobywa władzę dzięki użyciu psów, kojarzonych z „biesprizornymi” i NKWD. Podobnie jak Stalin eliminuje pozostałych na folwarku zwolenników przeciwnika. Autor utworu wykorzystał również takie elementy rządów Stalina, jak donosicielstwo, inwigilacja, współpraca z Niemcami – pierwowzorem pana Fredericka był Adolf Hitler, szybkie zrezygnowanie z haseł równości i sprawiedliwości społecznej, praca ponad siły, podsumowywana zawsze w procentach, nie wpływająca jednak na polepszenie bytu ogółu, wyraźne wyróżnianie członków partii jako ludzi lepszej kategorii oraz wszechogarniającą propagandę.

Ukazał również kult osoby Przywódcy, określanego podobnymi zwrotami jak Stalin, np. „Towarzysz”, „Ojciec Wszystkich Zwierząt”, „Postrach Ludzkości”. Postać Napoleona urosła do rangi dobroczyńcy i przypisywano mu wszystkie pozytywne wydarzenia: „Często można było usłyszeć, jak jedna kura chwali się drugiej: Dzięki naszemu Przywódcy, towarzyszowi Napoleonowi, zniosłam pięć jaj w ciągu sześciu dni lub jak para krów pijących wodę z sadzawki wznosi okrzyki: Dzięki naszemu Przywódcy, towarzyszowi Napoleonowi, woda ma przewspaniały smak!”. Napoleon, podobnie jak Stalin, obawiał się o swoje życie: „Chodziły słuchy, iż nawet w domu Napoleon zamieszkał osobno. Obsługiwany przez dwa psy jadał samotnie, a potrawy podawano mu na kosztownym porcelanowym serwisie. (…) W środku lata zwierzęta przeraziła wiadomość, że trzy kury przyznały się, iż za namową tego renegata zawiązały spisek na życie Napoleona. Natychmiast zostały stracone, a w celu zapewnienia bezpieczeństwa Przywódcy podjęto nowe środki ochrony. Nocą jego łoża strzegły cztery psy, po jednym przy każdym rogu, a młodej świni imieniem Pinkeye nakazano kosztować wszystkich potraw przed Napoleonem, w obawie, że może być w nich trucizna.”. Rosyjskich przodowników pracy uosabia postać Boxera, wiernego i zawsze lojalnego wobec Napoleona konia, który wzorowany był w dużej mierze na górniku Stachanowie.
Zastraszone zwierzęta, przyzwyczajone do nieustannej pracy, poznawały wyniki swej wydajności w każdą niedzielę: „W niedzielne ranki Squealer, trzymając w racicy długi zwój papieru, odczytywał im zestawienia liczb, z których wynikało, iż produkcja rozmaitych artykułów żywnościowych wzrosła o dwieście, trzysta, a niekiedy nawet o pięćset procent. Zwierzęta nie miały żadnego powodu, by mu nie wierzyć, zwłaszcza, że nie pamiętały dobrze warunków życia przed Powstaniem. Z drugiej jednak strony bywały dni, kiedy myślały, że wolałyby mniej liczb, a więcej jedzenia.”. Mieszkańcy Folwarku Zwierzęcego uosabiają społeczeństwo Rosji sowieckiej – zastraszone, uciemiężone, pozbawione możliwości decydowania o sobie.

Georges Danton, jeden z organizatorów i przywódców rewolucji francuskiej 1789 roku, powiedział, że „Rewolucja, jak Saturn, pożera własne dzieci”. Powiedzenie to doskonale odzwierciedla los autentycznych postaci z dziejów Rewolucji Październikowej i los zwierząt z Folwarku Zwierzęcego, które w imię haseł wolności, równości i braterstwa, podjęły walkę z człowiekiem, wygrały ją i znalazły się pod dyktatem despotycznych świń, na czele którym stanął Napoleon.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

Inne
Streszczenie „Folwarku zwierzęcego”
Geneza „Folwarku zwierzęcego”
Charakterystyka bohaterów „Folwarku zwierzęcego”
Czas i miejsce akcji „Folwarku zwierzęcego”
„Folwark zwierzęcy” - streszczenie w pigułce
Od buntu do totalitaryzmu – schemat przejęcia władzy na podstawie powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
Artyzm powieści „Folwark zwierzęcy”– kompozycja, narracja, język
Obraz państwa totalitarnego w „Folwarku Zwierzęcym”
Motywy literackie w „Folwarku zwierzęcym”
Główne wątki w powieści „Folwark Zwierzęcy”
Uniwersalna wymowa powieści „Folwark Zwierzęcy”
„Folwark Zwierzęcy” jako powieść – parabola
George Orwell – biografia
Plan wydarzeń „Folwarku zwierzęcego”
Cechy systemu totalitarnego na przykładzie „Folwarku Zwierzęcego”
Rewolucja Październikowa jako inspiracja – aluzje polityczne w powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
George Orwell – kalendarium życia i twórczości
Adaptacje „Folwarku Zwierzęcego”
Najważniejsze cytaty z „Folwarku zwierzęcego”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies