„ChÅ‚opcy z Placu Broni” - streszczenie szczegółowe - strona 6
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Chłopcy z Placu Broni

„ChÅ‚opcy z Placu Broni” - streszczenie szczegółowe

Autor: Jakub Rudnicki

Wszyscy chÅ‚opcy zgromadzili siÄ™ wokół Nemeczka. Gdy odzyskaÅ‚ Å›wiadomość, spytaÅ‚ co siÄ™ staÅ‚o. UsÅ‚yszaÅ‚, że zwyciężyli, jednak głównie dziÄ™ki jego zasÅ‚udze. Nemeczek opowiedziaÅ‚, że wymknÄ…Å‚ siÄ™ z domu niezauważony. W gÅ‚owie sÅ‚yszaÅ‚ gÅ‚osy bitwy i nawoÅ‚ywania, by przyszedÅ‚ z pomocÄ…. PrzybiegÅ‚, by być razem z innymi. Więźniów wypuszczano pojedynczo. Czerwonym koszulom odebrano caÅ‚Ä… broÅ„, jedynie dowódca – Feri Acz – odszedÅ‚ żegnany z honorami. Gereb awansowaÅ‚ na porucznika i wstawiÅ‚ siÄ™ za Nemeczkiem. Boka mianowaÅ‚ go kapitanem.

Na plac weszÅ‚a niepozorna kobieta – matka Nemeczka. Wzięła syna na rÄ™ce. W drodze do domu towarzyszyÅ‚o jej w dwuszeregu caÅ‚e wojsko w jednakowych czerwono-zielonych czapkach. Przed wejÅ›ciem do domu Nemeczek podaÅ‚ chÅ‚opcom rozpalonÄ… dÅ‚oÅ„. ChÅ‚opcy rozeszli siÄ™, pozostaÅ‚ Boka i Czonakosz. Gdy generaÅ‚ pozostaÅ‚ sam zapÅ‚akaÅ‚ z gÅ‚Ä™bi serca. PrzestaÅ‚ panować nad sobÄ…. SpotkaÅ‚ siÄ™ z ojcem Nemeczka, który także zapÅ‚akaÅ‚. NastÄ™pnie pod dom chorego przyszedÅ‚ Feri Acz i przechadzaÅ‚ siÄ™ tam do zamkniÄ™cia bramy. Wodzowie chmurnie na siebie patrzyli, a nastÄ™pnie rozeszli siÄ™ do domów.

IX
W Wielkiej Księdze Związku Kitowców cofnięto zapis o zdradzie Nemeczka i zapisano jego imię wielkimi literami. Członkowie oddali także hołd swojemu wodzowi Janoszowi Boce. Wspominali o sprzedaży jednej z trąbek (jedną zdobyli w walce). Udzielali także nagany Palowi Kolnayowi za wysuszenie kitu. Zapisano także słowną kłótnię, jaka rozegrała się między Barabaszem a Kolnayem.

X
Wszyscy w kamienicy Nemeczka zachowywali ciszÄ™, by nie zakłócać spokoju chorego. TrawiÅ‚a go gorÄ…czka. OdwiedziÅ‚ go Boka, któremu oznajmiÅ‚, że umrze. Nikt nie chciaÅ‚ mu wierzyć. Doktor wyznaÅ‚ panu Nemeczkowi, że jego syn wkrótce umrze. Nemeczek jakby poczuÅ‚ siÄ™ lepiej i pytaÅ‚ o odniesione zwyciÄ™stwo. Boka powiedziaÅ‚ o odwiedzinach Feriego Acza i o tym, że przestanie być wodzem po klÄ™sce. Na jego miejsce wybrali starszego Pastora. Stróż Ogrodu Botanicznego przepÄ™dziÅ‚ ich z wyspy. Nemeczek wciąż z rozżaleniem wspominaÅ‚ krzywdÄ™, jakiej doznaÅ‚ w ZwiÄ…zku Kitowców. Boka zapewniaÅ‚, że to byÅ‚a pomyÅ‚ka i już zostaÅ‚a naprawiona. Chory uÅ›wiadomiÅ‚ sobie, że już nigdy nie zobaczy Placu. PostanowiÅ‚ iść tam po raz ostatni, jednak nikt nie byÅ‚ w stanie na to siÄ™ zgodzić. ChÅ‚opak krzyczaÅ‚, zaczÄ…Å‚ majaczyć. WykrzykiwaÅ‚ wojenne komendy. Do krawca przyszedÅ‚ urzÄ™dnik magistratu – pan Czetnegi – i przymierzaÅ‚ nowy surdut. Ojciec Nemeczka zabraÅ‚ siÄ™ do pilnej pracy – wkrótce pieniÄ…dze mogÅ‚y być mu potrzebne…

Nemeczek wciąż wykrzykiwał różne słowa, aż w końcu zmęczony opadł na pościel. Zasnął, a zebrani pogrążyli się w milczeniu. Za oknem Boka usłyszał głos Barabasza. Do przebudzonego Nemeczka weszła delegacja Związku Kitowców. Chłopak już nikogo nie poznawał, jednak przeczytali mu prośbę o przebaczenie. Po chwili matka Nemeczka stwierdziła, że jej syn nie oddycha. Popłakała się. Boka powiedział chłopcom, by wyszli. Wyszedł w ślad za nimi.

Wieczorem tułał się po mieście, wszystkie miejsca przypominały mu zmarłego. W końcu trafił na Plac Broni. Poinformował Jano o śmierci chłopca. Chodził następnie po Placu wspominając małego przyjaciela i zastanawiając się nad tym, co się wydarzyło. Usłyszał głosy Barabasza i Kolonaya, którzy przyszli pogodzić się. Po chwili rozmawiali już o lekcjach. Boka w budzie Słowaka zobaczył pomalowane na biało kołki. Dowiedział się, że w poniedziałek robotnicy rozkopią plac pod budowę nowego domu. Uciekał z Placu Broni. Ostatni raz spojrzał na niego przy furtce tak, jak patrzy się na Ojczyznę, gdy się ją opuszcza. Nazajutrz nauczyciel wspomniał Erno Nemeczka, zaś Boka po raz pierwszy zaczął w głębi swojej młodej duszy pojmować, czym właściwie jest życie, w którym smutki i radości tak dziwnie splatają się w jeden wspólny los.

strona:    1    2    3    4    5    6  

Szybki test:

Chorągiew chłopców z Placu Broni była:
a) biało-niebieska
b) czerwono-zielona
c) niebiesko-czarna
d) czerwono-białą
RozwiÄ…zanie

Bronią czerwonych koszul były m. in.:
a) tomahawki
b) długie noże
c) siekiery
d) kije
RozwiÄ…zanie

Boka do obrońców Placu Broni skierował:
a) list intencyjny
b) orędzie
c) odezwÄ™
d) apel
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„ChÅ‚opcy z Placu Broni” - streszczenie szczegółowe
„ChÅ‚opcy z Placu Broni” - streszczenie w piguÅ‚ce
„ChÅ‚opcy z Placu Broni” - plan wydarzeÅ„
Ferenc Molnár - biografia
Charakterystyka chłopców z Placu Broni
Janosz Boka - charakterystyka
Erno Nemeczek - charakterystyka
Charakterystyka bohaterów „ChÅ‚opców z Placu Broni”
Opis Placu Broni
Motywy literackie w „ChÅ‚opcach z Placu Broni”
Główne wÄ…tki „ChÅ‚opców z Placu Broni”
Problematyka „ChÅ‚opców z Placu Broni”
Czas i miejsce akcji „ChÅ‚opców z Placu Broni”
Geneza „ChÅ‚opców z Placu Broni”
„ChÅ‚opcy z Placu Broni” - cytaty



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies