Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Tango

„Tango” – streszczenie szczegółoweAKT II

Tajne spotkanie Artura z wujem Eugeniuszem. Bohaterowie kolaborują, by przywrócić w domu dawny porządek.

Nastała noc. Artur siedział w pokoju oświetlonym stojącą lampą. Usłyszał czyjeś kroki. Okazało się, że był to wuj Eugeniusz. Dla pewności, młodzieniec poprosił go o podanie hasła, które brzmiało „Odnowa”, odzewem było słowo „Odrodzenie”. Po dopełnieniu tej formalności, Artur zapytał wuja, czy wszystko przebiega zgodnie z planem. Staruszek odpowiedział, że zniósł ze strychu, co tylko się dało.

Eugeniusz był pełen obaw, czy ich wspólny wysiłek nie pójdzie na marne, ponieważ rodzina jest tak dalece zdemoralizowana, że może okazać się, iż nic nie jest w stanie jej pomóc. Jednak Artur pozostawał optymistą. Wuj wyznał bohaterowi, że żal mu Stomila, zatraconego bezgranicznie w jedynej rzeczy, w którą wierzy, czyli sztuce. Jednocześnie dodał, że z przekory, ale i z czystej szczerości nigdy nie wyrazi się pozytywnie o jego pracy.

Artur wypytał Eugeniusza o pozostałych domowników, dowiedział się, że babcia maluje się przed lustrem, a Eleonora zgasiła światło w sypialni. Bohater poprosił wuja, by ten już sobie poszedł, ponieważ oczekiwał na kogoś. Staruszek poprosił jeszcze o nowe rozkazy, ale usłyszał jedynie to, co ostatnio - czuwać, milczeć i być w pogotowiu. Eugeniusz zanim wyszedł wyraził swoją nadzieję na powrót dawnych, dobrych czasów.

Podczas spotkania z Alą, bohater próbuje nakłonić kuzynkę, by zgodziła się wziąć udział w jego planie. Gdy Artur wykładał jej filozoficzne uzasadnienia swoich działań, dziewczyna za wszelką cenę próbowała go uwieść.

Po chwili do pokoju weszła Ala, wciąż w koszuli i wciąż zaspana. Na twarzy dziewczyny, zarysował się wyraźny grymas bólu. Kuzynka zdradziła bohaterowi, że Stomil uszczypnął ją dzisiaj dwa razy. Student słysząc to nazwał ojca „łajdakiem”. Ala stanęła w obronie pana domu, mówiąc, że jest całkiem sympatyczny. Artur z pogardą wydusił z siebie słowo, najlepiej określające Stomila: „Artysta”. Według niego, to właśnie artyści „pierwsi nadgryźli epokę” i cały upadek moralny jest ich dziełem. Dziewczyna poprosiła, by przeszli do rzeczy, ponieważ jest niemal naga i bardzo jej zimno. Artur zapytał więc, czy zgadza się na jego wcześniejszą prośbę, a mianowicie, czy wyjdzie za niego za mąż. Ala odpowiedziała, że nie widzi takiej potrzeby, ale jeżeli mu zależy, to mogą pobrać się choćby następnego dnia. Bohater odparł, iż zależy mu na tym, by pragnęła tego tak samo jak on. Dziewczyna upierała się jednak, że dla niej to nigdy nie będzie poważna sprawa. Artur bardzo chciał nadać tej kwestii wielką powagę, argumentując: „Nic nie jest poważne samo w sobie, nie jest w ogóle żadne.

Wszystko jest nijakie. Jeżeli sami nie nadamy rzeczom jakiegoś charakteru, utoniemy w tej nijakości. Musimy stworzyć jakieś znaczenia, jeżeli ich nie ma w naturze”
. Ala nie wiedziała, po co mieliby to robić. Artur uświadomił ją, że dla własnej przyjemności, płynącej z korzyści czerpanej z „(…) osiągania czegoś, co jest więcej warte od innych rzeczy, czyli trudniejsze, wyjątkowe, cenniejsze”. Musieliby stworzyć nowy system wartości. Ta filozoficzna odpowiedź ją znudziła.

Dziewczyna znacząco odsłoniła nogę i sprawdzała, jak Artur na to zareaguje. Bohater nakazał jej natychmiast ją zakryć. Ala próbowała nakłonić kuzyna, by przyznał, że podoba mu się jej noga. Tymczasem Artur z trudem odwrócił od niej wzrok i powiedział, że właśnie tym udowadnia jego rację. Uważał, że kuzynka prowokuje go, ponieważ nie traktował jej jak Stomil czy Edek. Był przekonany, że to ją niepokoi.

Między Arturem i Alą dochodzi do niewielkiej przepychanki. Podczas gdy bohater chciał pocałować swoją kuzynkę, do pokoju wszedł Edek.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19  

Szybki test:

Stomil uważał, że „pierwszym warunkiem wolności człowieka” jest:
a) brak zahamowań
b) swoboda seksualna
c) niezależność
d) rozwiązłość
Rozwiązanie

„Siwy, bardzo dobrze wychowany, w okularach oprawionych cienko i złoto, ale zaniedbany w stroju, zakurzony i nieśmiały” to słowa o:
a) Stomilu
b) Edku
c) Arturze
d) Eugeniuszu
Rozwiązanie

Zawołanie „Ja go brzdęk, a on mi pękł”:
a) wykrzyknął Edek
b) powiedziała Eugenia
c) wykrzyknął Eugeniusz
d) wymruczał Stomil
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Tango” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Tanga” w pigułce
Geneza „Tanga”
Narodziny totalitaryzmu na przykładzie „Tanga”
Przewrotny konflikt pokoleń ukazany w „Tangu”
„Tango” jako obraz współczesnego świata
„Tango” jako groteska o wolności
Budowa i język „Tanga”
Komizm w „Tangu”
Plan wydarzeń „Tanga”
O twórczości Mrożka powiedzieli...
Kalendarium twórczości Sławomira Mrożka
Biografia Sławomira Mrożka
„Tango” na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie
Bibliografia
Bohaterowie
Artur (młody człowiek) – charakterystyka szczegółowa
Charakterystyka Eleonory
Charakterystyka Stomila
„Tango” – charakterystyka pozostałych bohaterówPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies