Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Tango

Biografia Sławomira MrożkaArtysta znaczną część swojego życia spędził poza granicami Polski. Na emigracji powstały jego najgłośniejsze dzieła, w tym „Tango”. Zanim opuścił kraj w 1963 roku, został uhonorowany literacką nagrodą im. Kościelskich. Rok później otrzymał Prix de l’Humeur Noir we Francji, a w 1987 roku austriacką nagrodę literacką imienia Franza Kafki. Na początku swojej emigracji przez pięć lat mieszkał we Włoszech, w miejscowości Chiavari, gdzie napisał „Tango”. W 1968 roku przeniósł się do Paryża, skąd po dwudziestu jeden latach przeprowadził się do Meksyku. Po siedmiu latach, czyli w roku 1996, zdecydował się na powrót do Krakowa.

W roku 1968, na łamach paryskiej prasy, opublikował list, w którym protestował przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. W latach siedemdziesiątych zafascynował się kinem, efektem czego było napisanie trzech scenariuszy filmowych: Wyspa Róż, Amor i Powrót. Dwa ostatnie tytuły sam wyreżyserował - były to filmy produkcji niemieckiej.

Tragiczne zdarzenie miało miejsce w 2002 roku - pisarz przeżył udar mózgu. Artysta utracił w wyniku afazji zdolność porozumiewania się ze światem. Nie mógł ani mówić, ani pisać. Dzięki trzyletniej terapii odzyskał dawną sprawność. Pierwszym dziełem, które napisał po chorobie była autobiografia.

Kiedy w 1996 r. Mrożek opuszczał Meksyk, powiedział w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej”: "W Polsce ciągle jeszcze są marzenia, wizje, są wielkie aspiracje. (…) I to jest polska przewaga nad dekadenckim Zachodem. Mimo wszystko w Polsce da się jeszcze żyć. Dlatego wybieram Kraków - nie Paryż”. Po 11 latach, w wywiadzie udzielonym "Dziennikowi" jesienią ubiegłego roku, był już wyraźnie rozczarowany: "Odkąd wyjechałem w 1963 r., w Polsce nic się nie zmieniło” - mówił. Ciągle te same kompleksy. Mrożek był zniesmaczony kołtuństwem, które towarzyszyło rządom PiS. Powiedział "Dziennikowi:: "Wreszcie odkryłem, czego się Polacy boją - siebie samych”. Nie podobały mu się też wpływy zachodniej lewicowości, która wraca do Polski przedziwnym rykoszetem, bo "Polska już zapomniała, co to było”. Ostateczna diagnoza brzmiała: "Polak lubi silną rękę”. W ustach autora "Tanga” nie był to komplement. w 2008 roku pisarz zdecydował się ponownie wyemigrować z kraju. Tym razem do Nicei. Jakakolwiek klasyfikacja tego wielkiego artysty nie jest możliwa. Nie można powiedzieć o nim, że jest komediantem, ponieważ jego utwory mają bardzo często przepełnione goryczą filozofii. Jedno jest pewne, Mrożek, jak nikt inny, potrafił oddać absurd i wariactwo współczesnej epoki, a jego twórczość zawsze dotykała polityki oraz zagadnień etycznych.

strona:    1    2  

Szybki test:

„Opowiadania z Trzmielowej Góry” oraz „Półpancerze praktyczne”, uznawane za literacki debiut artysty ukazały się w:
a) 1953 roku
b) 1956 roku
c) 1951 roku
d) 1959 roku
Rozwiązanie

Powiedzenie „Jak z Mrożka” oznaczało:
a) absurdalne codzienne sytuacje
b) specyficzne poczucie humoru
c) naśladowanie stylu z dramatów Mrożka
d) czarny humor
Rozwiązanie

Mrożek zdecydował się powrócić z emigracji do Krakowa w:
a) roku 1996
b) roku 1998
c) roku 1990
d) roku 2000
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Tango” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Tanga” w pigułce
Geneza „Tanga”
Narodziny totalitaryzmu na przykładzie „Tanga”
Przewrotny konflikt pokoleń ukazany w „Tangu”
„Tango” jako obraz współczesnego świata
„Tango” jako groteska o wolności
Komizm w „Tangu”
Budowa i język „Tanga”
Plan wydarzeń „Tanga”
O twórczości Mrożka powiedzieli...
Kalendarium twórczości Sławomira Mrożka
Biografia Sławomira Mrożka
„Tango” na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie
Bibliografia
Bohaterowie
Charakterystyka Eleonory
Charakterystyka Stomila
Artur (młody człowiek) – charakterystyka szczegółowa
„Tango” – charakterystyka pozostałych bohaterówPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies