Hymn do miłości Ojczyzny - interpretacja i analiza - strona 2
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Oświecenie

Hymn do miłości Ojczyzny - interpretacja i analiza

Autor: Karolina Marlêga

Powstanie utworu jest owiane nie tylko aurÄ… kulturalnych spotkaÅ„, lecz także legendÄ… mówiÄ…cÄ… o niezwykÅ‚ym spotkaniu: „kareta, którÄ… jechaÅ‚ biskup Krasicki, spieszÄ…c na "obiad czwartkowy" potrÄ…ciÅ‚a starego żoÅ‚nierza. UmierajÄ…cy z ogromnÄ… mocÄ… mówiÅ‚ o Å›wiÄ™tej miÅ‚oÅ›ci ojczyzny, o bliznach – pamiÄ…tkach bitew, o Å›mierci, która przestaÅ‚a być straszna. Więź miÄ™dzy starym wiarusem a biskupem, która wytworzyÅ‚a siÄ™ w chwili Å›mierci, staÅ‚a siÄ™ natchnieniem do napisania Hymnu do miÅ‚oÅ›ci Ojczyzny”

Interpretacja i analiza

„Hymn do MiÅ‚oÅ›ci Ojczyzny” Ignacego Krasickiego rozpoczyna siÄ™ bezpoÅ›redniÄ… apostrofÄ… do adresatki tekstu, wymienionej w jego tytule:
„ÅšwiÄ™ta miÅ‚oÅ›ci kochanej ojczyzny”.

Podniesienie uczucia do ojczyzny do rangi sacrum wskazuje na głęboką religijność podmiotu lirycznego, dla którego kraj lat dziecinnych jest miejscem świętym.

Kolejne wersy sÄ… rozwiniÄ™ciem powodów, dla których autor słów tak bardzo ukochaÅ‚ swoje paÅ„stwo. Okazuje siÄ™, że prawdziwÄ… narodowÄ… miÅ‚ość odczuwajÄ… jedynie „umysÅ‚y poczciwe!”, czyli ludzie inteligentni, prawi, kulturalni cnotliwi (w „Åšwiecie zepsutym” poczciwi byli „zacni ojcowie”). To oni, kierujÄ…c siÄ™ w życiu okreÅ›lonym systemem wartoÅ›ci, sÄ… w stanie poÅ›wiÄ™cić wszystko, aby pomóc ukochanemu, lecz niestety ciemiężonemu krajowi, sÄ… prawdziwymi patriotami:
„Dla ciebie zjadÅ‚e smakujÄ… trucizny
Dla ciebie więzy, pęta nie zelżywe.
Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny
Gnieździsz w umyÅ›le rozkosze prawdziwe”.

Ignacy Krasicki jako pierwszy zestawiÅ‚ „Å›wiÄ™tÄ… miÅ‚ość kochanej ojczyzny” z cierpieniem i poÅ›wiÄ™ceniem jej obywateli, którzy w imiÄ™ uczucia „zjadÅ‚e smakujÄ… trucizny”, żyjÄ… w nÄ™dzy i umierajÄ… bez cienia żalu. FormuÅ‚ujÄ…c szereg zaskakujÄ…cych oksymoronicznych zestawieÅ„ („pÄ™ta nie zelżywe” czy „chwalebne blizny”), oÅ›wieceniowy twórca rzuciÅ‚ nowe Å›wiatÅ‚o na polski patriotyzm, choć peÅ‚en cierpienia, to jednak zapewniajÄ…cy speÅ‚nienie. „Hymn...” powiela poglÄ…d, iż oddanie życia w imiÄ™ niepodlegÅ‚oÅ›ci ojczyzny jest głównym sensem życia prawdziwego patrioty:
„Byle ciÄ™ można wspomóc, byle wspierać,
Nie żal żyć w nÄ™dzy, nie żal i umierać”.
GÅ‚Ä™bokie nacechowanie emocjami podmiotu mówiÄ…cego, obecne w dwóch koÅ„cowych wersach utworu ujawnia nie tylko poruszony temat poÅ›wiÄ™cenia, lecz również dobór sÅ‚ownictwa. Dwukrotne powtórzenie zwrotów: „byle” oraz „nie żal” podkreÅ›la postawÄ™ prawdziwego patrioty.

Pod względem gatunkowym liryk zaliczamy do grona hymnów, za czym przemawia nie tylko tytuł wiersza, lecz także jego poważna tematyka: miłość do kraju, poświęcenie obywateli w walce o odzyskanie niepodległości ojczyzny. Obecne w hymnie pochwały, podnoszące uczucie łączące jednostkę z jego krajem do rangi świętości, także wpisują się w konwencję gatunku.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

Karpiński Franciszek
Laura i Filon - interpretacja i analiza
Do Justyny. Tęskność na wiosnę - interpretacja i analiza
Pieśń o Narodzeniu Pańskim

Krasicki Ignacy
Problematyka bajek Krasickiego
Kompozycja i styl bajek Krasickiego
Geneza bajek Krasickiego
Bajka – cechy gatunkowe
Żona modna - interpretacja i analiza
Pijaństwo - interpretacja i analiza
Do króla - interpretacja i analiza
Tematyka bajek Krasickiego
Ignacy Krasicki (1735-1801) - biogram
Hymn do miłości Ojczyzny - interpretacja i analiza
Wstęp do bajek - interpretacja i analiza
JagniÄ™ i wilcy - interpretacja i analiza
Kruk i lis - interpretacja i analiza
Alegoria - definicja
Morał - definicja
Ptaszki w klatce - interpretacja i analiza
Dewotka - interpretacja i analiza
Malarze - interpretacja i analiza
Filozof - interpretacja i analiza
Szczur i kot - interpretacja i analiza

Inne
Motywy w bajkach Krasickiego
Satyry Krasickiego




Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies