Jagnię i wilcy - interpretacja i analiza - strona 2
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Oświecenie

JagniÄ™ i wilcy - interpretacja i analiza

Autor: Karolina Marlêga

Krytyka Krasickiego nie jest wymierzona w stronę okrutnych wilków, ale właśnie w stronę niewinnego jagnięcia. Czego spodziewało się, stając na drodze wygłodniałych drapieżników? Czytelnik nie odczuwa współczucia, nie jest mu żal jagnięcia, które infantylnym pytaniem wyraża przekonanie, iż wilki dostrzegą w nim kandydata na kompana, a nie pyszną przekąskę. Zachowanie wilków było zdeterminowane ich naturą, nie można było na nie wpłynąć, ponieważ takie są prawa przyrody.

OÅ›wieceniowy moralista, jak czÄ™sto nazywano Krasickiego, w tej bajce napiÄ™tnowaÅ‚ nie wilki, lecz wÅ‚aÅ›nie bezbronne jagniÄ™, zbyt naiwne i dziecinne, aby zrozumieć, że pewnym odwiecznych prawidÅ‚owoÅ›ci nie da siÄ™ zmienić. Można nawet pokusić siÄ™ o stwierdzenie, iż jagniÄ™ samo sobie zgotowaÅ‚o smutny koniec. Skoro los obdarzyÅ‚ go sÅ‚aboÅ›ciÄ… charakteru oraz „smacznoÅ›ciÄ…” ciaÅ‚a, nie powinno samotnie zapuszczać siÄ™ na terytorium najwiÄ™kszego wroga („w lesie”).

Analizowana bajka jest ważna nie tylko z powodu zawartych w niej uniwersalnych prawd, lecz także z uwagi na użycie w niej wielu różnorodnych form wypowiedzi. Pierwszy wers „Zawżdy znajdzie przyczynÄ™, kto zdobyczy pragnie:” peÅ‚ni rolÄ™ sentencji o charakterze ponadczasowej prawdy, drugi i część trzeciego – „Dwa wilki jedno w lesie nadybaÅ‚y jagnie / Już go miaÅ‚y rozerwać” – sÄ… opisem sytuacji, prezentujÄ… konkretne wydarzenie oraz bohaterów. Z kolei pozostaÅ‚a część trzeciej linijki oraz pierwsza czwartej wprowadzajÄ… do bajki dialog („rzekÅ‚o: jakiem prawem? / SmaczneÅ›, sÅ‚abeÅ›, i w lesie.....”), zaÅ› ostatnie dwa wyrazy sÄ… puentÄ…: „zjadÅ‚y niezabawem”.

Przewaga wilków nad swojÄ… ofiarÄ… wynikaÅ‚a nie tylko z cech charakteru (silny i duży wilk oraz maÅ‚e i sÅ‚abe jagniÄ™), lecz także z ich liczebnoÅ›ci (dwa wilki i jedno jagniÄ™). PodkreÅ›lenie tych różnić sprawia, iż poczÄ…tkowa teza bajki – o istnieniu usprawiedliwienia dla każdej rzeczy, jakiej pragniemy – zostaje uzupeÅ‚niona o przekonanie, iż przyczyna do zrobienia czegoÅ› znajdzie siÄ™ tylko wtedy, gdy posiadamy przewagÄ™ - jakoÅ›ciowÄ… lub iloÅ›ciowÄ… - nad potencjalnÄ… ofiarÄ….




strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

Karpiński Franciszek
Laura i Filon - interpretacja i analiza
Do Justyny. Tęskność na wiosnę - interpretacja i analiza
Pieśń o Narodzeniu Pańskim

Krasicki Ignacy
Problematyka bajek Krasickiego
Kompozycja i styl bajek Krasickiego
Geneza bajek Krasickiego
Bajka – cechy gatunkowe
Do króla - interpretacja i analiza
Żona modna - interpretacja i analiza
Pijaństwo - interpretacja i analiza
Tematyka bajek Krasickiego
Ignacy Krasicki (1735-1801) - biogram
Hymn do miłości Ojczyzny - interpretacja i analiza
Wstęp do bajek - interpretacja i analiza
Szczur i kot - interpretacja i analiza
JagniÄ™ i wilcy - interpretacja i analiza
Kruk i lis - interpretacja i analiza
Alegoria - definicja
Morał - definicja
Ptaszki w klatce - interpretacja i analiza
Dewotka - interpretacja i analiza
Malarze - interpretacja i analiza
Filozof - interpretacja i analiza

Inne
Motywy w bajkach Krasickiego
Satyry Krasickiego




Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies