„Tango” – streszczenie szczegółowe - strona 3
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Tango

„Tango” – streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

Jednak Artur nie reagował już na niczyje słowa. Siedział zdruzgotany na krześle. Eugenia zapytała brata, co ten szeptał młodzieńcowi do ucha. Staruszek skłamał, że opowiadał mu o życiu pszczół. Do pokoju wróciła Eleonora, niosąc na tacy śniadanie dla syna. Artur obudził się z zamyślenia i usiadł do stołu. Edek zapytał, czy student pożyczy mu swoją książkę do wtorku. Bohater odparł, że nie może, bo w poniedziałek ma egzamin. Eleonora poprosiła swoją mamę, by zeszła już z katafalku, staruszka spytała wnuka o pozwolenie, a ten odparł, że wszystko mu jedno. Okazało się, że kawa Artura jest gorzka, ponieważ Edek zjadł cukier.

Do pokoju wchodzi niechlujnie ubrany Stomil – mąż Eleonory. Artur zaczyna siÄ™ buntować. MÅ‚odzieniec nie mógÅ‚ już dÅ‚użej tolerować zasad panujÄ…cych w domu. UważaÅ‚, że caÅ‚y salon jest zagracony reliktami przeszÅ‚oÅ›ci.

Do pokoju wszedÅ‚ mąż Eleonory, ojciec Artura, Stomil - tÄ™gi mężczyzna z olbrzymiÄ… siwÄ… czuprynÄ…. Mężczyzna najwyraźniej dopiero wstaÅ‚, o czym Å›wiadczy jego wyglÄ…d i piżama, którÄ… ma na sobie. Zdziwiona jego widokiem małżonka powiedziaÅ‚a: „MiaÅ‚eÅ› dzisiaj spać do poÅ‚udnia. Po poÅ‚udniu łóżko bÄ™dzie zajÄ™te”. Stomil wyznaÅ‚, że obudziÅ‚ go zapach kawy i nie chce już spać, bo ma nowy pomysÅ‚ na eksperyment. Niewiele brakowaÅ‚o, a nie zauważyÅ‚by wÅ‚asnego syna. Gdy zorientowaÅ‚ siÄ™, że Artur jest w pokoju nawet siÄ™ z nim nie przywitaÅ‚. MÅ‚odzieÅ„cowi nie podobaÅ‚ siÄ™ wyglÄ…d ojca i nakazaÅ‚ mu, by chociaż zapiÄ…Å‚ guziki od piżamy. Stomil nie uważaÅ‚, że jest ubrany niestosownie i nie usÅ‚uchaÅ‚ syna.

Po krótkiej sprzeczce pan domu powiedziaÅ‚, że nawet gdyby chciaÅ‚ siÄ™ zapiąć, to i tak nie mógÅ‚by tego zrobić, ponieważ guziki poodpadaÅ‚y. PopijajÄ…c kawÄ™ Artura zapytaÅ‚ żonÄ™, czy ktoÅ› koÅ„cu wyrzuci katafalk, ponieważ jemu jest potrzebne miejsce do eksperymentów. Eleonora nie zgodziÅ‚a siÄ™, ale pomysÅ‚ ten spodobaÅ‚ siÄ™ Eugenii, ponieważ wnuk nie mógÅ‚by siÄ™ już nad niÄ… „znÄ™cać”. Artur nie wytrzymaÅ‚ i uderzyÅ‚ pięściÄ… w stół. Wszystkie oczy zwróciÅ‚y siÄ™ na niego, a on krzyczaÅ‚: „WÅ‚aÅ›nie! W tym domu panuje bezwÅ‚ad, entropia i anarchia! Kiedy umarÅ‚ dziadek? Dziesięć lat temu. I nikt nie pomyÅ›laÅ‚ od tego czasu, żeby usunąć katafalk! To nie do pojÄ™cia! Dobrze żeÅ›cie usunÄ™li chociaż dziadka!”.
Bohater przebiegÅ‚ na drugi koniec pomieszczenia i kontynuowaÅ‚: „(…) UrodziÅ‚em siÄ™ dwadzieÅ›cia pięć lat temu, a do tej pory mój wózek dziecinny jest tutaj! (…) A to, co to jest? Suknia Å›lubna mojej ciotki, Dlaczego nie w szafie? Bryczesy wuja Eugeniusza! Dlaczego one wciąż tutaj, jeżeli ostatni koÅ„, na którym jeździÅ‚ wuj Eugeniusz, zdechÅ‚ bezpotomnie czterdzieÅ›ci lat temu? Å»adnego porzÄ…dku, żadnej zgodnoÅ›ci z dniem bieżącym. Å»adnej skromnoÅ›ci ani inicjatywy. Tutaj nie można oddychać, chodzić, żyć!”.

