Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Tango

„Tango” – streszczenie szczegółowePrzez cały czas, gdy Artur wygłaszał swoje poglądy, z kuchni dobiegały dziwne odgłosy, które wskazywały, że Edek najprawdopodobniej się myje, choć bohater uznał to za niemożliwe. Ala nie rozumiała wszystkiego, co mówił do niej kuzyn i wciąż myślała, że chodzi mu tylko o to, aby się rozebrała. Bohater dalej tłumaczył, że ich interesy są zbieżne. Przedstawił jej tezę, że mężczyznom zależy na tym, by w dziedzinie erotyzmu nie obowiązywały dłużej stare konwencje. Chodziło o to, by mogli zaspokajać swoje potrzeby bez zbędnych rytuałów pośrednich. Ala zgodziła się, że mężczyźni najczęściej rzucają się na nią od razu, jak miało to miejsce jeszcze nie tak dawno. Kuzyn przyznał jej rację, mówiąc, że jako jednostka uległ naturalnym pokusom. Tłumaczył, że ma wyższy cel. Był przekonany, że usunięcie ostatnich norm z dziedziny erotyzmu nie podoba się kobietom.

Zdziwiła go wypowiedź Ali, która twierdziła, że jej to odpowiada. Powiedziała także, iż podoba jej się to, że może zrobić wszystko, na co ma ochotę. Mówiąc to zaczęła się rozbierać. Artur odwrócił wzrok i nakazał jej się ubrać, ale dziewczyna nie słuchała. Z kuchni wychylił się wtedy Edek zwabiony głośną wymianą zdań, ale Artur natychmiast wepchnął go z powrotem. Bohater był oburzony faktem, iż jego kuzynka chciała rozebrać się przed kimś takim. Ala wyznała, że może i mężczyzna z wąsikiem nie ma wykształcenia, ale ma piękne oczy. Te słowa zezłościły Artura, który wykrzykiwał, że zabije Edka. Kuzynka uznała, że bohater jest o nią zazdrosny.

Artur wyjawił Ali, że jego plan polega na wystawieniu hucznego, tradycyjnego ślubu, w wyniku którego wszyscy domownicy będą musieli zachowywać się zgodnie z ustaloną formą i być może tak już zostanie. Zapytał wstępnie kuzynkę, czy zgodzi się zostać jego żoną. Dziewczyna zauroczona jest wizją klękającego przed nią z pierścionkiem bohatera, ale nie potrafi podjąć ostatecznej decyzji. Artur orientuje się, że Edek wszedł do pokoju Eleonory. Prosi Alę, by dała mu odpowiedź z samego rana. Ogromnie rozwścieczony stanął przed Alą i zapytał, dlaczego już się nie rozbiera. Zdezorientowana i przestraszona dziewczyna zaczęła się wycofywać, ale kuzyn wciąż za nią podążał, aż w końcu chwycił ją za rękę. Artur był przekonany, że dziewczyna jedynie udaje, iż podoba jej się taki styl bycia. Ówczesne czasy nie pozostawiły jej żadnego wyboru mogła jedynie „rozbierać się i ubierać”.

Fakt, że jednak mu się opiera utwierdzał go w przekonaniu, że nie podoba jej się rola, jaką „nowoczesność” nakazywała jej odgrywać. Uważał, że Ala zgodziła się na to, ponieważ obawiała się, że inaczej nie będzie się nikomu podobać. Tłumaczył, że jego plan pomoże jej bronić się przed mężczyznami pokroju Edka, z którymi nie chce mieć kontaktów. Mówił jej, że w dawnych czasach mężczyźni klękaliby przed nią z bukietami kwiatów i zdawali się na jej łaskę, a nie rzucali na nią jak zwierzęta. I to właśnie chciał osiągnąć.

Słowa te przekonały Alę do wsparcia jego pomysłu. Pierwszym założeniem był ich wspólny ślub. Artur twierdził, że potrzebna jest im staroświecka, huczna ceremonia w dawnym stylu. Chciał zaatakować pozostałych domowników i uniemożliwić im zorganizowanie buntu przeciwko konwencji ślubu. Planował zaangażowanie całej rodziny w orszak ślubny, tak aby nie mogli uciec przed ustalonymi normami i regułami. Wszystko miało przebiegać według tradycji. Gdy Artur zachwycał się skutkami, jakie przyniesie jego wspaniały plan, z kuchni, po cichu, wyszedł Edek i przeszedł do pokoju znajdującego się po lewej stronie, czyli sypialni Eleonory. Bohater spostrzegł to kątem oka i chciał jak najszybciej skończyć rozmowę z Alą. Dziewczyna nie potrafiła podjąć ostatecznej decyzji o udziale w planie. Artur poprosił ją, by dała mu znać, kiedy się namyśli, ponieważ ma teraz do załatwienia pilną sprawę rodzinną.

Artur pobiegł do pokoju ojca i powiedział mu, że Edek właśnie wszedł do sypialni jego żony. Stomil nie wydawał się być tym zaskoczony i nie miał zamiaru podejmować żadnych działań. Dopiero, gdy syn zaczął go ośmieszać i nazywać „rogaczem”, mężczyzna postanowił wymierzyć żonie i jej kochankowi sprawiedliwość. Artur włożył ojcu do ręki rewolwer. Stomil uznał, że przejrzał zamiary syna. Był przekonany, iż młodzieńcowi chodzi o tragedię, która nie jest w dzisiejszych czasach możliwa. Według pana domu z tego wszystkiego może najwyżej wyjść farsa. Arturowi udało się jednak namówić ojca, by wszedł do sypialni Eleonory.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19  

Szybki test:

Wuj za grę w karty został ukarany poprzez założeniem na głowę:
a) klatki na ptaki
b) peruki clowna
c) rycerskiego hełmu
d) koca z wełny
Rozwiązanie

Artur, główny bohater utworu, ma:
a) 28 lat
b) 22 lata
c) 25 lat
d) 30 lat
Rozwiązanie

Według Artura „pierwsi nadgryźli epokę”:
a) kuglarze
b) jego rodzice
c) artyści
d) arystokraci
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Tango” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Tanga” w pigułce
Geneza „Tanga”
Narodziny totalitaryzmu na przykładzie „Tanga”
Przewrotny konflikt pokoleń ukazany w „Tangu”
„Tango” jako obraz współczesnego świata
„Tango” jako groteska o wolności
Komizm w „Tangu”
Budowa i język „Tanga”
Plan wydarzeń „Tanga”
O twórczości Mrożka powiedzieli...
Kalendarium twórczości Sławomira Mrożka
Biografia Sławomira Mrożka
„Tango” na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie
Bibliografia
Bohaterowie
Charakterystyka Eleonory
Charakterystyka Stomila
Artur (młody człowiek) – charakterystyka szczegółowa
„Tango” – charakterystyka pozostałych bohaterówPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies