Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Chłopcy z Placu Broni

„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie szczegółowe


Wszyscy chłopcy zgromadzili się wokół Nemeczka. Gdy odzyskał świadomość, spytał co się stało. Usłyszał, że zwyciężyli, jednak głównie dzięki jego zasłudze. Nemeczek opowiedział, że wymknął się z domu niezauważony. W głowie słyszał głosy bitwy i nawoływania, by przyszedł z pomocą. Przybiegł, by być razem z innymi. Więźniów wypuszczano pojedynczo. Czerwonym koszulom odebrano całą broń, jedynie dowódca – Feri Acz – odszedł żegnany z honorami. Gereb awansował na porucznika i wstawił się za Nemeczkiem. Boka mianował go kapitanem.

Na plac weszła niepozorna kobieta – matka Nemeczka. Wzięła syna na ręce. W drodze do domu towarzyszyło jej w dwuszeregu całe wojsko w jednakowych czerwono-zielonych czapkach. Przed wejściem do domu Nemeczek podał chłopcom rozpaloną dłoń. Chłopcy rozeszli się, pozostał Boka i Czonakosz. Gdy generał pozostał sam zapłakał z głębi serca. Przestał panować nad sobą. Spotkał się z ojcem Nemeczka, który także zapłakał. Następnie pod dom chorego przyszedł Feri Acz i przechadzał się tam do zamknięcia bramy. Wodzowie chmurnie na siebie patrzyli, a następnie rozeszli się do domów.

IX
W Wielkiej Księdze Związku Kitowców cofnięto zapis o zdradzie Nemeczka i zapisano jego imię wielkimi literami. Członkowie oddali także hołd swojemu wodzowi Janoszowi Boce. Wspominali o sprzedaży jednej z trąbek (jedną zdobyli w walce). Udzielali także nagany Palowi Kolnayowi za wysuszenie kitu. Zapisano także słowną kłótnię, jaka rozegrała się między Barabaszem a Kolnayem.

X
Wszyscy w kamienicy Nemeczka zachowywali ciszę, by nie zakłócać spokoju chorego. Trawiła go gorączka. Odwiedził go Boka, któremu oznajmił, że umrze. Nikt nie chciał mu wierzyć. Doktor wyznał panu Nemeczkowi, że jego syn wkrótce umrze. Nemeczek jakby poczuł się lepiej i pytał o odniesione zwycięstwo. Boka powiedział o odwiedzinach Feriego Acza i o tym, że przestanie być wodzem po klęsce. Na jego miejsce wybrali starszego Pastora. Stróż Ogrodu Botanicznego przepędził ich z wyspy. Nemeczek wciąż z rozżaleniem wspominał krzywdę, jakiej doznał w Związku Kitowców. Boka zapewniał, że to była pomyłka i już została naprawiona. Chory uświadomił sobie, że już nigdy nie zobaczy Placu. Postanowił iść tam po raz ostatni, jednak nikt nie był w stanie na to się zgodzić. Chłopak krzyczał, zaczął majaczyć. Wykrzykiwał wojenne komendy. Do krawca przyszedł urzędnik magistratu – pan Czetnegi – i przymierzał nowy surdut. Ojciec Nemeczka zabrał się do pilnej pracy – wkrótce pieniądze mogły być mu potrzebne…

Nemeczek wciąż wykrzykiwał różne słowa, aż w końcu zmęczony opadł na pościel. Zasnął, a zebrani pogrążyli się w milczeniu. Za oknem Boka usłyszał głos Barabasza. Do przebudzonego Nemeczka weszła delegacja Związku Kitowców. Chłopak już nikogo nie poznawał, jednak przeczytali mu prośbę o przebaczenie. Po chwili matka Nemeczka stwierdziła, że jej syn nie oddycha. Popłakała się. Boka powiedział chłopcom, by wyszli. Wyszedł w ślad za nimi.

Wieczorem tułał się po mieście, wszystkie miejsca przypominały mu zmarłego. W końcu trafił na Plac Broni. Poinformował Jano o śmierci chłopca. Chodził następnie po Placu wspominając małego przyjaciela i zastanawiając się nad tym, co się wydarzyło. Usłyszał głosy Barabasza i Kolonaya, którzy przyszli pogodzić się. Po chwili rozmawiali już o lekcjach. Boka w budzie Słowaka zobaczył pomalowane na biało kołki. Dowiedział się, że w poniedziałek robotnicy rozkopią plac pod budowę nowego domu. Uciekał z Placu Broni. Ostatni raz spojrzał na niego przy furtce tak, jak patrzy się na Ojczyznę, gdy się ją opuszcza. Nazajutrz nauczyciel wspomniał Erno Nemeczka, zaś Boka po raz pierwszy zaczął w głębi swojej młodej duszy pojmować, czym właściwie jest życie, w którym smutki i radości tak dziwnie splatają się w jeden wspólny los.

strona:    1    2    3    4    5    6  

Szybki test:

Boka do obrońców Placu Broni skierował:
a) orędzie
b) apel
c) list intencyjny
d) odezwę
Rozwiązanie

Członkowie Związku Kitowców żuli:
a) tabakę
b) gumę do żucia
c) kit
d) pieprz
Rozwiązanie

Próbę przekupienia Słowaka - stróża tartaku i pozbycia się chłopców z Placu Broni podjął:
a) Barabasz
b) Gereb
c) Feri Acz
d) Nemeczek
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie szczegółowe
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie w pigułce
„Chłopcy z Placu Broni” - plan wydarzeń
Ferenc Molnr - biografia
Charakterystyka chłopców z Placu Broni
Janosz Boka - charakterystyka
Erno Nemeczek - charakterystyka
Charakterystyka bohaterów „Chłopców z Placu Broni”
Opis Placu Broni
Motywy literackie w „Chłopcach z Placu Broni”
Główne wątki „Chłopców z Placu Broni”
Problematyka „Chłopców z Placu Broni”
Czas i miejsce akcji „Chłopców z Placu Broni”
Geneza „Chłopców z Placu Broni”
„Chłopcy z Placu Broni” - cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies