Biografia Sławomira Mrożka - strona 2
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Tango

Biografia Sławomira Mrożka

Autor: Karolina Marlêga

Artysta znacznÄ… część swojego życia spÄ™dziÅ‚ poza granicami Polski. Na emigracji powstaÅ‚y jego najgÅ‚oÅ›niejsze dzieÅ‚a, w tym „Tango”. Zanim opuÅ›ciÅ‚ kraj w 1963 roku, zostaÅ‚ uhonorowany literackÄ… nagrodÄ… im. KoÅ›cielskich. Rok później otrzymaÅ‚ Prix de l’Humeur Noir we Francji, a w 1987 roku austriackÄ… nagrodÄ™ literackÄ… imienia Franza Kafki. Na poczÄ…tku swojej emigracji przez pięć lat mieszkaÅ‚ we WÅ‚oszech, w miejscowoÅ›ci Chiavari, gdzie napisaÅ‚ „Tango”. W 1968 roku przeniósÅ‚ siÄ™ do Paryża, skÄ…d po dwudziestu jeden latach przeprowadziÅ‚ siÄ™ do Meksyku. Po siedmiu latach, czyli w roku 1996, zdecydowaÅ‚ siÄ™ na powrót do Krakowa.

W roku 1968, na łamach paryskiej prasy, opublikował list, w którym protestował przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. W latach siedemdziesiątych zafascynował się kinem, efektem czego było napisanie trzech scenariuszy filmowych: Wyspa Róż, Amor i Powrót. Dwa ostatnie tytuły sam wyreżyserował - były to filmy produkcji niemieckiej.

Tragiczne zdarzenie miało miejsce w 2002 roku - pisarz przeżył udar mózgu. Artysta utracił w wyniku afazji zdolność porozumiewania się ze światem. Nie mógł ani mówić, ani pisać. Dzięki trzyletniej terapii odzyskał dawną sprawność. Pierwszym dziełem, które napisał po chorobie była autobiografia.

Kiedy w 1996 r. Mrożek opuszczaÅ‚ Meksyk, powiedziaÅ‚ w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej”: "W Polsce ciÄ…gle jeszcze sÄ… marzenia, wizje, sÄ… wielkie aspiracje. (…) I to jest polska przewaga nad dekadenckim Zachodem. Mimo wszystko w Polsce da siÄ™ jeszcze żyć. Dlatego wybieram Kraków - nie Paryż”. Po 11 latach, w wywiadzie udzielonym "Dziennikowi" jesieniÄ… ubiegÅ‚ego roku, byÅ‚ już wyraźnie rozczarowany: "OdkÄ…d wyjechaÅ‚em w 1963 r., w Polsce nic siÄ™ nie zmieniÅ‚o” - mówiÅ‚. CiÄ…gle te same kompleksy. Mrożek byÅ‚ zniesmaczony koÅ‚tuÅ„stwem, które towarzyszyÅ‚o rzÄ…dom PiS. PowiedziaÅ‚ "Dziennikowi:: "Wreszcie odkryÅ‚em, czego siÄ™ Polacy bojÄ… - siebie samych”. Nie podobaÅ‚y mu siÄ™ też wpÅ‚ywy zachodniej lewicowoÅ›ci, która wraca do Polski przedziwnym rykoszetem, bo "Polska już zapomniaÅ‚a, co to byÅ‚o”. Ostateczna diagnoza brzmiaÅ‚a: "Polak lubi silnÄ… rÄ™kÄ™”. W ustach autora "Tanga” nie byÅ‚ to komplement. w 2008 roku pisarz zdecydowaÅ‚ siÄ™ ponownie wyemigrować z kraju. Tym razem do Nicei.
Jakakolwiek klasyfikacja tego wielkiego artysty nie jest możliwa. Nie można powiedzieć o nim, że jest komediantem, ponieważ jego utwory mają bardzo często przepełnione goryczą filozofii. Jedno jest pewne, Mrożek, jak nikt inny, potrafił oddać absurd i wariactwo współczesnej epoki, a jego twórczość zawsze dotykała polityki oraz zagadnień etycznych.

strona:    1    2  

Szybki test:

Mrożek po raz pierwszy dał się poznać szerokiej publiczności w roku 1950 jako:
a) członek studenckiego kabaretu
b) felietonista
c) rysownik
d) dramatopisarz
RozwiÄ…zanie

Mrożek zdecydował się powrócić z emigracji do Krakowa w:
a) roku 2000
b) roku 1990
c) roku 1998
d) roku 1996
RozwiÄ…zanie

Mrożek urodził się 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie, niewielkim miasteczku, nieopodal :
a) Krakowa
b) Częstochowy
c) Wadowic
d) Zakopanego
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Tango” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Tanga” w piguÅ‚ce
Geneza „Tanga”
Narodziny totalitaryzmu na przykÅ‚adzie „Tanga”
Przewrotny konflikt pokoleÅ„ ukazany w „Tangu”
„Tango” jako obraz współczesnego Å›wiata
„Tango” jako groteska o wolnoÅ›ci
Komizm w „Tangu”
Budowa i jÄ™zyk „Tanga”
Plan wydarzeÅ„ „Tanga”
O twórczości Mrożka powiedzieli...
Kalendarium twórczości Sławomira Mrożka
Biografia Sławomira Mrożka
„Tango” na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Eleonory
Charakterystyka Stomila
Artur (mÅ‚ody czÅ‚owiek) – charakterystyka szczegółowa
„Tango” – charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies