Bitwa pod Grunwaldem - streszczenie - strona 3
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Opowiadania Borowskiego

Bitwa pod Grunwaldem - streszczenie

Autor: Karolina Marlêga

Rozdział III

Bohater poszedÅ‚ do przytulnego pokoju redaktorów, urzÄ…dzonego po mieszkaniu oficera SS. Tam „grunwaldowy gulasz” byÅ‚ wydawany bez kolejki, można byÅ‚o go brać „na zapas”. Mężczyzna, mieszkajÄ…cy z gÅ‚uchym kapitanem – byÅ‚ym korespondentem dziennika w BiaÅ‚ymstoku - poczÄ™stowaÅ‚ go jednÄ… porcjÄ… (z okazji rocznicy Bitwy pod Grunwaldem zwykli ludzie w koszarach dostali po porcji kartofli z miÄ™sem). Narrator marzyÅ‚, patrzÄ…c na ten pokój, by móc w nim mieszkać, porozkÅ‚adać w nim swoje książki, powiesić spodnie w szafie, spać w normalnym łóżku. Redaktor poinformowaÅ‚ go, że przyÅ‚apany na kradzieży Stefan dostaÅ‚ od komendanta możliwość wyboru kary: albo „bunkier”, albo wydalenie z obozu (wraz z pewnÄ… NiemkÄ… zdecydowaÅ‚ siÄ™ opuÅ›cić obóz). Kolka z kolei, wraz z chorążym, za fakt, iż wdali siÄ™ w bójkÄ™ - trafili do bunkra. Redaktor ofiarowaÅ‚ goÅ›ciowi jeden z dwóch posiadanych biletów do teatru, gdyż jego gÅ‚uchy współlokator poszedÅ‚ grać w brydża z Rotmistrzem.

Udali siÄ™ do teatru, mieszczÄ…cego siÄ™ w garażach, pod którymi staÅ‚ tÅ‚um ludzi, chcÄ…cych wejść do Å›rodka. Policjant broniÅ‚ wejÅ›cia, mówiÄ…c, że nie ma już miejsc, i proszÄ…c, by przyszli jutro na powtórzenie „Grunwaldu”. TÅ‚um jednak wdarÅ‚ siÄ™ do bramy. Narrator ze znajomym weszli bocznym wejÅ›ciem dla aktorów, po czym usiedli w rzÄ™dzie za generalicjÄ…. Na scenie staÅ‚a Å›piewaczka, a przy niej Aktor. Już miaÅ‚ zacząć siÄ™ spektakl, gdy rozjuszony tÅ‚um wdarÅ‚ siÄ™ do garażu.

Rozdział IV

Bohater leżaÅ‚ z NinÄ… na leÅ›nej trawie. UdaÅ‚o im siÄ™ wymknąć z obozu na tÄ™ upojnÄ… randkÄ™. Po zbliżeniu dziewczyna znowu zaproponowaÅ‚a, by wyjechaÅ‚ razem z niÄ…, lecz on chciaÅ‚ żyć „po swojemu”: „(…) bez obozu, bez wojska, bez patriotyzmu, bez dyscypliny, normalnie, nie na pokaz! Nie pobierać zupy z kotÅ‚a, nie myÅ›leć o Polsce”. Nina obiecywaÅ‚a, że pomimo ciÄ…gÅ‚ej miÅ‚ość do Romka, zapomni o nim, by mogli wspólnie z bohaterem wyjechać do Brukseli. MiaÅ‚a tam siostrÄ™ i szwagra, bogatego Belga, którzy mieli im pomóc. Nina chciaÅ‚a studiować medycynÄ™.
Wracali w stronÄ™ koszar asfaltowÄ… drogÄ…. Teraz z kolei to on zaczÄ…Å‚ prosić, by z nim zostaÅ‚a. TÅ‚umaczyÅ‚, że nie wyjedzie: „Ja tu nie jestem niczym, ale siÄ™ wybijÄ™. Mam kolegów, którzy mi pomogÄ…, mam książki, od których trudno mi odejść. Tak je zbieraÅ‚em, rozumiesz? Ja bojÄ™ siÄ™ ryzyka, za dużo Å›mierci widziaÅ‚em, żeby siÄ™ dać zabić. Niech inni, po co ja? BojÄ™ siÄ™ przestrzeni, bojÄ™ siÄ™ ludzi, bo cóż ja jestem? Jakie mam prawa? (…) Å»adnych, żadnych”. W pewnym momencie zezÅ‚oszczona Nina wykrzyczaÅ‚a mu, że wykorzystaÅ‚ jÄ… „na jeden raz”, po czym chwyciÅ‚a na talizman zawieszony na szyi i wyznaÅ‚a, że to sÄ… tablice Mojżesza (przykazania po hebrajsku), które miaÅ‚y Å‚Ä…czyć jÄ… z Å»ydami (w dalszym ciÄ…gu nie czuÅ‚a, czy jest PolkÄ…, czy może Å»ydówkÄ…: „Ale ja nie jestem ani Å»ydówkÄ…, ani PolkÄ…. Z Polski mnie wyrzucili. Do Å»ydów mam wstrÄ™t. MyÅ›laÅ‚am, że sÄ… jeszcze inni ludzie. Ale ty nie jesteÅ› czÅ‚owiekiem, jesteÅ› tylko Polakiem”). KrzyczaÅ‚a, by wracaÅ‚ do Polski.

Gdy tak szli, z krzaków wynurzyÅ‚ siÄ™ Stefan, który skarżyÅ‚ siÄ™, że amerykanie nie wpuÅ›cili go do obozu, by zabraÅ‚ koc. O Niemce powiedziaÅ‚, że: „PoszÅ‚a w krzaki”. ZaproponowaÅ‚ koledze, by poszedÅ‚ z nim na piechotÄ™ do Polski, ponieważ nazajutrz i tak caÅ‚y obóz miaÅ‚ być wywieziony. Narrator nie przyjÄ…Å‚ tej propozycji. SzedÅ‚ dalej z przytulonÄ… NinÄ… do koszar, nie wiedzÄ…c, jak przedostanÄ… siÄ™ na teren obozu. Co krok spotykali ludzi znajÄ…cych potajemne przejÅ›cia przez mury obozu, a teraz poruszajÄ…cych siÄ™ w trawach. Uciekali sami, „póki czas”. Pod koszarami staÅ‚o parÄ™ czoÅ‚gów, pilnowanych przez drzemiÄ…cego żoÅ‚nierza amerykaÅ„skiego. DrogÄ…, w stronÄ™ obozu, jechaÅ‚a kolumna ciężarówek. Para skradaÅ‚a siÄ™, by przedostać siÄ™ na teren obozu przez zawalonÄ… gruzami bramÄ™. Przy dziurze nie zastali nikogo. Pod jednym narożnikiem z papy siedziaÅ‚ kolejny drzemiÄ…cy żoÅ‚nierz, przy drugim stali dwaj żoÅ‚nierze, którzy akurat czÄ™stowali siÄ™ papierosami.

strona:    1    2    3    4  

Szybki test:

Uczczenie rocznicy bitwy pod Grunwaldem uczczono w amerykańskim obozie:
a) inscenizacjÄ…
b) apelem
c) honorowÄ… salwÄ…
d) dając przepustki więźniom
RozwiÄ…zanie

Nina z opowiadania "Bitwa pod Grunwaldem" została zastrzelona:
a) przez amerykańskiego żołnierza podczas powrotu do obozu
b) przez hitlerowskiego oficera podczas ucieczki z obozu
c) przez amerykańskiego żołnierza podczas ucieczki z obozu
d) przez hitlerowskiego oficera podczas powrotu do obozu
RozwiÄ…zanie

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Pożegnanie z Marią - streszczenie
Matura na Targowej - streszczenie
Chłopiec z Biblią - streszczenie
U nas, w Auschwitzu… - streszczenie
Ludzie, którzy szli - streszczenie
Dzień na Harmenzach - streszczenie
Proszę państwa do gazu - streszczenie
Śmierć powstańca - streszczenie
Bitwa pod Grunwaldem - streszczenie
Biografia Tadeusza Borowskiego
„Oto jest dziwne opÄ™tanie czÅ‚owieka przez czÅ‚owieka” - czÅ‚owiek zlagrowany
Historia w opowiadaniach Tadeusza Borowskiego
Narracja opowiadań Borowskiego
WÄ…tki autobiograficzne w opowiadaniach Borowskiego
„Bo żywi zawsze majÄ… racjÄ™ przeciw umarÅ‚ym”, czyli rola opowiadaÅ„ Borowskiego w powojennym Å›wiecie
Cechy opowiadań Borowskiego
Ważne cytaty z opowiadań Borowskiego
SÅ‚ownictwo obozowe w opowiadaniach Borowskiego
Bibliografia
Opowiadania Borowskiego na wielkim ekranie




Bohaterowie



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies