Bitwa pod Grunwaldem - streszczenie - strona 2
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Opowiadania Borowskiego

Bitwa pod Grunwaldem - streszczenie

Autor: Karolina Marlêga

Rozdział II

Bohater poszedÅ‚ jednak na mszÄ™ arcybiskupiÄ…. W pierwszych rzÄ™dach siedzieli oficerowie, Prezes Komitetu, obok Å›piewaczka w karminowej sukni (podobno wedÅ‚ug opowieÅ›ci ludzi, pod koniec wojny, w obozie w Dachau, z gÅ‚odu oddawaÅ‚a swe ciaÅ‚o za jedzenie) i „Aktor” (z którym rzekomo obecnie utrzymywaÅ‚a bliskie kontakty). Porucznik armii amerykaÅ„skiej – obecny komendant obozu – patrzyÅ‚ na kobietÄ™ z pożądaniem. Za zajÄ™tymi krzesÅ‚ami staÅ‚ tÅ‚um, przyglÄ…dajÄ…cy siÄ™ orÅ‚om wyciÄ™tym z papieru, a przypiÄ™tym do wielkich chorÄ…gwi narodowych, zszytych z przeÅ›cieradeÅ‚. Ich wzrok spoczywaÅ‚ „z nabożeÅ„stwem” także na „brzozowym krzyżu”. Obok Å‚awek staÅ‚ Batalion.

Obok głównego bohatera – narratora opowiadania – stanÄ…Å‚ redaktor, który szepnÄ…Å‚ mu, by po mszy wstÄ…piÅ‚ do niego na gulasz i oddaÅ‚ pożyczonÄ… książkÄ™. KsiÄ…dz (pamiÄ™taÅ‚ go z Dachau), wÅ‚ożyÅ‚ arcybiskupowi mitrÄ™ na gÅ‚owÄ™, po czym kapÅ‚an pobÅ‚ogosÅ‚awiÅ‚ wszystkich.

Po tym narrator opuÅ›ciÅ‚ halÄ™, zastajÄ…c na dworze, po drugiej stronie betonowego dziedziÅ„ca, siedzÄ…cych na ziemi ludzi z nowego transportu, przywieziony amerykaÅ„skimi ciężarówkami. Po chwili mężczyźni poszli oglÄ…dać izby, w których mieli zamieszkać, a kobiety siedziaÅ‚y na Å‚awce. WÅ›ród nich bohater zobaczyÅ‚ profesora. Z nim czasami cytowaÅ‚ pewne fragmenty z powielaczowego pisemka obozowego, wydawanego przez księży. Obok mężczyzny siedziaÅ‚a dziewczyna o bujnych blond wÅ‚osach i obfitych piersiach. Na szyi miaÅ‚a zawieszony Å‚aÅ„cuszek z kapsuÅ‚kÄ… w ksztaÅ‚cie „Å›wistawki”. Profesor próbowaÅ‚ „obmacywać” nowÄ… więźniarkÄ™, która go znaÅ‚a, ponieważ byÅ‚a Å»ydówkÄ… i mieszkaÅ‚a z nim w getcie w jednym domu. PrzyjechaÅ‚a transportem, który przeszedÅ‚ z Polski przez zielonÄ… granicÄ™, z Pilzna. Na imiÄ™ miaÅ‚a Nina.

Wszyscy po skończonej mszy wychodzili na zewnątrz, a arcybiskup z księżmi udali się do mieszkania Pierwszego Porucznika. Transport zaczął wnosić swe bagaże do koszar. Narrator pomagał objuczonej bagażami Ninie (przyjechała wraz z ciotkami). Położyli wszystko w sali na parterze, a przez okna wyrzucali walające się po kątach śmieci wprost na głowy przyjezdnych. W trakcie tego dziewczyna ocierała się mimochodem o niego. Bohater po tylu latach przebywania w obozie spragniony był bliskości kobiety. Przyjezdni, nie zwracając uwagi na lipcowy klimat, rozpalili na dworze ogniska, gotując w rondlach jedzenie i piekąc placki.
Gdy wyszli z budynku, Nina zapytaÅ‚a, czy nie chciaÅ‚by opuÅ›cić murów. On odpowiedziaÅ‚, że boi siÄ™, ponieważ Å›ledzili ich wartownicy. Kobieta opowiedziaÅ‚a narratorowi historiÄ™ swego życia. Przez sześć lat byÅ‚a polskÄ… katoliczkÄ…, nauczyÅ‚a siÄ™ przykazaÅ„, chodziÅ‚a na msze i do spowiedzi. Matka, Å»ydówka, która potem zginęła w Treblince, podarowaÅ‚a jej książeczkÄ™ do nabożeÅ„stwa. W pewnym momencie Nina zakochaÅ‚a siÄ™ w Romku – katoliku, który nie lubiÅ‚ Å»ydów. ByÅ‚ komunistÄ… i zaciÄ…gnÄ…Å‚ siÄ™ do wojska, gdy Niemcy odeszli z Siedlec. Wtedy też Nina postanowiÅ‚a, że nie może go dalej okÅ‚amywać – napisaÅ‚a do niego list (na pocztÄ™ polowÄ…), w którym przyznaÅ‚a siÄ™ do swego pochodzenia. Po wysÅ‚aniu uciekÅ‚a, nie czekajÄ…c na odpowiedź. CiÄ…gle zmieniaÅ‚a obozy, bojÄ…c siÄ™, że wywiozÄ… jÄ… do Palestyny (nie chciaÅ‚a żyć z Å»ydami, ponieważ czuÅ‚a siÄ™ PolkÄ…). WyznaÅ‚a bohaterowi, że gdyby nie fakt, że jutro wyjeżdża dalej – być może by siÄ™ w nim zakochaÅ‚a. Umówili siÄ™, że gdy po obiedzie wartownicy siÄ™ zmieniÄ…, spróbujÄ… wymknąć siÄ™ poza mury koszar – do lasu na spacer. Nagle zaczęła siÄ™ „bieganina i krzyki”. Na placu tÅ‚um ludzi umykaÅ‚ na boki przed jadÄ…cymi jeepami, w których stali amerykaÅ„scy żoÅ‚nierze. Z drzwi kuchni wyszedÅ‚ tÅ‚um, kierujÄ…cy siÄ™ do komendantury. ProwadziÅ‚ chorążego z pochylonÄ… gÅ‚owÄ…, Stefana trzymajÄ…cego NiemkÄ™, KolkÄ™, który kopniakami popychaÅ‚ kucharza i krzyczaÅ‚, że majÄ… zÅ‚odzieja (ktoÅ› schowaÅ‚ w kuchni caÅ‚y wór miÄ™sa). Na schody przed komendanturÄ™, zdziwieni nagÅ‚Ä… wrzawÄ…, wyszli PuÅ‚kownik, Major i Arcybiskup.

strona:    1    2    3    4  

Szybki test:

Uczczenie rocznicy bitwy pod Grunwaldem uczczono w amerykańskim obozie:
a) apelem
b) honorowÄ… salwÄ…
c) dając przepustki więźniom
d) inscenizacjÄ…
RozwiÄ…zanie

Nina z opowiadania "Bitwa pod Grunwaldem" została zastrzelona:
a) przez amerykańskiego żołnierza podczas powrotu do obozu
b) przez hitlerowskiego oficera podczas powrotu do obozu
c) przez hitlerowskiego oficera podczas ucieczki z obozu
d) przez amerykańskiego żołnierza podczas ucieczki z obozu
RozwiÄ…zanie

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Pożegnanie z Marią - streszczenie
Matura na Targowej - streszczenie
Chłopiec z Biblią - streszczenie
U nas, w Auschwitzu… - streszczenie
Ludzie, którzy szli - streszczenie
Dzień na Harmenzach - streszczenie
Proszę państwa do gazu - streszczenie
Śmierć powstańca - streszczenie
Bitwa pod Grunwaldem - streszczenie
„Oto jest dziwne opÄ™tanie czÅ‚owieka przez czÅ‚owieka” - czÅ‚owiek zlagrowany
Biografia Tadeusza Borowskiego
Narracja opowiadań Borowskiego
Historia w opowiadaniach Tadeusza Borowskiego
WÄ…tki autobiograficzne w opowiadaniach Borowskiego
Cechy opowiadań Borowskiego
„Bo żywi zawsze majÄ… racjÄ™ przeciw umarÅ‚ym”, czyli rola opowiadaÅ„ Borowskiego w powojennym Å›wiecie
Ważne cytaty z opowiadań Borowskiego
SÅ‚ownictwo obozowe w opowiadaniach Borowskiego
Bibliografia
Opowiadania Borowskiego na wielkim ekranie




Bohaterowie



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies