Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Tango

„Tango” – streszczenie szczegółoweKolejnym pomysłem Eugeniusza był sport, ale to także nie znalazło uznania w oczach młodzieńca. Stomil, jak zawsze, opowiadał się za eksperymentem, dzięki któremu można odkrywać nowe życie. Artur zwrócił się wtedy do ojca: „Nowe życie! Ja nie wiem, co robić ze starym, a ojciec mi tu jeszcze mówi o nowym życiu. To już trochę za dużo”. Gdy wuj zapytał Eleonorę, czy ma jakiś pomysł, bohater stwierdził, że kobiet nie ma co pytać o zdanie. Matka Artura odparła, że najlepiej będzie zapytać Edka, ponieważ ona już zapomniała, co chciała powiedzieć. Stomil nazwał wtedy lokaja „mądrością zbiorową”. Zapytany przez Artura mężczyzna z kwadratowym wąsikiem odpowiedział: „postęp”, czyli „Przodem do przodu”.

Do pokoju weszła wtedy Eugenia i nieśmiało poprosiła o zabranie głosu, ale nikt nie chciał jej słuchać. Zebrani mówili, że mają teraz poważniejsze sprawy na głowach. Gdy wreszcie Eleonora zapytała swoją matkę, o co jej chodzi, ta odpowiedziała rzeczowo: „umieram”. Staruszka podeszła do swojego katafalku i zaczęła go odkurzać i szykować sobie na nim miejsce. Córka pomogła staruszce wejść na katafalk, ale wciąż była przekonana, że kobieta żartuje. Przecież nie mogła umrzeć w dzień ślubu wnuka. Stomil krzyknął, że w swoich eksperymentach nigdy nie brał śmierci pod uwagę. Bohater wydawał się zaintrygowany tym wydarzeniem. Spodobała mu się idea śmierci.

Pozostali domownicy, starali się przekonać Eugenię, by przestała żartować i nie umierała. Babcia odpowiedziała im: „Nie rozumiem was. Jesteście tacy inteligentni, a jak tylko człowiek chce zrobić coś tak zwyczajnego jak zgon, to wszyscy się dziwią. Co za ludzie!”. Po tych słowach położyła się na wznak na katafalku. Jej brat próbował przemówić jej do rozumu: „Genka, dosyć tych ekstrawagancji! Co za umieranie! Tego nigdy nie było w naszej rodzinie!”. Artur zachwycił się nad wspaniałą formą, jaką był według niego śmierć. Stomil dodał, że była ona „trochę nieżyciowa”. Bohater jednak uważał, że dopóki jest cudza, to jest tym, czego szukał. Podczas, gdy wokół katafalku wszyscy się kłócili, Eugenia poprosiła ich, aby zbliżyli się do niej, Edka także. Śmierć babci podsunęła Arturowi nowy plan. Pozyskał do niego Edka. Bohater ogłosił, iż jedynym sposobem na przywrócenie porządku w domu jest wprowadzenie żelaznej, totalitarnej władzy. Wuj Eugeniusz wyśmiał ten pomysł mówiąc, że młodzieńcowi brakuje argumentów, wtedy Artur odpowiedział, że jego argumentem będzie siła. Nakazał Edkowi zamordowanie wuja, dla przykładu. W salonie zrobiło się wielkie zamieszanie.

Starsza kobieta śmiała się ze zgromadzonych w salonie krewnych. Artur podziękował jej i obiecał, że wykorzysta ten pomysł. Gdy babcia umarła, bohater dostrzegł, że do końca była niepoważna. Zasłonił jej katafalk kotarą i przywołał do siebie Edka. Bohater zbadał mężczyźnie bicepsy i zapytał czy ma dobry cios. Następnie zadał mu pytanie, czy potrafiłby w razie czego, w tym miejscu przeciągnął palcem po gardle, co miało oznaczać „zabić kogoś”.

Lokaj odparł chrząknięciem, że raczej tak. Wtedy Artur powiedział, że zawsze go lubił. Edek odparł, że on wiedział, iż z młodzieńcem można się dogadać. Jak sam mawiał: „Edzio zna życie”. Gdy Stomil chciał udać się do swojego pokoju, syn zabronił mu tego. Artur nakazał Edkowi, by ten zagrodził ojcu drogę do pokoju. Pan domu widząc przed sobą mężczyznę z kwadratowym wąsikiem zwrócił się do małżonki ze wściekłością: „Miałaś romans z tym lokajem?”. Eleonora odpowiedziała, że to nie jest odpowiedni czas na takie rozmowy. Edek pchnął Stomila na fotel. Artur rzekł, że wprowadzi wszystkich w nową rzeczywistość. Zrezygnowany wuj Eugeniusz całkowicie stracił swój dawny zapał. Usiadł na fotelu i zapytał Stomila, czy ten też uważa, że nie są już młodzi. Ojciec bohatera odparł niegrzecznie, że on jest młody, ale Eugeniusza nazwał „starym hipokrytą”. Stomila rozbolała z tego wszystkiego głowa. Eleonora stała przy nim i martwiła się o jego zdrowie.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19  

Szybki test:

Odzew na hasło „Odnowa” brzmiał:
a) „Odrodzenie”
b) „Harmonia”
c) „Pokój”
d) „Wyzwolenie”
Rozwiązanie

Zawołanie „Ja go brzdęk, a on mi pękł”:
a) powiedziała Eugenia
b) wykrzyknął Edek
c) wykrzyknął Eugeniusz
d) wymruczał Stomil
Rozwiązanie

Artur, główny bohater utworu, ma:
a) 28 lat
b) 22 lata
c) 25 lat
d) 30 lat
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Tango” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Tanga” w pigułce
Geneza „Tanga”
Narodziny totalitaryzmu na przykładzie „Tanga”
Przewrotny konflikt pokoleń ukazany w „Tangu”
„Tango” jako obraz współczesnego świata
„Tango” jako groteska o wolności
Budowa i język „Tanga”
Komizm w „Tangu”
Plan wydarzeń „Tanga”
O twórczości Mrożka powiedzieli...
Kalendarium twórczości Sławomira Mrożka
Biografia Sławomira Mrożka
„Tango” na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie
Bibliografia
Bohaterowie
Artur (młody człowiek) – charakterystyka szczegółowa
Charakterystyka Eleonory
Charakterystyka Stomila
„Tango” – charakterystyka pozostałych bohaterówPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies