Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Chłopcy z Placu Broni

„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie w pigułce


Nazajutrz w całej szkole czuć było podniecenie. O drugiej cała armia była już na Placu w bojowym szyku. Gereb wysłał przez służącą list, w którym tłumaczył się ze zdrady i przekazywał tajne informacje z obozu wroga. Chłopcy wybaczyli mu. Nadeszło poselstwo od „czerwonych koszul” z informacją o wypowiedzeniu wojny i godzinie ataku. Ustalili zasady walk. Boka wysłał parlamentariuszy do obozu wroga, by oddali ich chorągiew, którą chcieli odzyskać w walce.

Pogoda w dniu starcia była piękna. Po ostatnim przeglądzie wojsk rozległ się dźwięk trąbki nieprzyjaciela. Czerwone koszule zaatakowały jedynie z jednej strony, resztę wojska pozostawiając na drugi etap walk. Rozgorzała zacięta bitwa na kule z piasku, a potem na zapasy. Kolejnych przegranych zamykano w budce stróża. Wojska Boki odniosły sukces. Widząc to Feri Acz przystąpił do ataku pozostałymi wojskami. Wszyscy chłopcy bronili zaciekle swego Placu. Gdy Feri Acz zbliżał się, by z budki stróża uwolnić więźniów, na drodze stanął mu Nemeczek i powalił wodza. Sam padł nieprzytomny. Plac został obroniony, a wojska wroga musiały go opuścić. Gereb awansował na porucznika zaś Nemeczek kapitana. Matka Nemeczka zabrała go na rękach do domu, a wszyscy chłopcy podążyli za nimi. Wieczorem pod domem chorego czuwający Boka zobaczył Feri Acza.

W księdze Związku Kitowców cofnięto zapis o zdradzie Nemeczka i zapisano jego imię wielkimi literami. Nemeczek oznajmił odwiedzającemu go Boce, że umiera. Na jego śmierć patrzyli ubodzy rodzice. Doktor potwierdził jego beznadziejny stan. Boka wspomniał, że stróż Ogrodu Botanicznego przegnał „czerwone koszule”. Zapewnił, że zachowanie Związku Kitowców wynikało z nieporozumienia. Nemeczek zaczął majaczyć i wykrzykiwać bojowe hasła. Chciał po raz ostatni zobaczyć Plac Broni. Delegacja Związku Kitowców nie zdołała przekazać mu jego rehabilitacji. Nemeczek zmarł. Wieczorem Boka udał się na Plac. Widział, jak Barabasz i Kolonay pogodzili się. Od stróża dowiedział się, że na placu rozpocznie się budowa kamienicy. Opuścił swą „ojczyznę” zastanawiając się nad życiem.
strona:    1    2  

Szybki test:

W wyprawie do Ogrodu Botanicznego w celu zawieszenia czerwonej kartki w obozie wroga wzięli udział:
a) Boka, Czele, Gereb
b) Boka, Nemeczek, Czele
c) Boka, Nemeczek, Czonakosz
d) Feri Acz, bracia Pastorowie, Gereb
Rozwiązanie

Plan wojenny obrony Placu Broni przygotował:
a) Weiss
b) Boka
c) Gereb
d) Nemeczek
Rozwiązanie

Uciekając przed czerwonymi koszulami w Ogrodzie Botanicznych chłopcy z Placu Broni schronili się w:
a) stróżówce
b) oranżerii
c) łodzi
d) ruinach zamku
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie szczegółowe
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie w pigułce
„Chłopcy z Placu Broni” - plan wydarzeń
Ferenc Molnr - biografia
Charakterystyka chłopców z Placu Broni
Janosz Boka - charakterystyka
Erno Nemeczek - charakterystyka
Charakterystyka bohaterów „Chłopców z Placu Broni”
Opis Placu Broni
Motywy literackie w „Chłopcach z Placu Broni”
Główne wątki „Chłopców z Placu Broni”
Problematyka „Chłopców z Placu Broni”
Czas i miejsce akcji „Chłopców z Placu Broni”
Geneza „Chłopców z Placu Broni”
„Chłopcy z Placu Broni” - cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies