Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Tango

„Tango” – streszczenie szczegółoweArtur przez chwilę myślał, że doszedł z ojcem do porozumienia. Stomil wyjaśnił, że rola jego pokolenia w historii polegała na negowaniu wszystkiego, co było. Nie potrafił powiedzieć, po co to robili, uważał, że jego jedynym celem było „wychodzić poza formę”.

Eleonora także była zdziwiona, że najmłodszemu w ich rodzinie – Arturowi, jako jedynemu zależało na przestrzeganiu wszelkich zasad, ponieważ zwykle jest odwrotnie. Syn wyjaśnił rodzicom, dlaczego tak postępuje: „Bo ja wchodzę w życie.

W jakie życie mam wejść? Ja muszę najpierw je stworzyć, żebym miał w co wejść”
. Stomil nie mógł pojąć, że jego syn nie chciał być „nowoczesny”. Artur oburzył się na te słowa, ponieważ uważał, że cała „nowoczesność” nie jest w stanie dać ludziom niczego pozytywnego. Wuj Eugeniusz postanowił wtrącić się do rozmowy i zaprotestował, mówiąc, iż teraz może nosić krótkie, przewiewne spodnie, a nie mógł tego robić dawniej. Artur miał inne podejście do wuja, aniżeli do ojca, nie obwiniał go za to, co się stało, uważał go za ofiarę nowych czasów.

Zniecierpliwiony Stomil zapytał wprost, czego syn chce. Bohater odpowiedział, że chodzi mu o porządek świata oraz prawo do buntu. Ojciec był zdezorientowany tą wypowiedzią, przecież cały czas namawiał do tego syna, aby się sprzeciwił tradycji. Artur odpowiedział, że jego rodzice tak długo pozostawali antykonformistami, iż upadły wszelkie normy, a on nie ma już przeciwko czemu się buntować, poza własną rodziną. Zgromadzeni w pokoju zaczęli zachęcać studenta do podjęcia jakiś działań w tym celu.

Stomil postanowił zaprezentować rodzinie swój najnowszy eksperyment teatralny. Zanim do tego doszło, okazało się, że w salonie od dłuższego czasu, pod draperiami śpi Ala, piękna kuzynka Artura. Dziewczyna została również zaproszona na specjalny pokaz ojca głównego bohatera. Przedstawienie okazało się pozbawioną sensu inscenizacją biblijnej historii Adama i Ewy zakończonej wystrzałem z rewolweru, w wyniku którego babcia straciła słuch na jakiś czas. Artur został sam na sam z Alą w salonie i postanowił wtajemniczyć ją w swój plan. Za plecami Artura babcia Eugenia dawała znaki Edkowi, by ten zaczął tasować karty. Młodzieniec uznał, że nie ma zamiaru buntować się przeciwko własnej rodzinie, którą uznawał za „bezkształtną masę”. Uważał, iż świata nie da rady już rozsadzić, ponieważ „Sam się rozlazł”. Młodzieniec uznał, że jego najbliżsi są zbyt tolerancyjni, aby jakkolwiek sprzeciw wobec nim miał sens. Spowodowało to rozczulenie rodziców nad synem. Eleonora zaczęła głaskać go po głowie i nazywać „biednym Arturkiem”. Eugeniusz powiedział studentowi, że wszystkim im zależy na jego szczęściu i będą starali się mu pomóc.

Gdy to mówił babcia w najlepsze grała z Edkiem w karty. Bohater uznał, że nic nie da się dla niego zrobić, ponieważ jego antykonformizm zmieni się od razu w konformizm. Jednak zależało mu bardzo na buncie, gdyż miał już swoje lata, a koledzy naśmiewali się z niego. Stomil wpadł na pomysł, że Artur mógłby wyrazić swój sprzeciw poprzez sztukę. Bohater nie miał jednak zamiaru zostać artystą, zależało mu na zawodzie lekarza. Eleonora załamała się słysząc te słowa: „Taki wstyd w rodzinie! A ja marzyłam, że będzie artystą. Kiedy nosiłam go jeszcze w łonie, biegałam po lesie nago, śpiewając Bacha. Wszystko na nic”. Syn odpowiedział, że widocznie musiała fałszować. Stomil jednak apelował, by Artur nie tracił nadziei, ponieważ sztuka jest najlepszym polem do buntu. Pan domu chciał zaprezentować wszystkim swój najnowszy eksperyment. Nikt, poza Eleonorą, nie wykazywał tym wielkiego zainteresowania.

Podczas gdy wuj Eugeniusz wraz z Arturem przesuwali stół, by zrobić miejsce Stomilowi na środku pokoju, na drugim jego końcu, spod pościeli na tapczanie wyłoniła się zaspana kuzynka - Ala - dorodna osiemnastoletnia dziewczyna, o długich, prostych włosach. Była wyraźnie zdezorientowana i zaspana. Eleonorze przypomniało się, że młódka przyszła do nich tego dnia o szóstej rano. Stomil ucieszył się, że jego eksperyment będzie miał jeszcze jednego widza. Artur powiedział, że gdyby ktoś uprzedził go o obecności Ali, to nie pozwoliłby na takie hałasy.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19  

Szybki test:

Artur w przyszłości chciał zostać:
a) lekarzem
b) prawnikiem
c) murarzem
d) dziennikarzem
Rozwiązanie

Odzew na hasło „Odnowa” brzmiał:
a) „Wyzwolenie”
b) „Harmonia”
c) „Odrodzenie”
d) „Pokój”
Rozwiązanie

„Siwy, bardzo dobrze wychowany, w okularach oprawionych cienko i złoto, ale zaniedbany w stroju, zakurzony i nieśmiały” to słowa o:
a) Edku
b) Eugeniuszu
c) Arturze
d) Stomilu
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Tango” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Tanga” w pigułce
Geneza „Tanga”
Narodziny totalitaryzmu na przykładzie „Tanga”
Przewrotny konflikt pokoleń ukazany w „Tangu”
„Tango” jako obraz współczesnego świata
„Tango” jako groteska o wolności
Komizm w „Tangu”
Budowa i język „Tanga”
Plan wydarzeń „Tanga”
O twórczości Mrożka powiedzieli...
Kalendarium twórczości Sławomira Mrożka
Biografia Sławomira Mrożka
„Tango” na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie
Bibliografia
Bohaterowie
Charakterystyka Eleonory
Charakterystyka Stomila
Artur (młody człowiek) – charakterystyka szczegółowa
„Tango” – charakterystyka pozostałych bohaterówPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies