Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Tango

„Tango” – streszczenie szczegółoweMatka zachwalała pana młodego, twierdząc, że jest pierwszym człowiekiem z zasadami od pięćdziesięciu lat, co czyni go prawdziwym oryginałem. Ala obawiała się twardych reguł, jakimi kierował się jej przyszły mąż: „Mamo, ja chcę Artura nawet z zasadami, jeżeli nie można inaczej. Ale ja nie chcę zasad bez Artura”. Dziewczyna była pewna, że nie wychodzi za mąż za kuzyna, ale właśnie za jego żelazne zasady. Wyznała, że zgodziła się na ten ślub tylko dlatego, że miała nadzieję, iż uda się jej z czasem rozkochać w sobie Artura.

Wtedy ponownie wszedł Edek z talerzami, grzecznie zapytał, czy może kontynuować, na co Eleonora odpowiedziała: „Wal, Edziuniu”, ale zaraz się poprawiła: „Niech Edward wali. To jest, niech Edward kontynuuje”. Kobieta zapytała lokaja, czy nie męczy go ta nagła zamiana ról. Od razu dodała, że to nie był jej pomysł. Prosta odpowiedź Edka zachwyciła panią domu. Eleonora wyraziła swój podziw dla sposobu, w jaki mężczyzna nakrywa do stołu, a ten odrzekł: „Co się będę opieprzał”.

Ala przekonała się, iż Edek nie ma własnych zasad, co czyniło go kompletnym przeciwieństwem Artura.

Ala wezwała lokaja do siebie i zapytała wprost, czy ma jakieś zasady. Mężczyzna z kwadratowym wąsikiem odrzekł, że może mieć. Gdy dziewczyna poprosiła go, by podał jedną ze swoich zasad, zapytał, co on z tego będzie miał. Wreszcie dał się namówić. Wyciągnął notes z kieszeni i zaczął go kartkować, twierdząc, że kiedyś spisał w nim reguły postępowania. Pierwszą zasadą Edka było: „Ja cię kocham, a ty śpisz”. Drugą: „Zależy jak leży”. Miał jeszcze jedną, ale nie chciał jej przeczytać przy kobietach, ponieważ uznał ją za zbyt śmieszną. Ala zdziwiła się, że takie właśnie zasady ma Edek. Mężczyzna odparł, że przepisał je od kolegi, który pracuje w kinie. Powiedział z dumą, że sam nic nie wymyślił, bo swoje wie.

Do mieszkania wchodzi Artur, jak okazuje się później jest kompletnie pijany. Bohater rzuca się na wuja Eugeniusza, a po chwili opada na fotel i zasypia. Do pokoju wbiegł oburzony Stomil, a za nim wuj Eugeniusz, niosący sznurowany gorset. Staruszek chciał nakłonić otyłego pana domu, by wcisnął na siebie pamiątkę po pradziadku, aby lepiej wyglądać na ślubie syna. Stomil krzyczał, że żyje zgodnie z naturą i nie przeszkadza mu otyłość. Mężczyzna zwrócił się o pomoc do żony, lecz ta powiedziała, że faktycznie, miałby lepszą sylwetkę, gdyby założył gorset. Stomil uciekł do swojego pokoju, ale wuj nie odpuścił i pobiegł za nim.

Ala zapytała Eleonorę, czy wuj Eugeniusz ma jakiś wpływ na zachowanie Artura. Kobieta odpowiedziała, że jest zupełnie odwrotnie. Takiej odpowiedzi obawiała się panna młoda. Z pokoju Stomila dobiegały ich coraz głośniejsze krzyki. W końcu Eleonora postanowiła pójść tam sprawdzić, czy nikomu nie dzieje się tam krzywda. Zanim jednak udała się na pomoc małżonkowi, wyraziła swoje obawy: „Mój Boże, jak to się wszystko skończy...”. Podobne przeczucie miała Ala. Dziewczyna nakazała Edkowi podać sobie welon.

Do pokoju wszedł niezauważony przez nikogo Artur. Jego wygląd i sposób poruszania wskazywały, że nie czuje się najlepiej. Bohater najciszej jak potrafił zrzucił z siebie płaszcz i usiadł wygodnie na fotelu. Wreszcie odezwał się, gdy usłyszał krzyki dobiegające z pokoju ojca. Ala rzuciła mu chłodne spojrzenie i powiedziała, że się spóźnił. Bohater poszedł do pomieszczenia, gdzie wuj próbował wcisnąć Stomila w gorset po pradziadku. Młodzieniec rozkazał zostawienie ojca w spokoju. Gdy Eugeniusz próbował się sprzeciwić, Artur chwycił go za krawat i pchnął przed siebie. Staruszek próbował przemówić blademu bohaterowi do rozsądku, ale ten wciąż popychał go, mówiąc: „Ty wypchane nic, ty sztuczny organizmie, ty spróchniała protezo...”. Eleonora próbowała powstrzymać syna przed uduszeniem wuja.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19  

Szybki test:

Ala uznała słowo „pragmatyka” za nowy rodzaj:
a) zboczenia
b) gry w karty
c) choroby
d) pozycji erotycznej
Rozwiązanie

„Siwy, bardzo dobrze wychowany, w okularach oprawionych cienko i złoto, ale zaniedbany w stroju, zakurzony i nieśmiały” to słowa o:
a) Stomilu
b) Eugeniuszu
c) Arturze
d) Edku
Rozwiązanie

W III akcie Edek jest:
a) kucharzem
b) garderobianym
c) kamerdynerem
d) lokajem
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Tango” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Tanga” w pigułce
Geneza „Tanga”
Narodziny totalitaryzmu na przykładzie „Tanga”
Przewrotny konflikt pokoleń ukazany w „Tangu”
„Tango” jako obraz współczesnego świata
„Tango” jako groteska o wolności
Komizm w „Tangu”
Budowa i język „Tanga”
Plan wydarzeń „Tanga”
O twórczości Mrożka powiedzieli...
Kalendarium twórczości Sławomira Mrożka
Biografia Sławomira Mrożka
„Tango” na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie
Bibliografia
Bohaterowie
Charakterystyka Eleonory
Charakterystyka Stomila
Artur (młody człowiek) – charakterystyka szczegółowa
„Tango” – charakterystyka pozostałych bohaterówPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies