Akademia pana Kleksa
Autor: Jan Brzechwa (właśc. Jan Wiktor Lesman)
Tytuł: „Akademia Pana Kleksa”
Pierwsze wydanie: 1946 rok
Główni bohaterowie: Ambroży Kleks, Mateusz (szpak i książę), Adaś Niezgódka, doktor Paj-Chi-Wo, Bogumił Kopeć, golarz Filip, Anatol i Alojzy, uczniowie Akademii – chłopcy, których imię zaczyna się na literę „A” (czterech Adamów, pięciu Aleksandrów, trzech Andrzejów, trzech Alfredów, sześciu Antonich, jeden Artur, jeden Albert i jeden Anastazy), Reks
Czas akcji: w bajkach – nieokreślony, w Akademii - od września aż do wigilii Bożego Narodzenia (występują retrospekcje z wcześniejszego okresu np. z czerwca)
Miejsce akcji: Akademia pana Kleksa przy ulicy Czekoladowej, inne bajki (np. „O dziewczynce z zapałkami”, „O śpiącej królewnie i siedmiu braciach”, „O zaczarowanej żabce”, „O rybaku z złotej rybce”), baśniowa kraina rządzona przez ojca Mateusza, targ w Salamance, psi raj, księżyc, fabryka dziur i dziurek.
Gatunek literacki: powieść dla dzieci i młodzieży
Kompozycja: Powieść napisana została w formie pamiętnika Adasia Niezgódki i złożona jest z dwunastu rozdziałów: Ta oraz inne bajki; Niezwykła opowieść Mateusza; Osobliwości pana Kleksa; Nauka w Akademii; Kuchnia pana Kleksa; Moja wielka przygoda; Fabryka dziur i dziurek; Sen o siedmiu szklankach; Anatol i Alojzy; Historia o księżycowych ludziach; Sekrety pana Kleksa; Pożegnanie z bajką. Utwór ma budowę szkatułkową (baśń o Mateuszu zawiera się w baśni). Na zakończenie pojawia się autor baśni, który opowiada ją Adasiowi.
Główne wątki: nauka chłopców w Akademii, losy Adasia Niezgódki, opowieść Mateusza (o przemianie z księcia w szpaka), zemsta golarza Filipa.
kontakt | polityka cookies