Artur zarzucał Stomilowi, iż jego pokolenie ostatecznie doprowadziło do upadku wszelkich norm. Bohater nie mógł się z tym pogodzić i postanowił zbuntować się przeciwko własnej rodzinie.
Edek skorzystał z całego zamieszania i jednym haustem wypił kawę z filiżanki Artura. Zauważyła to Eleonora i powiedziała mu na boku, że jest pełna zachwytu nad sposobem, w jaki ten pije. Stomil uważał, że bunt syna jest śmieszny, ponieważ rodzina nie domownicy nie przywiązują żadnej uwagi do rodzinnych pamiątek. Uważał, że wszystko to leży sobie ot tak, a oni żyją swobodnie.

Pan domu chciaÅ‚ napić siÄ™ kawy, ale okazaÅ‚o siÄ™, ku jego zdziwieniu, że filiżanka jest pusta. Artur próbowaÅ‚ wyjaÅ›nić, że nie chodziÅ‚o mu o poszanowanie tradycji, czy familijnych „pomników”, ponieważ domownicy już dawno wszystko zaniedbali, zniszczeli i zapomnieli. Eleonora przyznaÅ‚a mu racjÄ™ i wspomniaÅ‚a jak niegdyÅ› ze Stomilem rozpoczÄ™li „rozbijanie tradycji”, zwróciÅ‚a siÄ™ do męża mówiÄ…c: „PosiadÅ‚eÅ› mnie w oczach mamy i papy, podczas premiery «Tannhausera», w pierwszym rzÄ™dzie foteli, na znak protestu. Straszny byÅ‚ skandal. Gdzie te czasy, kiedy to jeszcze robiÅ‚o wrażenie. StaraÅ‚eÅ› siÄ™ wtedy o mojÄ… rÄ™kÄ™”.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19  

Szybki test:

Katafalk stoi w pokoju Stomilów od śmierci dziadka, która nastąpiła przed:
a) 25 laty
b) 10 laty
c) 12 laty
d) 6 laty
RozwiÄ…zanie

Artur, główny bohater utworu, ma:
a) 22 lata
b) 30 lat
c) 25 lat
d) 28 lat
RozwiÄ…zanie

WedÅ‚ug Artura „pierwsi nadgryźli epokÄ™”:
a) artyści
b) kuglarze
c) jego rodzice
d) arystokraci
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Tango” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Tanga” w piguÅ‚ce
Geneza „Tanga”
Narodziny totalitaryzmu na przykÅ‚adzie „Tanga”
Przewrotny konflikt pokoleÅ„ ukazany w „Tangu”
„Tango” jako obraz współczesnego Å›wiata
„Tango” jako groteska o wolnoÅ›ci
Komizm w „Tangu”
Budowa i jÄ™zyk „Tanga”
Plan wydarzeÅ„ „Tanga”
O twórczości Mrożka powiedzieli...
Kalendarium twórczości Sławomira Mrożka
Biografia Sławomira Mrożka
„Tango” na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Eleonory
Charakterystyka Stomila
Artur (mÅ‚ody czÅ‚owiek) – charakterystyka szczegółowa
„Tango” – charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies