Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Tango

„Tango” – streszczenie szczegółoweDo salonu przybywa Ala w akompaniamencie kościelnych dzwonów. Dziwi ją nieobecność Artura.

Spór przerwał dźwięk kościelnych dzwonów i wejście do pokoju Ali ubranej w białą suknię. Rodzina przywitała ją bardzo ciepło, a gdy zapytała, czy Artur jeszcze nie wrócił, wuj odpowiedział, że bohater musiał zostać, by załatwić ostatnie formalności. Dziewczyna skrzywiła się na dźwięk słowa „formalność”, wtedy Eugeniusz ją upomniał: „Geniusz życia nie może chodzić nago. Trzeba go odziać i dbać o jego powierzchowność”.

Ala nie żałowała staruszkowi cierpkich słów, uważała, że nie dziwią ją słowa wypowiadane przez Artura, ale starszy człowiek powinien być mądrzejszy: „Taki stary, a taki głupi”. Eleonora przepraszała wuja za słowa Ali, usprawiedliwiała, że to jej wielki dzień i jest rozdrażniona. Eugeniusz jednak poczuł się lekko urażony, poprosił Stomila na stronę, ponieważ miał mu coś do powiedzenia. Mężczyźni razem wyszli z mieszkania. Eleonora zaproponowała, by babcia także udała się na spacer. Eugenia zgodziła się, twierdząc, że wszystko jej jedno, bo i tak zanudzi się na śmierć.

Ze szczerej rozmowy Ali z Eleonorą dowiadujemy się, iż dziewczyna ma obawy przed ślubem z Arturem. Boi się, że bohater składa się wyłącznie z żelaznych zasad. Eleonora argumentuje, że właśnie na tym polega oryginalność jej syna. Zapytana o romans z Edkiem, matka Artura odpowiedziała, że jej mąż niestety nie robi nic, aby przerwać ten proceder. Wyjawiła także, iż z drugiej strony jest zafascynowana prostotą i prawdziwością mężczyzny z wąsikiem.

Wreszcie w salonie zostały same Ala i matka Artura. Eleonora zauważyła, że dziewczynę coś trapi. Zapytana o to panna młoda odpowiedziała, że nie podoba jej się welon i trzeba jej poprawić fryzurę. Poprosiła o pomoc Eleonorę, zwracając się do niej „mamo”. Kobieta odpowiedziała, że nie musi się do niej zwracać w ten sposób, jak do reszty rodziny, o której powiedziała: „Do nich - to co innego. Oni są głupi”. Dziewczyna rozsiadła się przed lustrem i zapytała, dlaczego domownicy nie mają do siebie szacunku. Eleonora odrzekła, że nie mają się za co szanować. Wtedy Ala zadała kobiecie pytanie, czy jest szczęśliwa. Zawstydzona pani domu nie odpowiedziała. Panna młoda wysnuła z tego, że nie może być szczęśliwa, ponieważ: „mama się wstydzi. Każdy się wstydzi być nieszczęśliwym”. Eleonora powiedziała, że szczęście jest obowiązkiem ludzi wolnych i wyzwolonych. Tak jej tłumaczył Stomil. Z dalszej rozmowy wynikło, że kobieta udawała przez cały czas przed mężem, że jest szczęśliwa, żeby zrobić mu przyjemność.

Ala zapytała również o związek Eleonory z Edkiem oraz o stosunek Stomila do tego romansu. Kobieta z żalem odpowiedziała, że on o wszystkim wie, ale nie interweniuje. Wtedy właśnie do pokoju wszedł Edek i zapytał, czy może już nakryć do stołu. Gdy się oddalił, Ala zwróciła się do Eleonory z pytaniem, co ta widzi takiego w tym mężczyźnie. Odpowiedź pani domu przypominała słowa Stomila: „O, Edek jest taki prosty... Jak samo życie. Brutalny, ale w tym właśnie jego wdzięk. Nie ma kompleksów. Działa odświeżająco. On umie chcieć naprawdę, chcieć pięknie. Kiedy siada, siedzi jak samo siedzenie, zwyczajnie, lecz dogłębnie.

Kiedy je albo pije, jego żołądek staje się symfonią natury. Lubię patrzeć, jak on trawi. Prosto i szczerze. Doznaję wtedy prawdziwej rozkoszy obcowania z żywiołem. Czy zwróciłaś kiedy uwagę, jak on cudownie poprawia sobie spodnie? W tym geście jest po prostu królewski.
Ala nie potrafiła tego zrozumieć, nie fascynowało to jej. Eleonora powiedziała jej, że jest jeszcze za młoda, by pojąć „bogactwo prostoty”. Panna młoda zapytała, czy dobrze robi wychodząc za Artura. Kobieta odpowiedziała, że jej mąż jest przeciwieństwem syna. Pierwszy walczył z zasadami, a drugi jest ich wielkim obrońcą.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19  

Szybki test:

Artur w przyszłości chciał zostać:
a) prawnikiem
b) dziennikarzem
c) murarzem
d) lekarzem
Rozwiązanie

Katafalk stoi w pokoju Stomilów od śmierci dziadka, która nastąpiła przed:
a) 6 laty
b) 25 laty
c) 10 laty
d) 12 laty
Rozwiązanie

Jako pierwszy wielką ideę - ideę Boga:
a) zaproponował Eugeniusz
b) zaproponowała Eugenia
c) zaproponował Stomil
d) zaproponowała Eleonora
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Tango” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Tanga” w pigułce
Geneza „Tanga”
Narodziny totalitaryzmu na przykładzie „Tanga”
Przewrotny konflikt pokoleń ukazany w „Tangu”
„Tango” jako obraz współczesnego świata
„Tango” jako groteska o wolności
Budowa i język „Tanga”
Komizm w „Tangu”
Plan wydarzeń „Tanga”
O twórczości Mrożka powiedzieli...
Kalendarium twórczości Sławomira Mrożka
Biografia Sławomira Mrożka
„Tango” na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie
Bibliografia
Bohaterowie
Artur (młody człowiek) – charakterystyka szczegółowa
Charakterystyka Eleonory
Charakterystyka Stomila
„Tango” – charakterystyka pozostałych bohaterówPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies