Kruk i lis - interpretacja i analiza ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Oświecenie

Kruk i lis - interpretacja i analiza

Autor: Karolina Marlêga

Obok satyr czy dłuższych utworów narracyjnych, Ignacy Krasicki stworzył również niezapomniane zbiór piętnujących najczęstsze ludzkie przywary bajek. Uniwersalność poruszanych w nich problemów, prosty język przy zachowaniu wielopłaszczyznowości ukrytych znaczeń sprawiły, iż ten oświeceniowy twórca po dziś dzień jest nazywany jednym z najważniejszych autorów polskich bajek, przeznaczonych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

O motywach, kierujących oświeceniowym twórcą przy podejmowaniu prac nad swoimi bajkami, w jednym z najnowszych i najpełniejszych opracowań twórczości Krasickiego pisze Zbigniew Goliński:
„Z tej samej potrzeby wewnÄ™trznej co pisanie pamiÄ™tnika powziÄ™ta zostaÅ‚a myÅ›l notowania ogólnych prawd o Å›wiecie ukÅ‚adów spoÅ‚ecznych i indywidualnym miejscu czÅ‚owieka w różnych sytuacjach życiowych. Mniej pociÄ…gajÄ…ce wydaÅ‚y siÄ™ Krasickiemu zÅ‚ote myÅ›li, maksymy, których wspaniaÅ‚e zbiory, zwÅ‚aszcza antyczne, francuskie, a i polskie także, znajdowaÅ‚y siÄ™ w czytelniczym obiegu. InteresowaÅ‚o go bowiem nie tylko odczytywanie różnych sytuacji ludzkiej kondycji, lecz także wydobywanie racjonalnych sensów, praktycznych nauk. WybraÅ‚ bajkÄ™, której apologiÄ™ ogÅ‚osiÅ‚ przed laty w „Monitorze”, jako rodzaj zapisu literackiego, w którym pod przypowieÅ›ciÄ…, pod alegoriÄ… można w sposób wyrazisty przeprowadzić niejako dowody takiego lub innego stanu rzeczy, inaczej niż w maksymach, które dawaÅ‚y gotowe substraty okreÅ›lonych prawd do wierzenia. Bajki miaÅ‚y stać siÄ™ dla Krasickiego rodzajem intymnego pamiÄ™tnika i sumariusza doÅ›wiadczeÅ„ życiowych. W osobnym notatniku rozpoczÄ…Å‚ doraźne zapisywanie tematów, materii bajek i jednoczeÅ›nie podejmowaÅ‚ wstÄ™pne próby ich literackiego opracowania” (Zbigniew GoliÅ„ski, „Krasicki”, Warszawa 2002, s. 204).

Utwór „Kruk i lis” przez wielu krytyków i miÅ‚oÅ›ników pióra Krasickiego nazywany jest jednÄ… z najważniejszych i najpopularniejszych bajek autora. Wiersz powstaÅ‚ wskutek inspiracji utworami legendarnego Ezopa i wzbogaciÅ‚ czwartÄ… część zbioru „Bajki nowe”, wydanego w 1802 roku i wypeÅ‚nionego tekstami rozbudowanymi, narracyjnymi i zróżnicowanymi pod wzglÄ™dem gatunkowym.
Bajka „Kruk i lis” skÅ‚ada siÄ™ z szesnastu nieregularnych wersów, scalonych rymami o ukÅ‚adzie AABB (parzyste, dokÅ‚adne, żeÅ„skie). Podobnie jak w innych tego typu utworach, autorstwa Ignacego Krasickiego, tekst rozpoczyna siÄ™ uniwersalnÄ… filozoficznÄ… myÅ›lÄ…, wypÅ‚ywajÄ…cÄ… z przesÅ‚ania historii o tytuÅ‚owych zwierzÄ™tach:
„Bywa czÄ™sto zwiedzionym,
Kto lubi być chwalonym”.

Po wstÄ™pnym zarysowaniu problemu, podmiot liryczny peÅ‚niÄ…cy rolÄ™ opowiadacza i nieujawniajÄ…cy siÄ™ w tekÅ›cie, przystÄ™puje do zarysowania sytuacji lirycznej. Krukowi udaÅ‚o siÄ™ zdobyć duży kawaÅ‚ sera. TrzymajÄ…c go ciasno w „pysku”, napotkaÅ‚ na swej drodze zachowujÄ…cego siÄ™ bardzo skromnie lisa. Nie przeczuwajÄ…c nadchodzÄ…cych problemów, wysÅ‚uchaÅ‚ słów znajomego, który wpatrujÄ…c siÄ™ w niego niczym w ósmy cud Å›wiata, rzekÅ‚:
„MiÅ‚y bracie,
Nie mogę się nacieszyć, kiedy patrzę na cię!
Cóż to za oczy!
Ich blask aż mroczy!
Czyż można dostać
Takową postać?
A pióra jakie!
SzklniÄ…ce, jednakie.
A jeśli nie jestem w błędzie,
Pewnie i gÅ‚os Å›liczny bÄ™dzie”.

SÅ‚yszÄ…c pochwaÅ‚y swojego wyglÄ…du i gÅ‚osu, kruk zapragnÄ…Å‚ udowodnić lisowi, iż nie sÄ… to nieuzasadnione komplementy i…otworzyÅ‚ dziób by wydobyć jakiÅ› dźwiÄ™k!
„WiÄ™c kruk w kantaty; skoro pysk rozdziawiÅ‚,
Ser wypadÅ‚, lis go porwaÅ‚ i kruka zostawiÅ‚”.

Płynące z opowieści o łasym na pochwały, naiwnym i nieco próżnym kruku i przebiegłym, sprytnym i niezwykle inteligentnym lisie przesłanie jest ponadczasowe. Ignacy Krasicki kolejny raz obnażył najczęstsze ludzkie słabości, większą dezaprobatą traktując dawanie wiary pochlebcom, niż sięganie po puste pochwały w celu oszustwa czy kradzieży.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

Karpiński Franciszek
Laura i Filon - interpretacja i analiza
Do Justyny. Tęskność na wiosnę - interpretacja i analiza
Pieśń o Narodzeniu Pańskim

Krasicki Ignacy
Problematyka bajek Krasickiego
Kompozycja i styl bajek Krasickiego
Geneza bajek Krasickiego
Bajka – cechy gatunkowe
Do króla - interpretacja i analiza
Żona modna - interpretacja i analiza
Pijaństwo - interpretacja i analiza
Hymn do miłości Ojczyzny - interpretacja i analiza
Tematyka bajek Krasickiego
Ignacy Krasicki (1735-1801) - biogram
Wstęp do bajek - interpretacja i analiza
Ptaszki w klatce - interpretacja i analiza
Dewotka - interpretacja i analiza
Malarze - interpretacja i analiza
Filozof - interpretacja i analiza
Szczur i kot - interpretacja i analiza
JagniÄ™ i wilcy - interpretacja i analiza
Kruk i lis - interpretacja i analiza
Alegoria - definicja
Morał - definicja

Inne
Motywy w bajkach Krasickiego
Satyry Krasickiego




Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies