„ChÅ‚opcy z Placu Broni” - streszczenie szczegółowe - strona 5
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Chłopcy z Placu Broni

„ChÅ‚opcy z Placu Broni” - streszczenie szczegółowe

Autor: Jakub Rudnicki

VII
Nazajutrz w caÅ‚ej szkole czuć byÅ‚o podniecenie. GimnazjaliÅ›ci życzyli powodzenia chÅ‚opcom z Placu Broni. Profesor Rac wezwaÅ‚ do odpowiedzi nieobecnego Nemeczka. ChÅ‚opcy z Placu wiedzieli, że zachorowaÅ‚, bo poÅ›wiÄ™ciÅ‚ siÄ™ dla dobra „Ojczyzny”. ZwiÄ…zek Kitowców podjÄ…Å‚ starania o wykreÅ›lenie jego nazwiska z czarnej ksiÄ™gi. Boka nie przyjmowaÅ‚ propozycji pomocy od chÅ‚opców spoza paczki.

Punktualnie o drugiej caÅ‚a armia byÅ‚a już na Placu w bojowym szyku. Nieobecny byÅ‚ tylko Nemeczek. Boka na czas wojny przyjÄ…Å‚ stopieÅ„ generaÅ‚a. PowtórzyÅ‚ plan wojenny. Adiutantem zostaÅ‚ Kolnay, który miaÅ‚ mosiężnÄ… trÄ…bkÄ™ zakupionÄ… z funduszu „kitowców”. Na plac przyszÅ‚a dziewczyna z listem „od paÅ„stwa Gerebów”. Gereb w dÅ‚ugim liÅ›cie informowaÅ‚, że pożyczyÅ‚ Nemeczkowi książkÄ™, którÄ… dostaÅ‚, gdy jego ojciec dowiedziaÅ‚ siÄ™, że jest niewinny oraz że udaÅ‚ siÄ™ na przeszpiegi do czerwonych koszul i dowiedziaÅ‚ siÄ™, że planujÄ… uderzyć dopiero nazajutrz, nie zmieniajÄ…c pierwotnego planu. ProsiÅ‚ o przyjÄ™cie do grupy jako szeregowiec. ChÅ‚opcy wspólnie zgodzili siÄ™ przyjąć Gereba i przekazali wiadomość przez sÅ‚użącÄ…. Gereb niebawem siÄ™ pojawiÅ‚, a Boka zabroniÅ‚ komukolwiek mówić o jego zdradzie.

Wartownik poinformował, że nadchodzą czerwone koszule. cień podejrzenia o zdradę padł na Gereba, jednak okazało się, że to posłowie z białą chorągiewką. Dowódca nakazał chłopcom ukrycie się. Posłowie oficjalnie wypowiedzieli wojnę i zapowiedzieli, że zaatakują o wpół do trzeciej. Ustalili zasady walki, by nie doszło do zwykłej bijatyki. W imieniu Feriego Acza zapytali o zdrowie Nemeczka. Następnie poszli odwiedzić go w domu.

VIII
Pogoda w trakcie bitwy byÅ‚a piÄ™kna. ChÅ‚opcy zebrali siÄ™ na Placu Broni pÅ‚onÄ…c wojennym zapaÅ‚em. Boka zmieniÅ‚ nieco plan i poprosiÅ‚ Jano o wybudowanie szaÅ„ców – okopów, w których mieli skryć siÄ™ obroÅ„cy. Wszystkie fortece przyozdobione byÅ‚y czerwono-zielonymi chorÄ…giewkami, oprócz tej, z której zabraÅ‚ jÄ… Feri Acz. Poprzedniego dnia delegacja chÅ‚opców z Placu Broni poszÅ‚a do Ogrodu Botanicznego oddajÄ…c swÄ… chorÄ…giew, by odzyskać jÄ… w uczciwej walce. WÅ›ród parlamentariuszy byli Czele, Czonakosz i Weiss. Nie udzielili Feriemu informacji, w jaki sposób odzyskali chorÄ…giew.
Gereb uzyskał zgodę Boki na przeniesienie go do pierwszego szeregu, na szańcu. Boka ostatni raz dokonał przeglądu wojsk przed bitwą. W każdym forcie zajmowało stanowiska po dwóch chłopców. Kule z piasku ułożone były w piramidy. Boka z adiutantem zajął miejsce na budzie Słowaka, by mieć baczenie na bitwę. Po chwili chłopcy usłyszeli głos obcej trąbki. Chłopcy w czerwonych czapkach i czerwonych koszulach stanęli po dwóch stronach Placu od ulicy Pawła i ulicy Marii. Rozległ się sygnał trąbki. Czerwone koszule wydały okrzyk bojowy i ruszyły do ataku jedynie od strony ulicy Marii. Pozostałe oddziały z Ferim Aczem czekały przed furtką na zwycięstwo pierwszej części oddziału. Boka widząc to ucieszył się. Plan wciągnięcia czerwonych w pułapkę działał. Nieprzyjaciel był atakowany z trzech fortec. Najgłośniej krzyczał Barabasz celując piaskiem w starszego z Pastorów. Gdy skończył się piasek rozpoczął się atak piechoty z tyłu nacierających nieprzyjaciół. Nastąpiło zamieszanie.

Chłopcy walczyli zgodnie z zasadami pojedynczo. Z fortec atakowano przeciwnika resztkami piasku. Pokonanych zamykano w budzie Jano. Zamknięto tam także starszego z braci Pastorów. Feri Acz wciąż czekał na sygnał do natarcia. Z czasem odgłosy walk ucichły. Dowódca czerwonych zorientował się, że pierwsza część oddziału poniosła klęskę. Chłopcy z Placu Broni triumfowali. Feri Acz zorientował się, że jego ludzie zostali uwięzieni w budce. Nakazał pozostałym atak. Odpowiedział im grad kul z fortec. Bitwa rozgorzała na nowo. Linia frontu zbliżała się do szańca. Adiutant Kolonay nie mógł dotrzeć tam i zarządzić atak. Udało się to Boce. Rozpętał się piaskowy tajfun. Dowódca rzucił całe wojsko do ataku. Czerwone koszule zaczęły łamać ustalone zasady. Feri Acz postanowił uwolnić swych kompanów z budki. Przed nią wyrósł Nemeczek i zgodnie z wszelkimi prawami walki powalił wrogiego dowódcę na łopatki, choć był od niego dwa razy mniejszy. Nieprzytomny Erno padł na ziemię. Załamanie wykorzystali chłopcy i przepędzili obcych z Placu. Pozostał tam tylko Feri Acz.

strona:    1    2    3    4    5    6  

Szybki test:

Jedna z form broni podczas bitwy o Plac Broni były:
a) gliniane skorupy
b) kule piasku
c) pojemniki z wodÄ…
d) bumerangi
RozwiÄ…zanie

Do chłopców z Placu Broni nie należał:
a) Barabasz
b) Czengey
c) Gereb
d) Weiss
RozwiÄ…zanie

Bronią czerwonych koszul były m. in.:
a) kije
b) siekiery
c) długie noże
d) tomahawki
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„ChÅ‚opcy z Placu Broni” - streszczenie szczegółowe
„ChÅ‚opcy z Placu Broni” - streszczenie w piguÅ‚ce
„ChÅ‚opcy z Placu Broni” - plan wydarzeÅ„
Ferenc Molnár - biografia
Charakterystyka chłopców z Placu Broni
Janosz Boka - charakterystyka
Erno Nemeczek - charakterystyka
Charakterystyka bohaterów „ChÅ‚opców z Placu Broni”
Opis Placu Broni
Motywy literackie w „ChÅ‚opcach z Placu Broni”
Główne wÄ…tki „ChÅ‚opców z Placu Broni”
Problematyka „ChÅ‚opców z Placu Broni”
Czas i miejsce akcji „ChÅ‚opców z Placu Broni”
Geneza „ChÅ‚opców z Placu Broni”
„ChÅ‚opcy z Placu Broni” - cytaty



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies