Pożegnanie z Marią - streszczenie ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Opowiadania Borowskiego

Pożegnanie z Marią - streszczenie

Autor: Karolina Marlêga

Opowiadanie składa się z trzech części. Cała akcja zamyka się w ciągu jednej doby, trwając od wieczora dnia pierwszego do wieczora dnia następnego, w lutym 1943 roku. Miejscem akcji jest Warszawa, a dokładniej skład materiałów budowlanych przy ulicy Skaryszewskiej w Warszawie. Bohaterem opowiadania jest inteligencka młodzież, zmuszona przez nową, okupacyjną rzeczywistość, do handlu bimbrem czy podrabianymi obrazami.

Rozdział I
Opowiadanie rozpoczyna ponury opis wojennej rzeczywistoÅ›ci („opuchÅ‚e chmury”, „burzliwe niebo”, „bezlistne drzewo”). Bohater mieszkaÅ‚ w pokoiku przy kantorku firmy budowlanej, w którym pracowaÅ‚ jako magazynier. OdbywaÅ‚o siÄ™ u niego przyjÄ™cie z okazji Å›lubu przyjaciół. Pan mÅ‚ody, który byÅ‚ pianistÄ… „wyznania narodowego”, latem zostaÅ‚ ochrzczony „(…) przy zapalonych Å›wiecach, wiechciach kwiatów i miednicy chÅ‚odnej, kaplicznej wody, którÄ… zapobiegliwy ksiÄ…dz umyÅ‚ mu dokÅ‚adnie gÅ‚owÄ™ (…)”. Rodzice jego wybranki nie udzielili parze mÅ‚odej bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwa, ponieważ nie akceptowali takiego mezaliansu. WÅ›ród goÅ›ci byÅ‚ przyjaciel narratora – Tomasz z ciężarnÄ… żonÄ… - redaktor naczelny dwutygodnika i mężczyzna uważajÄ…cy siÄ™ za lewicowca. Poza tym handlowaÅ‚ faÅ‚szywymi obrazami. Kolejnym goÅ›ciem byÅ‚ Piotr, który leżaÅ‚ miÄ™dzy „rozmemÅ‚anymi” dziewczynami. Oprócz niego można byÅ‚o tam spotkać zachowujÄ…cego siÄ™ dosyć swobodnie, można by rzec – ordynarnie – Apoloniusza, autora znamiennego zdania: „wojna minie, a poezja zostanie”. W pokoju przebywaÅ‚a także mÅ‚oda Å»ydówka, która uciekÅ‚a z getta. WczeÅ›niej byÅ‚a pieÅ›niarkÄ… żyjÄ…cÄ… w luksusowych warunkach, teraz zaÅ› nÄ™dzarkÄ…, cieszÄ…cÄ… siÄ™ ze zdobycia szczoteczki do zÄ™bów czy zjedzenia kanapki. Choć byÅ‚a szczęśliwa z faktu opuszczenia żydowskiej dzielnicy, jednoczeÅ›nie martwiÅ‚ jÄ… los pozostawionych tam najbliższych.

Najważniejszym goÅ›ciem dla narratora byÅ‚a Maria, jego narzeczona. Studentka polonistyki uczyÅ‚a siÄ™ na tajnych kompletach (zajÄ™ciach uniwersyteckich), na które akurat przygotowywaÅ‚a książkÄ™ „Hamlet”. Rozmawiali we dwoje o miÅ‚oÅ›ci i poezji. Dziewczyna widziaÅ‚a w tej drugiej niepojÄ™tÄ… siÅ‚Ä™, która jako jedyna: „umie wiernie pokazać czÅ‚owieka”, na co bohater dodaÅ‚: „miarÄ… poezji, a może i religii, jest miÅ‚ość czÅ‚owieka do czÅ‚owieka”. Z pokoju obok dobiegaÅ‚a muzyka z patefonu i zapach alkoholu. Pod sufitem na sznurkach suszyÅ‚y siÄ™ okÅ‚adki do tomiku poezji bohatera. Towarzystwo dobrze siÄ™ bawiÅ‚o.
W pewnym momencie mężczyzna poszedÅ‚ otworzyć bramÄ™, gdyż zajechaÅ‚a tam furmanka po brzegi zaÅ‚adowana meblami. Gdy udaÅ‚o siÄ™ przepchnąć przez bramÄ™ koÅ‚a zablokowane w rynsztoku, wyszÅ‚a do niego Maria. PożegnaÅ‚a siÄ™ z narzeczonym – kierownik prosiÅ‚ jÄ… o wczeÅ›niejsze przyjÅ›cie do pracy. Dziewczyna rozwoziÅ‚a wyprodukowany wczeÅ›niej bimber do odbiorców, a szef byÅ‚ z niej zadowolony (używaÅ‚a do produkcji trunku maÅ‚o wÄ™gla).

ZaÅ‚adowanej furmance, stojÄ…cej na podwórzu, przyglÄ…daÅ‚ siÄ™ żandarm pilnujÄ…cy sÄ…siedniego budynku – byÅ‚ej szkoÅ‚y miejskiej, w której obecnie uwiÄ™zieni byli ludzie, czekajÄ…cy na wywiezienie na roboty do Niemiec. Furman powiedziaÅ‚ do bohatera, iż na polecenie pana kierownika przywiózÅ‚ rzeczy doktorowej na przechowanie. Kobieta ta byÅ‚a Å»ydówkÄ…, której udaÅ‚o siÄ™ wyjść z getta (w którym zostali córka i zięć - to wÅ‚aÅ›nie on zaÅ‚atwiÅ‚ teÅ›ciowej zwolnienie). Oboje mieli opuÅ›cić getto nastÄ™pnego dnia (zatrzymaÅ‚y ich interesy). Na wozie, przy rozÅ‚adunku którego pomagaÅ‚ Tomasz (choć byÅ‚ chory na serce), leżaÅ‚y meble, drobniejsze sprzÄ™ty, caÅ‚y dobytek, jaki w obecnej chwili zostaÅ‚ bogatej niegdyÅ› doktorowej. UkÅ‚adali wszystko w szopie. Gdy skoÅ„czyli, narrator ustaliÅ‚ z woźnicÄ…, by ten rano zawiózÅ‚ „na lewo” metr wapna do klienta.

Rozdział II

Rano spadł śnieg. Bohater otworzył bramę, by dać znak potencjalnym klientom. Wcześniej jednak odprawił pijanych gości i posprzątał pokój.

strona:    1    2    3  

Szybki test:

W którym roku rozgrywa się akcja opowiadania "Pożegnanie z Marią"?
a) W 1943
b) W 1944
c) W 1941
d) W 1942
RozwiÄ…zanie

Co studiowała Maria z opowiadania "Pożegnanie z Marią"?
a) germanistykÄ™
b) chemiÄ™
c) historiÄ™
d) polonistykÄ™
RozwiÄ…zanie

Jaki los spotkał Marię z opowiadania "Pożegnanie z Marią"?
a) zagazowano jÄ… w obozie koncentracyjnym
b) zakatowano jÄ… na Pawiaku
c) zastrzelono ją podczas próby ucieczki z obozu koncentracyjnego
d) zastrzelono jÄ… podczas Å‚apanki
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Pożegnanie z Marią - streszczenie
Matura na Targowej - streszczenie
Chłopiec z Biblią - streszczenie
U nas, w Auschwitzu… - streszczenie
Ludzie, którzy szli - streszczenie
Dzień na Harmenzach - streszczenie
Proszę państwa do gazu - streszczenie
Śmierć powstańca - streszczenie
Bitwa pod Grunwaldem - streszczenie
Biografia Tadeusza Borowskiego
„Oto jest dziwne opÄ™tanie czÅ‚owieka przez czÅ‚owieka” - czÅ‚owiek zlagrowany
Historia w opowiadaniach Tadeusza Borowskiego
Narracja opowiadań Borowskiego
WÄ…tki autobiograficzne w opowiadaniach Borowskiego
„Bo żywi zawsze majÄ… racjÄ™ przeciw umarÅ‚ym”, czyli rola opowiadaÅ„ Borowskiego w powojennym Å›wiecie
Cechy opowiadań Borowskiego
Ważne cytaty z opowiadań Borowskiego
SÅ‚ownictwo obozowe w opowiadaniach Borowskiego
Bibliografia
Opowiadania Borowskiego na wielkim ekranie




Bohaterowie



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies