Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Chłopcy z Placu Broni

„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie szczegółowe

Autor: Jakub Rudnicki

Przed trzecią zjawił się na placu Nemeczek. Zamknął za sobą furtkę i zaczął żuć skórkę od chleba. Był dumny, że należy do Związku Chłopców z Placu Broni. Wśród sagów natknął się na czarnego psa stróża – Hektora. Pies podbiegł do jednej z „twierdz”, gdzie umieszczona była ich czerwono-zielona chorągiew.

Czerwono-zielone barwy chłopców z Placu Broni nawiązywały do narodowych, czerwono - biało -zielonych kolorów, jakie przyjęły powstańcze wojska węgierskie Ludwika Kossutha w czasie Wiosny Ludów(1848 - 1849). Kolory te przetrwały upadek powstania i pozostały na trwałe barwami narodowymi (przypis tłumacza, Tadeusza Olszańskiego).
Nemeczek zaczął się na nią wspinać. Bał się, jednak pies dodawał mu odwagi. Na szczycie ujrzał największego wroga chłopców z Placu Broni – Feri Aczanoszącego czerwoną koszulę przywódcę chłopaków z Ogrodu Botanicznego, który powiedział by się nie bał. Jednak Nemeczek już uciekał. Gdy się obejrzał nie było Feriego Acza, a także chorągiewki uszytej przez siostrę Czelego. Przy furtce usłyszał pukanie i wpuścił Bokę, Czelego i Gereba.
Giuseppe Garibaldi (1807 - 1882) - bojownik o wyzwolenie i zjednoczenie Włoch. Generał wojsk powstańczych i partyzantów, którzy wielokrotnie, w tym również w czasie Wiosny Ludów, walczyli z Austriakami i przyczynili się do powstania państwa włoskiego. Żołnierze Garibaldiego nosili rewolucyjne, czerwone koszule. (przypis tłumacza, Tadeusza Olszańskiego).

Opowiedział im o wizycie Feriego Acza i utracie chorągiewki. Boka zdecydował, że zmienią barwy na biało-czerwone. Nemeczek poinformował pozostałych członków grupy o tym, co się wydarzyło. Okazało się, że Boka złamał regulamin i nie zamknął za sobą furtki – jego imię zostało wpisane do „czarnej księgi”. Chłopcom podobała się taka postawa. Kolnay, który zauważył otwartą furtkę został ukarany za donosicielstwo. Nemeczek wciąż opowiadał o wizycie Ferirgo Acza, jednak skłamał, że ten powiedział do niego: Nie boisz się, Nemeczku?, a następnie uciekł. Boka przystąpił do wyborów przewodniczącego, który na wypadek wojny miał mieć nieograniczoną władzę. Chłopcy wrzucili głosy do kapelusza. Nemeczek poskarżył się, że nigdy w porównaniu z kolegami nie awansował. Rozpłakał się. Wspomniał, że tylko jego nazwisko widnieje w czarnej księdze. Boka obiecał, że jeśli zasłuży, zostanie oficerem. Po obliczeniu głosów okazało się, że jedenaście z nich oddano na Bokę, zaś trzy na Deżo Gereba. Chłopcy wznosili wiwaty na cześć przewodniczącego i Placu. Wyrazili swą chęć obrony tego miejsca, podobnie jakby bronili swej ojczyzny. Zdecydowali się pójść do Ogrodu Botanicznego. Ich okrzykom wtórował stróż – stary Słowak. Następnie chłopcy postanowili zagrać w palanta.
III
Nazajutrz po lekcji stenografii plan wojenny był gotowy. Boka postanowił z dwoma kolegami przedostać się na wyspę bandy Feriego Acza i przybić do drzewa kartkę z napisem „TU BYLI CHŁOPCY Z PLACU BRONI”, by pokazać, że się ich nie boją. Do wyprawy zgłosił się Nemeczek i Czonakosz. Czele musiał wracać do domu. Bokę zastanawiało harde zachowanie Gereba, był zuchwały i zazdrościł mu władzy. Nemeczek cieszył się na wyprawę. Było coraz później i zapadła ciemność. Chłopcy postanowili wejść do Ogrodu przez mur z tyłu obiektu.
Stenografia - skrócona, symboliczna metoda zapisu, zwiększa jego szybkość oraz/lub zwięzłość, w porównaniu z tradycyjnymi dla danego języka metodami. Istnieje wiele form zapisu stenograficznego, więcej niż klasycznych alfabetów, czyli tzw. pisma długiego. Najlepsze z nich pozwalają dobrze wytrenowanemu stenografowi pisać szybciej, niż ktokolwiek zdolny jest mówić.
Chłopcy przedostali się przez płot przy dużej akacji. Czonakosz z drzewa nie mógł dostrzec wysepki, jednak na moście zobaczył dwie osoby. Postanowili podejść w krzakach do sztucznych ruin zamku i rozejrzeć się. Nagle usłyszeli gwizd, jednak nie dostrzeżono ich. Oznaczał on zmianę warty na moście. Czołgali się dalej do ruin. Usłyszeli czyjeś kroki i schowali się w trawie. Nemeczek bał się. Okazało się, że to stróż w Ogrodzie. Chłopcy ukryli się w ruinach. Boka znalazł wystrugany z drzewa tomahawk, a po chwili siedem następnych. Nie zgodził się na zabranie ich – byłaby to kradzież. Przez teatralną lornetkę obserwowali wyspę. Płonęła tam latarnia. Ktoś chodził z nią po wyspie. Boka dostrzegł kogoś podobnego do jednego z chłopców z Placu Broni, jednak nie zdradził, do którego.

strona:    1    2    3    4    5    6  

Szybki test:

Członkowie Związku Kitowców żuli:
a) pieprz
b) kit
c) tabakę
d) gumę do żucia
Rozwiązanie

Boka do obrońców Placu Broni skierował:
a) odezwę
b) list intencyjny
c) apel
d) orędzie
Rozwiązanie

Do chłopców z Placu Broni nie należał:
a) Weiss
b) Czengey
c) Barabasz
d) Gereb
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie szczegółowe
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie w pigułce
„Chłopcy z Placu Broni” - plan wydarzeń
Ferenc Molnr - biografia
Charakterystyka chłopców z Placu Broni
Janosz Boka - charakterystyka
Erno Nemeczek - charakterystyka
Charakterystyka bohaterów „Chłopców z Placu Broni”
Opis Placu Broni
Motywy literackie w „Chłopcach z Placu Broni”
Główne wątki „Chłopców z Placu Broni”
Problematyka „Chłopców z Placu Broni”
Czas i miejsce akcji „Chłopców z Placu Broni”
Geneza „Chłopców z Placu Broni”
„Chłopcy z Placu Broni” - cytaty



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies