Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Oświecenie

Ptaszki w klatce - interpretacja i analiza

Z bajki Krasickiego płynie jeszcze inna prawda. Po kilkukrotnej lekturze tekstu nasze współczucie zaczyna przenosić się na stronę młodego czyżyka, który nie zdaje sobie sprawy z możliwości, jakich pozbawiło go życie w zamknięciu. Choć bardziej tęsknimy za czymś, co znamy lub czego doświadczyliśmy, to czy nie lepiej jest mieć za czym tęsknić, niż wieść pozbawiony emocji żywot, w którym cieszymy się z identycznych dni i dokładnie zaplanowanego porządku.

Zbiór „Bajek i przypowieści” ukazał się w 1830 roku, czyli już po pierwszym rozbiorze Polski między trzy europejskie mocarstwa. Wielu badaczy twórczości Krasickiego czy całej epoki polskiego oświecenia podnosi tezę, iż bajka „Ptaszki w klatce” jest tekstem politycznym, komentującym ówczesną sytuację Polski na międzynarodowej arenie. Na potwierdzenie tych opinii wystarczy zacytować fragment z opracowania Zbigniewa Golińskiego, w którym autor formułuje osąd, jakoby przytaczana w oświeceniu była odczytywana jako „alegoryczna wykładnia losu Polaków po rozbiorach”. Podobnego zdania jest Mieczysław Klimowicz, autor wielu prac na temat Krasickiego i polskiego oświecenia. Nazwał on „Ptaszki w klatce” bajką polityczną, obok teksów „Wilczki”, „Lew i zwierzęta” czy „Wół i minister” (podział ze względu na tematykę, umieszczony w książce „Oświecenie”, Warszawa 1998 ).

Tekst bajki składa się z czterech wersów, z których każdy liczy trzynaście głosek (7+6). Występują rymy parzyste, dokładne, żeńskie.

strona:    1    2  


Zobacz inne artykuły:

Karpiński Franciszek
Laura i Filon - interpretacja i analiza
Do Justyny. Tęskność na wiosnę - interpretacja i analiza
Pieśń o Narodzeniu Pańskim

Krasicki Ignacy
Do króla - interpretacja i analiza
Żona modna - interpretacja i analiza
Pijaństwo - interpretacja i analiza
Hymn do miłości Ojczyzny - interpretacja i analiza
Wstęp do bajek - interpretacja i analiza
Jagnię i wilcy - interpretacja i analiza
Kruk i lis - interpretacja i analiza
Ptaszki w klatce - interpretacja i analiza
Dewotka - interpretacja i analiza
Malarze - interpretacja i analiza
Filozof - interpretacja i analiza
Szczur i kot - interpretacja i analiza

InnePartner serwisu:

kontakt | polityka cookies