Malarze - interpretacja i analiza ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Oświecenie

Malarze - interpretacja i analiza

Autor: Karolina Marlêga

Obok „Filozofa” czy „Dewotki”, pochodzÄ…ca z trzeciej ksiÄ™gi „Bajek nowych” bajka „Malarze” jest dzieÅ‚em zaliczanym przez badaczy twórczoÅ›ci Ignacego Krasickiego do grona utworów ukazujÄ…cych galeriÄ™ rozmaitych wad ludzkich. OÅ›wieceniowy pisarz współtworzyÅ‚ powstajÄ…cy dopiero model literatury zaangażowanej. Ponadto kierowane do dorosÅ‚ego czytelnika bajki, prócz peÅ‚nienia funkcji dydaktycznej i ludycznej, cechuje gÅ‚Ä™boki rys intelektualny.

„SÄ… one wyrazem refleksji poetyckiej nad życiem; poznanie rzeczywistoÅ›ci ujmujÄ… w ksztaÅ‚cie artystycznym, nie zawierajÄ…c przy tym jej bezpoÅ›redniego osÄ…du – sÄ… pozornie „obojÄ™tne”. Poeta odsÅ‚ania bolesny los, wspólny wszystkim ludziom. W sposób alegoryczny – używajÄ…c maski zwierzÄ…t, roÅ›lin, żywiołów czy przedmiotów – przedstawia prawdy filozoficzne (także spoÅ‚eczne i polityczne). Obraz Å›wiata wyÅ‚aniajÄ…cy siÄ™ z bajek Krasickiego jest pesymistyczny, okazuje siÄ™ bowiem, że w życiu rzÄ…dzi podstÄ™p, pożądliwość, egoizm, przemoc. Åšwiat jest nieprzenikniony, zmienny, różnorodny i niebezpieczny. Bajkopisarz pragnie poruszyć czytelnika, ukazujÄ…c zÅ‚o rzeczywistoÅ›ci, chce także wezwać go do czynienia dobra. Wydaje siÄ™ okrutny i peÅ‚en goryczy oraz sceptycyzmu, gdyż bezlitoÅ›nie demaskuje gÅ‚upotÄ™ ofiar zÅ‚a. JednoczeÅ›nie omawiane utwory odznaczajÄ… siÄ™ komizmem, wynikajÄ…cym z zaskoczenia nieoczekiwanym rozwiÄ…zaniem czy dowcipnÄ… pointÄ…. Nasycone sÄ… satyrÄ…, kpinÄ…, ironiÄ…, czasem nawet szyderstwem” („Krasicki”, Warszawa 2002, s. 135-137).

Interpretacja i analiza

ZÅ‚ożona z szeÅ›ciu wersów bajka „Malarze” Ignacego Krasickiego opowiada o dwóch utalentowanych autorach portretów, których sÅ‚awa siÄ™gaÅ‚a daleko poza granice miejscowoÅ›ci, które zamieszkiwali. Prócz uprawianego zajÄ™cia nie byÅ‚o innej cechy Å‚Ä…czÄ…cej obu artystów:
„Piotr dobry, a ubogi. Jan zÅ‚y, a bogaty.
Piotr malował wybornie, a głód go uciskał,
Jan maÅ‚o i źle robiÅ‚, wiÄ™cej jednak zyskaÅ‚”

Obdarzony wiÄ™kszym talentem „dobry” Piotr byÅ‚ biedniejszy, niż tworzÄ…cy gorsze pod wzglÄ™dem artystycznym obrazy, „zÅ‚y” Jan. W ostatnim wersie okazuje siÄ™, że powodem tak dużego zróżnicowania poziomów życiowych malarzy byÅ‚o ich podejÅ›cie do swoich klientów, a dokÅ‚adnie – prawda i uczciwość w kopiowaniu ich twarzy:
„Dlaczegoż los tak różny mieli ci malarze?
Piotr malowaÅ‚ podobne, Jan piÄ™kniejsze twarze”.
W przytoczonej bajce Ignacy Krasicki ostrze swojej krytyki wymierzył nie w tytułowych bohaterów, specjalizujących się w ludzkich podobiznach malarzy. Zawarta w opowieści o biednym, lecz starającym się wiernie oddać wygląd klienta utalentowanym Piotrze oraz o nieco leniwym i obdarzonym o wiele mniejszymi umiejętnościami, lecz upiększającym malowane obiekty Janie przestroga jest skierowana do... ludzi, pragnących nieprawdziwych, sztucznych i sfałszowanych portretów.

Krasicki po raz kolejny potÄ™pia ludzkÄ… pychÄ™, zarozumiaÅ‚ość, skÅ‚onność do trwania w kÅ‚amstwie o tyle, o ile jest to kÅ‚amstwo zapewniajÄ…ce uznanie i szacunek innych. WypÅ‚ywajÄ…cy z bajki moraÅ‚ jest prosty i bardzo gorzki. Jego interpretacja nie dostarcza problemów – ludzie wolÄ… piÄ™kne kÅ‚amstwo, niż uczciwÄ…, lecz czasami ukazujÄ…cÄ… skrywane tajemnice prawdÄ™.

Zaliczany do grona bajek epigramatycznych tekst składa się z sześciu trzynastozgłoskowych wersów, ze średniówką po siódmej sylabie. Zakończenia linijek zostały scalone przez rymy parzyste, dokładne, żeńskie.

Zobacz inne artykuły:

Karpiński Franciszek
Laura i Filon - interpretacja i analiza
Do Justyny. Tęskność na wiosnę - interpretacja i analiza
Pieśń o Narodzeniu Pańskim

Krasicki Ignacy
Problematyka bajek Krasickiego
Kompozycja i styl bajek Krasickiego
Geneza bajek Krasickiego
Bajka – cechy gatunkowe
Do króla - interpretacja i analiza
Żona modna - interpretacja i analiza
Pijaństwo - interpretacja i analiza
Tematyka bajek Krasickiego
Ignacy Krasicki (1735-1801) - biogram
Hymn do miłości Ojczyzny - interpretacja i analiza
Wstęp do bajek - interpretacja i analiza
Malarze - interpretacja i analiza
Filozof - interpretacja i analiza
Szczur i kot - interpretacja i analiza
JagniÄ™ i wilcy - interpretacja i analiza
Kruk i lis - interpretacja i analiza
Alegoria - definicja
Morał - definicja
Ptaszki w klatce - interpretacja i analiza
Dewotka - interpretacja i analiza

Inne
Motywy w bajkach Krasickiego
Satyry Krasickiego




Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies